Žinios. Jungtinėje Karalystėje – 400 metų nematyta konstitucinė krizė: Borisas Johnsonas nusprendė stabdyti parlamento veiklą

Premjeras Saulius Skvernelis pranešė, kad serga pirminės stadijos limfoma – kraujo sistemos vėžiu. Jo teigimu, liga nėra išplitusi, dabar taikomas gydymas – imunoterapija ir chemoterapija. Šiuo metu premjeras sako besijaučiantis puikiai. Pasak jo, limfinės sistemos sutrikimai buvo nustatyti po prezidento rinkimų nusprendus pasitikrinti sveikatą. Liga diagnozuota atliekant operaciją.

Ministras pirmininkas šiandien taip pat pranešė, kad neketina kurti politinės partijos. Taip jis komentuoja informaciją, kad Registrų centre pusmečiui rezervuotas partijos pavadinimas „Tėvynės labui“. Būtent tokį šūkį S. Skvernelis naudojo prezidento rinkimų kampanijoje. Tačiau premjeras neatmetė galimybės, kad registruoti pavadinimą galėjo bendražygiai, siekdami, kad juo niekas nepasinaudotų. S. Skvernelis taip pat teigia neplanuojantis tapti jokios partijos nariu.

Jungtinė Karalystė atsidūrė konstitucinėje krizėje, kai premjeras Borisas Johnsonas nusprendė iki spalio vidurio stabdyti parlamento veiklą. Jis neigia, kad siekia neleisti parlamentui stabdyti „Brexito“, bet taip nusprendė, kai opozicija vakar sutarė dėl plano įstatymais neleisti išstoti iš Europos Sąjungos be susitarimo. Toks žingsnis nematytas beveik 400 m. ir į „Brexito“ krizę pirmąkart įtraukia karalienę. Parlamento pirmininkas premjerą kaltina dėl konstitucijos išniekinimo, opozicija žada B. Johnsoną versti.

Šventojo Sosto valstybės sekretoriato administracijos direktoriumi pirmą kartą tapo lietuvis – Vatikano diplomatas, monsinjoras Rolandas Makrickas. LRT jis patvirtino, kad pareigas pradėjo eiti rugpjūčio 10 d. Administracijos direktoriaus postas laikomas itin svarbiu, nes sekretoriatas kuruoja Šventojo Sosto ekonominę ir administracinę politiką, tvarko Vatikano iždą. Tai taip pat pirmas kartas, kai administracijos direktoriumi paskirtas ne italas.

Žemės ūkio ministras Andrius Palionis sako, kad ministerijai perkelti į Kauną reikia daugiau pinigų, nei numatyta dabar. Kitų metų biudžeto projekte tam numatyta 1 mln. 250 tūkst. eurų, tačiau šių lėšų esą nepakaktų. „Socialdarbiečių“ atstovas teigė su premjeru aptaręs galimybę iš Vilniaus iškelti kitas pavaldžias įstaigas. Taip pat esą yra galimybių, kad, neiškėlus ministerijos, Kaune liktų dirbti jos padalinys. S. Skvernelis sako, kad ministerija Kaune bus, tik dar neaišku – kaip, kur ir kada.

Privačių miškų savininkų asociacija inicijuoja miško savininkų kreipimąsi į Europos Komisiją dėl esą pažeistų nuosavybės teisių. Seimas atmetė prezidento veto ir priėmė įstatymą dėl miško žemės įsigijimo ribojimų. Pasak asociacijos, tai nuvertina privačią miško žemę, ir savininkai bus priversti parduoti miškus už mažesnę nei rinkos kainą dėl konkurencinės aplinkos sumažėjimo. Be to, tai esą prieštarauja Europos Sąjungos sutarčiai, pagal kurią draudžiami kapitalo judėjimo apribojimai, taip pat pažeidžiamos konkurencinės sąlygos.

Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) leido Lietuvai įsigyti Amerikoje gaminamų šarvuotų visureigių. Kaip praneša Pentagonas, iš viso Lietuvos kariuomenei leista pirkti 500 kompanijos „Oshkosh Defence“ JLTV modifikacijos karinių visureigių. Kol kas Lietuva planuoja pirkti 200 tokių mašinų, didesnis skaičius numatytas, kad pasikeitus planams, nereikėtų atskiro Kongreso patvirtinimo. Šarvuotų visureigių Lietuvai trūksta tiek krašto gynybos užduotims vykdyti, tiek dalyvauti tarptautinėse operacijose.

