Panorama. Nors pažeidimų dėl nukabintos Generolo Vėtros atminimo lentos nenustatyta, ji gali sugrįžti (su vertimu į gestų k.)

Premjeras ``````26Saulius Skvernelis27`````` pranešė, kad serga pirminės stadijos ``````38limfoma39`````` – kraujo sistemos vėžiu. Jo teigimu, liga nėra išplitusi, dabar taikomas gydymasimunoterapija ir chemoterapija. Šiuo metu premjeras sako besijaučiantis puikiai. Pasak jo, limfinės sistemos sutrikimai buvo nustatyti po prezidento rinkimų nusprendus pasitikrinti sveikatą. Liga diagnozuota atliekant operaciją.

Ministras pirmininkas šiandien taip pat pranešė, kad neketina kurti politinės partijos. Taip jis komentuoja informaciją, kad Registrų centre pusmečiui rezervuotas partijos pavadinimasTėvynės labui“. Būtent tokį šūkį S. Skvernelis naudojo prezidento rinkimų kampanijoje. Tačiau premjeras neatmetė galimybės, kad registruoti pavadinimą galėjo bendražygiai, siekdami, kad juo niekas nepasinaudotų. S. Skvernelis taip pat teigia neplanuojantis tapti jokios partijos nariu.

``````228Vyriausybė229`````` galutinai patvirtino Ekonomikos ir inovacijų ministro Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūrą į eurokomisarus. Tačiau žinių, kokį postą jis galėtų užimti naujojoje Europos Komisijoje, dar teks palaukti iki rugsėjo pradžios. V. Sinkevičius prieš valandą baigė susitikimą su paskirtąją Europos Komisijos pirmininke ``````306Ursula von der Leyen307`````` ir sako aptaręs svarbiausius prioritetusklimato kaitą ir skaitmenizaciją. Kandidatas sako esąs tikras tik dėl vieno: kad negaus sveikatą atsakingo posto, kurį dabar užima Vytenis Andriukaitis.

``````362Jungtinė Karalystė363`````` atsidūrė konstitucinėje krizėje, kai premjeras ``````374Borisas Johnsonas375`````` nusprendė iki spalio vidurio stabdyti parlamento veiklą. Jis neigia, kad siekia neleisti parlamentui stabdytiBrexito“, bet taip nusprendė, kai opozicija vakar sutarė dėl plano įstatymais neleisti išstoti Europos Sąjungos be susitarimo. Toks žingsnis nematytas beveik ```448449``` m. ir įBrexitokrizę pirmąkart įtraukia karalienę. Parlamento pirmininkas premjerą kaltina dėl konstitucijos išniekinimo, opozicija žada B. Johnsoną versti.

Idėjos emigrantams nurašyti skolas nesumokėtus privalomojo sveikatos draudimo mokesčiusatsisakyta. Dabar jie skolingi apie ```520521``` mln. eurų. Valdančiųjų ir įvairių įstaigų atstovai sutarė, kad nauja problema tampa spalį vyksiantis „``````550Brexitas551``````“. Jis gali reikšti, kad atgal į Lietuvą grįžę tautiečiai čia atvyks kaip trečiosios šaliestodėl gali būti sunkiau įrodyti, kad mokestis sumokėtas kitoje valstybėje.

Šventojo Sosto valstybės sekretoriato administracijos direktoriumi pirmą kartą tapo lietuvisVatikano diplomatas, monsinjoras ``````628Rolandas Makrickas629``````. LRT jis patvirtino, kad pareigas pradėjo eiti rugpjūčio ```646Johnas Boltonas647``` d. Administracijos direktoriaus postas laikomas itin svarbiu, nes sekretoriatas kuruoja Šventojo Sosto ekonominę ir administracinę politiką, tvarko Vatikano iždą. Tai taip pat pirmas kartas, kai administracijos direktoriumi paskirtas ne italas.

Vilniaus apygardos prokuratūra nenustatė sostinės savivaldybės pažeidimų dėl nuimtos Jono Noreikos-Generolo Vėtros ``````734atminimo lentos735``````. Tarybos posėdyje šiandien bandyta sugrąžinti lentą ant Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos sienos, tačiau - nesėkmingai. Nuspręsta, kad nuo šiol panašius atvejus vertins speciali savivaldybės komisija, o galutinį sprendimą priims visa miesto valdžia. Neatmetama, kad komisija dar sykį grįš ir prie Jono Noreikos-Generolo Vėtros įamžinimo.

Jungtinės Amerikos Valstijos (``````832JAV833``````) leido Lietuvai įsigyti Amerikoje gaminamų šarvuotų visureigių. Kaip praneša ``````852Pentagonas853``````, viso Lietuvos kariuomenei leista pirkti ```866867``` kompanijosOshkosh DefenceJLTV modifikacijos karinių visureigių. Kol kas Lietuva planuoja pirkti ```892893``` tokių mašinų, didesnis skaičius numatytas, kad pasikeitus planams, nereikėtų atskiro Kongreso patvirtinimo. Šarvuotų visureigių Lietuvai trūksta tiek krašto gynybos užduotims vykdyti, tiek dalyvauti tarptautinėse operacijose.

Padėti su amerikietiška ginkluote Ukrainai žada su prezidentu Volodymyru Zelenskiu susitikęs Donaldo Trumpo patarėjas nacionaliniam saugumui. ``````976Johnas Boltonas977`````` yra aukščiausias ``````982JAV983`````` administracijos pareigūnas, atvykęs į Kijevą po prezidento rinkimų. Jis rengia V. Zelenskio ir D. Trumpo derybas savaitgalį per Antrojo pasaulinio karo pradžios metinių minėjimą Varšuvoje ir sako, kad Amerika taip pat prisijungtų prie vadinamojoNormandijos ketverto“ – Ukrainos prezidento derybų su Rusijos prezidentu, kurios turėtų įvykti rugsėjį, tarpininkaujant Prancūzijos ir Vokietijos vadovams.

Rumunijos protestuotojams užtruko metus, bet šiandien jie įveikė vyriausybęparlamentarai atmetė įstatymo projektą, leidžiantį politikams išvengti kalėjimo korupciją.

Italijoje šį vakarą visų akys nukreiptos į prezidento rūmus. Po visą pavakarę trukusių derybų ``````1152Sergio Mattarella1153`````` turėtų paskelbti, ar bus sudaryta populistų ir kairiųjų ``````1170vyriausybė1171``````. Lūkesčiai sulaukti vyriausybės išaugo, kai opoziciniai kairieji pareiškė, kad nesikratys atsakomybės sunkiais laikais ir sutiko palikti poste dabartinį premjerą ``````1210Giuseppe Conte1211``````. PopulistinioPenkių žvaigždžių judėjimovadovas ``````1222Matteo Salvini1223`````` paskelbė, kad politinis sutarimas dėl vyriausybės sudarytas.

Vis dar tęsiasi derybos tarp švietimo ministerijos ir pedagogų. Pernai streikavusi ``````1260švietimo profsąjunga1261`````` nori, kad valandinis įkainis būtų didinamas sparčiau. Švietimo, mokslo ir sporto ministras sako, kad tokia pozicija atrodo racionali, tačiau dėl to dar turėtų apsispręsti ``````1312Vyriausybė1313`````` ir Seimas.

Vilniuje per Honkongui palaikyti skirtą mitingą konfliktą sukėlusiems dviems Kinijos piliečiams skirtos ```1342Vyriausybė1343``` eurų baudos. Pasak policijos, jiems surašyti protokolai dėl viešosios tvarkos trikdymo. Dėl incidento į pareigūnus kreipėsi Užsienio reikalų ministerija, klausdama, ar įvykyje dalyvavo Kinijos ambasados darbuotojai. Policija sako tokių duomenų neturinti.

``````1406Kultūra1407``````. Skaitmeninami katalikų bažnyčios dokumentai. ``````1416Vyriausiojo archyvaro tarnyba1417`````` pristatė pirmosios, Vilniaus arkivyskupijos, bažnyčių metrikos knygas, dokumentus. Pasak archyvarų, į elektroninę erdvę įkelta ir unikalių, ne tik šeimos istorijai įdomių įrašų.

Klaipėdos senamiestyje staiga nebeliko paveldosaugininkų saugomo pastato. Objektą restauruoti turėjęs savininkas nugriovė iki pamatų, tačiau sako, kad vertingąsias jo savybesmedines, metalines, mūrines dalissaugo sandėlyje po stogu. Situacija domėjosi reporterė Jovita Gaižauskaitė.

Šimtai pilkųjų gervių būriuojasi Žuvinto ežerejos ruošiasi ilgam skrydžiui į žiemavietes. Aukštapelkę pamėgę šie stambiausi Lietuvoje perintys ``````1566paukščiai1567`````` į Afriką ar Artimuosius Rytus išskris spalį. Artėjantį rudenį pranašauja ir pilkosios ``````1592žąsys1593``````, baltieji garniai.