Žinios. Pentagonas skelbia apie antrą pagal dydį Lietuvos kariuomenės pirkinį istorijoje

Premjeras Saulius Skvernelis pranešė, kad serga pirminės stadijos limfoma – kraujo sistemos vėžiu. Jo teigimu, liga nėra išplitusi, dabar taikomas gydymas – chemoterapija. Šiuo metu Premjeras sako besijaučiantis puikiai. Pasak premjero, Limfinės sistemos sutrikimai buvo nustatyti po prezidento rinkimų nusprendus pasitikrinti sveikatą. Liga diagnozuota atliekant operaciją. Prezidentas pirmadienį premjerui suteikė nedarbingumą ir galimybę dėl sveikatos priežasčių nebūti darbe iki spalio 4 d. Po Vyriausybės posėdžio komentuodamas savo sveikatą, Saulius Skvernelis apgailestavo, kad jam ir jo šeimai negalioja privataus gyvenimo apsauga.

Jungtinė Karalystė atsidūrė konstitucinėje krizėje, kai premjeras Borisas Johnsonas nusprendė iki spalio vidurio stabdyti parlamento veiklą. Jis neigia, kad siekia neleisti parlamentui stabdyti Breksito, bet taip nusprendė kai opozicija vakar sutarė dėl plano įstatymais neleisti išstoti iš Europos Sąjungos be susitarimo. Toks žingsnis nematytas beveik keturis šimtus metų ir į Breksito krizę pirmąkart įtraukia karalienę. Parlamento pirmininkas premjerą kaltina konstitucijos išniekinimu, opozicija žada Džonsoną versti.

Šventojo sosto valstybės sekretoriato administracijos direktoriumi pirmą kartą tapo lietuvis – Vatikano diplomatas, monsinjoras Rolandas Makrickas. LRT jis patvirtino, kad pareigas pradėjo eiti rugpjūčio 10 d. Administracijos direktoriaus postas laikomas itin svarbiu, nes sekretoriatas kuruoja Šventojo Sosto ekonominę ir administracinę politiką, tvarko Vatikano iždą. Tai taip pat pirmas kartas, kai administracijos direktoriumi paskirtas ne italas. Monsinjoras Makrickas pastaruosius keliolika metų dirbo užsienyje: Apaštalinėje Nunciatūroje Vašingtone, Vatikano atstovybėje Jungtinėse Valstijose. Paskutiniuosius dvejus metus dirbo Apaštalinėje Nunciatūroje Gabone ir Kongo respublikoje.

Žemės ūkio ministras Andrius Palionis sako, kad ministerijai perkelti į Kauną reikia daugiau pinigų, nei numatyta dabar. Ministras sako, kad kitų metų biudžeto projekte tam numatyta milijonas 250 tūkstančių eurų, tačiau šių lėšų esą nepakaktų. „Socialdarbiečių“ atstovas teigė su premjeru aptaręs galimybę iš Vilniaus iškelti kitas pavaldžias įstaigas. Taip pat esą yra galimybių, kad, neiškėlus ministerijos, Kaune liktų dirbti jos padalinys. Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad ministerija Kaune bus, tik dar neaišku – kaip, kur ir kada. Sudaryta darbo grupė iki rugsėjo 6 d. pateiks išvadas, ar tikslinga ministeriją perkelti į Kauną. Naujasis ministras yra sakęs, kad tam nepritaria. Šia idėja yra suabejojęs ir prezidentas.

Jungtinės Valstijos leido Lietuvai įsigyti Amerikoje gaminamų šarvuotų visureigių. Kaip praneša Pentagonas, iš viso Lietuvos kariuomenei leista pirkti 500 kompanijos „Oshkosh Defence“ karinių visureigių. Kol kas Lietuva planuoja pirkti 200 tokių mašinų, didesnis skaičius numatytas, kad pasikeitus planams, nereikėtų atskiro Kongreso patvirtinimo. Šarvuotų visureigių Lietuvai trūksta tiek krašto gynybos užduotims vykdyti, tiek dalyvauti tarptautinėse operacijose. Amerikiečiai praneša, kad sandorio vertė sieks apie 154 milijonus eurų. Lietuva anksčiau nurodė, kad pirkimui ketina skirti 142 milijonus. Tai antras pagal dydį įsigijimas Lietuvos kariuomenės istorijoje po šarvuočių „Boxer“.

