Panorama. Po skandalo dėl vaikų globos namų – Dalios Grybauskaitės apsilankymas Biržuose (su vertimu į gestų k.)

LRT.lt

2019.08.27 21:20

Lietuvos ir Latvijos ginčą dėl galimo Astravo atominės jėgainės elektros importo per Rusiją gali tekti spręsti Europos Komisijai, sako Lietuvos elektros perdavimo operatoriaus „Litgrid“ vadovas Daivis Virbickas. Tiesa elektros perdavimo operatoriaus vadovas sako, kad kol kas nesvarstoma skųsti Latvijos Briuseliui, jei Ryga nuspręs savavališkai pirkti elektrą iš Rusijos ir Baltarusijos. Politinį sprendimą latviai yra priėmę, ir dabar laukiama daugiau techninės informacijos, kaip tai bus daroma. Buvęs energetikos ministras stebisi, kad apie tai kalba ne dabartinis ministras ir sako, kad taip aštrinami santykiai su Latvija.

Sveikatos apsaugos ministerija nustatė konkrečias taisykles, kurių privalės laikytis maistą ligoninių pacientams tiekiančios įmonės. Jos bus ne rekomendacinio pobūdžio, kaip dabar, o privalomos. Nauja tvarka turėtų įsigalioti lapkričio pirmąją. Nuo tada į ligoninę patekę pacientai savo lėkštėse neberas riebaluose virtų, skrudintų, džiūvėsėliuose apvoliotų ar jais pabarstytų keptų mėsos, paukštienos, rūkytų mėsos ir žuvies gaminių, sultinių, padažų koncentratų, šaldytų pusgaminių ir kitų iš jų pagamintų patiekalų.

Po skandalo dėl bendruomeninių vaikų globos namų – buvusios šalies vadovės Dalios Grybauskaitės apsilankymas Biržuose. Nors ši savivaldybė viena veiksmingiausiai vykdančių pertvarką, neseniai kilęs skandalas dėl žmonių pasipriešinimo jų kaimynystėje statyti namus be tėvų likusiems vaikams, atskleidė kitą problemą – visuomenė mažai informuota apie jau į pabaigą einanančią reformą.

Seime įregistruotos pataisos griežtinsiančios ūkininko ūkio sodybos statybas. Siūloma neleisti jų statyti mažesniame nei 3 ha sklype, dabar statybos galimos šešis kartus mažesniuose sklypuose. Pasak iniciatorių, lengvata naudojasi ne tik ūkininkai, kurie iš tikrųjų dirba žemę, bet ir tik namą norintys pasistatyti miestiečiai. Smulkieji ūkininkai tikina, kad ir hektaro plote galima užauginti produkcijos. O norint užkirsti kelią fiktyviems ūkininkams, reikėtų reikalauti deklaruoti pasėlius ir produkciją.

Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento patarėjas nacionalinio saugumais klausimais Johnas Boltonas atvyko į Ukrainą. Pasak Amerikos ambasados Kijeve, vizitu norima pabrėžti Vašingtono paramą Ukrainos suverenitetui ir teritoriniam vientisumui bei jos euroatlantinei krypčiai.

Europos Žmogaus Teisių Teismas pasmerkė Rusiją dėl „daugybės pažeidimų“, kai buvo sulaikytas valdžios viršūnės korupciją demaskavęs teisininkas Sergejus Magnickis. Laukdamas teismo 2009 m. jis mirė kalėjime. Strasbūro teismas patvirtino – S. Magnickiui nebuvo suteikta medicinos pagalba, teisėsauga neatliko pareigų, kad išsaugotų jo gyvybę.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoğanas lankėsi Rusijoje, norėdamas sušvelninti didėjančius Maskvos ir Ankaros nesutarimus dėl Sirijos. Turkija siekia, kad Maskva padėtų užsitikrinti saugumo garantijų Sirijos šiaurės vakaruose esantiems šalies kariams.

Vietoj esančios statybininko kortelės Vyriausybė žada kurti naują statybininko kortelę. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sako, kad ji bus privaloma visiems statybininkams ir realybe gali virsti kitų metų rudenį. Statybininkų asociacija aiškina, kad šitaip valdžia bando iš naujo išrasti dviratį – jau metus veikia pačio statybų sektoriaus inicijuotos kortelės. Bet pasitikėti statybų verslu valdžia nelinksta.

Einant paskutinei vasaros savaitei kurortuose rudens nuojautos dar nėra. Rekordiškai karšti orai sutraukia minias poilsiautojų. Pajūrio verslininkams ši vasara dosni, bet pernykštės ji nelenkia.

Madride po smarkių liūčių naktį gatvės virto tokiomis srauniomis upėmis, kad „nušlavė“ net automobilius. Dėl potvynio Ispanijos sostinėje ir jos eismas buvo sutrikęs ir gatvėmis, ir metropoliteno linijomis. Žmonės nenukentėjo, bet nuostoliai didžiuliai.

Brazilijos vyriausybė atmetė Didžiojo Septyneto siūlomą paramą Amazonės miškų gaisrams gesinti. Iš pradžių šalies gamtosaugos ministras vyriausybės vardu padėkojo už Septyneto įsipareigojimą skirti 20 mln. dolerių, tačiau po susitikimo su prezidentu Jairu Bolsonaro vyriausybė pakeitė nuomonę. Maža to – aukštieji Brazilijos pareigūnai negaili žeminamų pareiškimų – esą Emmanuelis Macronas tegul rūpinasi savo namais ir savo kolonijomis, o prezidentas E. Bolsonaras teigia nesuprantantis, kaip galima siūlyti pagalbą ir nieko nereikalauti mainais.

Menininkas Jurgis Tarabilda naujoje parodoje kvies pažiūrėti į tai, ko nėra. Taip pavadinęs savo parodą sako siekiantis provokuoti žiūrovus. Noriu, kad mano darbus žiūrėtų, bet nebūtinai suprastų.

Ved. Jovita Vitkauskė.