Padėti su amerikietiška ginkluote Ukrainai žada su prezidentu Volodymyru Zelenskiu susitikęs Donaldo Trumpo patarėjas nacionaliniam saugumui.
Johnas Boltonas yra aukščiausias JAV administracijos pareigūnas, atvykęs į Kijevą po prezidento rinkimų. Jis rengia V. Zelenskio ir D. Trumpo derybas savaitgalį per Antrojo pasaulinio karo pradžios metinių minėjimą Varšuvoje ir sako, kad Amerika taip pat prisijungtų prie vadinamojo „Normandijos ketverto“ – Ukrainos prezidento derybų su Rusijos prezidentu, kurios turėtų įvykti rugsėjį, tarpininkaujant Prancūzijos ir Vokietijos vadovams.

Vyriausybė, atsižvelgdama į prezidento ir Seimo pritarimą, priėmė galutinį sprendimą teikti Ekonomikos ir inovacijų ministro Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūrą į Europos Komisijos narius. Jis, kaip kandidatas į eurokomisarus, šiandien susitiks su paskirtąja Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen.

Vilniuje per Honkongui palaikyti skirtą mitingą konfliktą sukėlusiems dviems Kinijos piliečiams skirtos 15 eurų baudos. Pasak policijos, jiems surašyti protokolai dėl viešosios tvarkos trikdymo. Dėl incidento į pareigūnus kreipėsi Užsienio reikalų ministerija, klausdama, ar įvykyje dalyvavo Kinijos ambasados darbuotojai. Policija sako tokių duomenų neturinti.

Šįvakar turėtų paaiškėti, ar subyrėjusios Italijos populistų ir nacionalistų vyriausybės lyderiai sugebės suformuoti naujus aljansus. Jei nepavyks, Italijai gresia pirmalaikiai rinkimai. Būtent jų ir siekia nacionalistų lyderis Matteo Salvinis, nes jo partija pagal populiarumą dvigubai lenkia buvusius koalicijos partnerius – populistus iš „Penkių žvaigždučių judėjimo“.

Brazilija skelbia priimsianti užsienio šalių siūlomą pagalbą, gesinant gaisrus Amazonės atogrąžų miškuose. Tiesa, su sąlyga, kad vyriausybė ir prezidentas galės valdyti paramai skirtus pinigus. Kiek anksčiau Jairo Bolsonaro kabinetas atmetė Didžiojo septyneto valstybių siūlomą 20 mln. dolerių paramą. Emmanuelis Macronas praėjusią savaitę sakė, kad jei J. Bolsonaro nesilaikys įsipareigojimų dėl klimato, Europos šalys gali blokuoti prekybos susitarimą su Lotynų Amerika.

Sportas. Planetos pirmenybių pradžios belaukiantys Lietuvos krepšininkai po paskutinio kontrolinio turnyro Seule atvyko į Kiniją. Artėjančiam čempionatui komanda rengsis Donguano mieste.

Lietuvos jaunučių iki 16 m. merginų krepšinio rinktinė ketvirtadienį turės galimybę užsitikrinti Europos čempionato apdovanojimus. Šalies merginos pusfinalyje susitiks su prancūzėmis, kurias grupės varžybose nugalėjo 66:61. Ketvirtfinalyje lietuvės 72:69 įveikė Čekijos ekipą.

Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai ketvirtadienio vakarą sieks įveikti paskutinę kliūtį, juos skiriančią nuo vietos UEFA Europos lygos grupių varžybose. Iki istorinio Lietuvos klubiniam futbolui pasiekimo šalies čempionams trūksta bent lygiųjų su stipriausia Vengrijos komanda – Budapešto „Ferncvaroš“. Pirmoji dvikova Marijampolėje baigėsi be įvarčių.

Lince tęsiasi pasaulio irklavimo čempionatas. Tiesiausiu keliu į vyrų vienviečių valčių ketvirtfinalį patekęs Mindaugas Griškonis nesunkiai prasibrovė į pusfinalį. Į porinių dviviečių pusfinalį pateko Dovydas Nemeravičius ir Saulius Ritteris. Parairkluotojas Augustas Navickas antrajame vienviečių valčių paguodos plaukime užėmė 2 vietą ir taip pat pateko į pusfinalį.

Orai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.