Vyriausybė, atsižvelgdama į Prezidento ir Seimo pritarimą, priėmė galutinį sprendimą teikti Ekonomikos ir inovacijų ministro Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūrą į Europos Komisijos narius. Jis, kaip kandidatas į eurokomisarus, šiandien susitiks su paskirtąja Europos Komisijos pirmininke Ursula fon der Lajen. Ministras yra sakęs, kad per pirmąjį susitikimą buvo kalbama apie portfelį, susijusį su jo dabartine veikla.

Privačių miškų savininkų asociacija inicijuoja miško savininkų kreipimąsi į Europos Komisiją dėl esą pažeistų nuosavybės teisių. Seimas atmetė prezidento veto ir priėmė įstatymą dėl miško žemės įsigijimo ribojimų. Pasak asociacijos, tai nuvertina privačią miško žemę, ir savininkai bus priversti parduoti miškus už mažesnę nei rinkos kainą dėl konkurencinės aplinkos sumažėjimo.

Šįvakar turėtų paaiškėti, ar subyrėjusios Italijos populistų ir nacionalistų vyriausybės lyderiai sugebės suformuoti naujus aljansus. Jei nepavyks, Italijai gresia pirmalaikiai rinkimai. Būtent jų ir siekia nacionalistų lyderis Mateo Salvinis, nes jo partija pagal populiarumą dvigubai lenkia buvusius koalicijos partnerius.

Meksikoje susprogdinus barą sudegė mažiausiai 23 žmonės, dar 14 sužeista. Pietinės Verakruso valstijos policija tiria tyčinio padegimo versiją. Liudininkai pasakoja, kad keli įtariamieji išlaistė klube degalus ir įmetė kelis Molotovo kokteilius. Gubernatorius sako, kad už klastingą nusikaltimą bus nubausta. Verakruse nusikalstamumas yra vienas iš didžiausių Meksikoje. Per valstiją eina narkotikų gabenimo maršrutai ir čia dažnai kyla kruvinų susirėmimų tarp konkuruojančių narkotikų prekeivių gaujų.

Brazilija skelbia priimsianti užsienio šalių siūlomą pagalbą, gesinant gaisrus Amazonės atogrąžų miškuose, su sąlyga, kad vyriausybė ir prezidentas galės valdyti paramai skiirtus pinigus. Kiek anksčiau Žairo Bolsonaro kabinetas atmetė Didžiojo septyneto valstybių siūlomą 20 milijonų dolerių paramą. Emanuelis Makronas praėjusią savaitę sakė, kad jei Bolsonaras nesilaikys įsipareigojimų dėl klimato, Europos šalys gali blokuoti prekybos susitarimą su Lotynų Amerika.

Vyriausybė siūlo Seimui drausti laukinių žinduolių, paukščių, roplių ir varliagyvių pasirodymus cirke. Aplinkos ministerijos teigimu, gyvūnų naudojimas cirke nesuderinamas su jų gerovės standartais, nes naudojamas smurtas, gyvūnai vežami iš vienos vietos į kitą tūkstančius kilometrų, laikomi uždaryti vilkikų priekabose, kur neįmanoma užtikrinti jų poreikių. Anot ministerijos, draudimas neužkirstų kelio gyvūnUs naudoti pasirodymams stacionariose vietose, pavyzdžiui, delfinų pasirodymams delfinariumuose. Jei Seimas siūlymui pritars, jis įsigalios nuo kitų metų lapkričio. Gyvūnų išnaudojimą cirke riboja 24-ios Europos valstybės.

Orai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Daugiau