„Laba diena, Lietuva“. Ir tada atėjo Borisas Johnsonas: po 400 metų įšaldomas JK parlamentas, į krizę įtraukta ir karalienė

LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ eteryje – trumpa naujausių rugpjūčio 28-osios naujienų apžvalga.

Dienos aktualija – Jungtinės Karalystės vyriausybė sieks, kad parlamento darbas liktų įšaldytas iki spalio 14 dienos, kai iki planuojamo šalies išstojimo iš Europos Sąjungos bus likusios tik dvi savaitės, trečiadienį pranešė žiniasklaida. Parlamento darbas tradiciškai sustabdomas, kol vyksta trijų pagrindinių partijų kasmetiniai suvažiavimai. Paskutinysis iš jų – valdančiosios konservatorių partijos suvažiavimas – turėtų baigtis spalio 2-ąją. Tačiau Britanijos premjeras Borisas Johnsonas nori, kad įstatymų leidėjai į darbą grįžtų spalio 14-ąją, pranešė televizijos BBC ir „Sky News“. Dėl to jis kreipėsi į šalies karalienę.

Laidai pasibaigus pranešta, kad Karalienė Elžbieta II pritarė Boriso Johnsono prašymui sustabdyti parlamento darbą iki spalio 14 dienos, o tai reiškia, kad šalies įstatymų leidėjai galimai turės ribotas galimybes blokuoti „Brexitą“ be sutarties. Apie viską ir dar daugiau – užsienio naujienų redaktoriaus Aurimo Piečiukaičio pasakojime.

Kol pastarasis kalbėjo užsienio tema, jį pertraukė svarbi žinia iš Vyriausybės, kai po tarybos posėdžio vykusioje spaudos konferencijoje Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis pranešė skaudžią žinią – jis serga limfoma. Kaip žurnalistams komentavo, sveikatą tikrindavosi kasmet ir nieko blogo nepastebėdavo, tačiau paskutinio profilaktinio patikrinimo metu buvo pastebėti limfinės sistemos sutrikimai. Premjerui jau dabar taikoma imunoterapija ir chemoterapija. Plačiau – tiesiogiai vykusiame pasijungime iš Vyriausybės.

Vilniuje svarstoma per artimiausius kelerius metus pastatyti nedidelę mečetę. Nacionalinė žemės tarnyba 8,4 tūkst. kvadratinių metrų sklypą mečetei Ilgalaukio gatvėje, Liepkalnyje, Vilniaus musulmonų sunitų religinei bendruomenei suteikė panaudos teise neatlygintinai. Pasak muftijaus Aleksandro Begansko – mečetės statybas turėtų finansuoti Turkija, galbūt Saudo Arabija ar Kataras, iš valstybės bendruomenė finansavimo nesitiki.

Puikus oras verčia laiką leisti gamtoje, o ornitologas Marius Karlonas siūlo pakeliauti po Lietuvą ir stebėti rudeninės migracijos fenomeną. Anot Mariaus, pro Lietuvą praskrenda milijonai skirtingų paukščių, išsiruošusių peržiemoti ten, kur šilčiau, o stebėti tokį reiškinį mūsų šalyje vietų apstu. Ką rekomenduoja ornitologas – pokalbyje su Guoda Pečiulyte.

Išvykimo į užsienį neregistruojančių lietuvių skolos ir toliau auga. „Sodros“ duomenimis, šiuo metu emigrantų nesumokėto privalomojo sveikatos draudimo (PSD) suma „Sodrai“ gali siekti apie 50 mln. eurų. „Valstietis“ Ramūnas Karbauskis, anksčiau siūlęs nurašyti skolas automatiškai, nuo tokios pozicijos atsitraukia ir pateikia naują pasiūlymą. Situaciją komentuoja Valstybinės ligonių kasos direktorius Gintaras Kacevičius ir „Sodros“ direktorė Julita Varanauskaitė.

Klaipėdos senamiestyje staiga nebeliko paveldosaugininkų saugomo pastato. Objektą restauruoti turėjęs savininkas jį nugriovė iki pamatų, tačiau sako, kad vertingąsias jo savybes – medines, metalines, mūrines dalis – saugo sandėlyje po stogu. Situacija domėjosi reporterė Jovita Gaižauskaitė.

Trečiadieniais 19:30 val. pradedamas rodyti socialinės dokumentikos projektas „Gyvenimo spalvos“. Joje žinomiausi Lietuvos sporto, kultūros, meno ir pramogų pasaulio veidai vienai dienai taps savanoriais skirtingose organizacijose. Pirmosios sezono laidos herojė – iš profesionalaus sporto neseniai pasitraukusi Rūta Meilutytė. Laidos redaktorė Skirmantė Palčinskaitė sako, kad tai nėra gyvenimo būdo laida, nebent savanorystę laikytume būtent šios srities dalimi.

Į Žuvintą palydėti vasaros suskrido šimtai gervių. Gamtosaugininkai sako, kad šiemet šie vandens paukščiai prieš saulėlydį renkasi ne atokiai, o šalia direkcijos pastato. Paukščių pulkai po poros savaičių patrauks į žiemojimo vietas. Žuvinte lankėsi kolegė Rūta Lankininkaitė, kalbinusi Žuvinto biosferos rezervato direktorių Arūną Pranaitį.

Vasaros pabaiga daugeliui sukelia liūdesį. Tačiau vienas faktas vis dar džiugina – tai puikūs orai visoje šalyje. Kokius juos pajausime pačioje vasaros tiesiojoje – metereologės Viktorijos Lieguvienės prognozėse.

Laidą tradiciškai užbaigia socialinių tinklų apžvalga su Karolina Panto.

Ved. Guoda Pečiulytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau