Panorama. Gamtosaugininkai ir visuomenės aktyvistai Vyriausybei įteikė peticiją dėl Punios šilo išsaugojimo: ar to pakaks apginti sengirę?

Iš Rusijos ambasados Lietuvoje išsiųstus po diplomatine priedanga dirbančius šnipus jau keičia nauji darbuotojai. LRT tyrimų skyriaus kartu su tiriamosios žurnalistikos centro „Dosje“ žurnalistu surinkti duomenys rodo, kad šiemet ambasadą paliko du darbuotojai, o papildė keturi. Vienas jų gali pakeisti dabartinį ambasadorių Aleksandrą Udalcovą, o informacija apie antrąjį sekretorių Fiodorą Naumkiną – visiškai įslaptinta.

Latvija mėnesio pradžioje sumažino alkoholio akcizą, tad jau kuris laikas prie pasienio parduotuvių būriuojasi automobiliai lietuviškais numeriais. Jų ypač daug vakarais ir sekmadieniais, kai Lietuvoje alkoholiu prekiauti draudžiama. Netrūksta ir aštuoniolikmečių, kuriems parduoti svaigiuosius gėrimus Lietuvoje neleidžia įstatymas. Lietuviai verslininkai skundžiasi, kad krito ne tik svaigalų, bet ir maisto produktų pardavimai.

Gamtosaugininkai ir visuomenės aktyvistai Vyriausybei įteikė peticiją dėl Punios šilo išsaugojimo. Dokumentą pasirašė penkiolika tūkstančių žmonių. Peticijoje Aplinkos ministro prašoma atnaujinti šilo rezervato plėtrą, kurią ministras yra sustabdęs. Šis įsakymas apskųstas teismui. Peticijoje teigiama, kad rezervato išplėtimas apsaugotų vietinę gamtą nuo medžių kirtimo ir medžioklės daromos žalos.

Lenkijos vyriausybė įspėjo šiaurėje nuo Varšuvos esančių regionų gyventojus negerti Vyslos vandens ir nenaudoti jo skalbimui ar net vandens sportui, nes paaiškėjo, kad į didžiausią Lenkijos upę išbėgo 260 tūkstančių litrų nevalytų nuotekų. Sveikatos apsaugos ministras padėtį Vysloje vadina ekologine katastrofa. Dėl jos kaltas gedimas Varšuvos nuotekų valymo įmonėje, dėl kurio miesto kanalizacijos nuotekosnefiltruotos ištekėjo į Vyslą. Apie avariją pranešta vakar vakare, regiono valdžia šiandien renkasi į specialų posėdį ieškoti sprendimų, kaip pašalinti avarijos padarinius.

Šiandien Kijeve į pirmą posėdį rinksis naujoji Rada. Tai bus visiškai naujas parlamentas, nes didžiąją dalį vietų iškovojo naujojo prezidento Volodymyro Zelenskio partijos deputatai. Tačiau jiems liko tos pačios problemos – valdžios korupcija ir karas šalies rytuose.

Lygiai prieš savaitę Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis paskelbė, kad trauksis iš Valstiečių ir žaliųjų partijos, bet Seimo pirmininku ir toliau liks. Buvę Seimo vadovai šią situaciją vadina sudėtinga ir prognozuoja, kad dirbti Pranckiečiui bus sunku.

Italijos prezidentas iš naujo suteikė įgaliojimus buvusiam premjerui Džiuzepei Kontei formuoti vyriausybę, nes vakar „Penkių žvaigždžių judėjimas“ ir kairioji „Demokratų partija“ sutarė dėl valdančiosios koalicijos. Tačiau šią koaliciją kritikuoja kraštutinių dešiniųjų lyderis ir buvęs vidaus reikalų ministras Mateo Salvinis – jis siekė, kad šalyje vyktų pirmalaikiai parlamento rinkimai.

Jungtinės Karalystės premjero sprendimas sustabdyti parlamento veiklą šalyje sukėlė nematyto dydžio pasipiktinimą. Tūkstančiai žmonių Londone, Mančesteryje, Edinburge ir kituose miestuose protestavo, ir tokį Boriso Johnsono sprendimą lygino su perversmu, demokratijos naikInimu ir karo paskelbimu. Šiandien atsistatydino Škotijos konservatorių lyderė. Gyventojai raginami pasirašyti peticiją reikalaujančią atšaukti sprendimą sustabdyti parlamento veiklą.

Ukrainos režisierius Olegas Sencovas šiuo metu atliekantis 20 metų kalėjimo bausmę Rusijoje, buvo perkeltas į Maskvą, o žiniasklaidoje atsirado spekuliacjų dėl galimo Rusijos ir Ukrainos apsikeitimo kaliniais, per kurį Sencovas būtų grąžintas į tėvynę.

Kultūros naujienos: Naujoje sostinės erdvėje atidengta dizainerio Julijono Urbono viešajai erdvei sukurta skulptūrinė instaliacija - eskalatorius čiuožynė. Menininkas kūrinį įvardija kaip korporatyvinį choreografinį prietaisą, draugišką verslininko kostiumui. Ir sąmoningai jam nekūrė jokio pavadinimo - sako norintis, kad tai padarytų žmonės.

Venecijoje vykstančiame kino festivalyje už viso gyvenimo nuopelnus apdovanotas ispanų režsierius Pedras Almodovaras. 69-nerių režisierius, tokių filmų kaip „Pasikalbėk su ja“, „Viskas apie mano mamą“, „Sugrįžimas“ ar naujausio „Skausmas iš šlovė“ autorius, pirmą kartą pasirodė festivalyje 83-iaisiais su filmu „Blogi įpročiai“. 1988-aisiais Venecijos kino festivalyje buvo rodytas jo filmas „Moterys ties nervų krizės riba“ ir pelnė apdovanojimą. „Venecija man ypatinga vieta, čia aš gimiau kaip režisierius“, – teigė Almodovaras.

Jurbarko rajone, netoli Viešvilės esančioje Kurtuvos girioje pavasariais jau girdėti kurtinių tuoktuvių giesmės. Vieni gražiausių miško paukščių Lietuvoje buvo beišnykstantys, tačiau Viešvilės gamtininis rezervatas ėmėsi unikalaus projekto – atkurti kurtinių populiaciją. Iššūkis jiems pavyko, dešimtys paukščių jau gyvena laisvėje, o netrukus veislynas ketina imtis ir dar vieno projekto – įtaisius stebėjimo kameras, šių itin baukščių paukščių gyvenimą leisti smalsuoliams stebėti internetu.

Šauktinių amžius: Seime dar šiemet planuojama keisti šauktinių amžiaus ribas. Parlamentaras Povilas Urbšys sako, kad vyresniems padaroma didesnė žala, todėl siūlo į pirvalomą tarnybą kviesti ne vyresnius nei 21, o ne 26 metų, kaip yra dabar. Būtinybę keisti dabartinę tvarką, kai į tarnybą kviečiami ir 25 metų jaunuoliai, mato ir nacionalinio augumo ir gynybos komiteto pirmininkas.

Ved. Guoda Pečiulytė.