„Laba diena, Lietuva“. Prognozuojama, kad kitąmet ekonomika augs lėčiausiai nuo 2009-ųjų: ar reikia tikėtis dar vienos krizės?

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“ prasideda nuo trumpos svarbiausių rugpjūčio 27-osios naujienų iš Lietuvos bei pasaulio apžvalgos su Aiste Plaipaite.

Tuomet – dėmesys aktualiam nūdienos klausimui. Biržų gyventojai neseniai piktinosi jų kaimynystėje planuojamais įrengti vaikų globos namais. Situacija baigėsi gerai, kai pastariesiems buvo parinkta kita vieta. Kaip vykdoma vaikų globos namų pertvarka šiandien? Visuomeninės organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė Rasa Dičpetrienė sako, kad jokio nepasitenkinimo Biržuose nebėra – organizacija buvo priimta labai svetingai. Šiuo metu kitas probleminis miestas šiuo klausimu – Žiežmariai. Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjos Eglės Samoškaitės teigimu, po vakarykščio susitikimo ministerijos atstovai su žiežmariečiais išsiskyrė derybinėmis nuotaikomis.

Dar viena žinia šiandien atskriejo iš Sveikatos apsaugos ministerijos. Pastaroji nustatė konkrečias taisykles, kurių privalės laikytis maistą ligoninių pacientams tiekiančios įmonės. Ministras Aurelijus Veryga teigia, kad aiškių reikalavimų iki šiol nebuvo, todėl ligoniams tiekiamas maistas dažnai buvo nesubalansuotas, skurdus, kartais ir atšalęs bei prastai atrodantis.

Toliau laidoje – finansų ir ekonomikos klausimas. Bankas „Swedbank“ prognozuoja, kad kitąmet pasaulio ekonomika augs lėčiausiai nuo 2009-ųjų. Tam, žinoma, įtakos turės ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prekybos karas su Kinija, ir „Brexitas“, koks jis bebūtų. Plačiau apie tai, kam ruoštis turėtų pasaulio ekonomikos ir Lietuva, su į LRT TELEVIZIJOS studiją atvykusiu „Swedbank“ vyriausiuoju ekonomistu Nerijumi Mačiuliu.

Skaudi informacija: maždaug kas 5 minutes automobilių avarijose žūsta po 2 vaikus, dar daugiau jų yra sužalojami. Dažniausiai eismo įvykiuose nukenčia 5–17 m. jaunieji keliautojai. Ką daryti, kad atžalų kelionės būtų saugios, aiškinosi LRT TELEVIZIJOS reporterė Dovilė Lisauskaitė, apsilankiusi Lietuvos policijos organizuojamoje akcijoje „Švarus vairuotojas“. Patarimais dalinasi tiek Lietuvos policijos atstovė Marija Kazanovič, tiek prekių vaikams ir kūdikiams parduotuvės „Baby City“ vadybininkas Saulius Vienažindys.

Amerikiečių farmacijos gigantė „Johnson & Johnson“ buvo nubausta beveik 600 mln. JAV dolerių bauda dėl priklausomybę sukeliančių opioidinių vaistų gamybos – taip nusprendė teismas Oklahomos valstijoje. LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktorius Aurimas Piečiukaitis sako, kad kompanija yra kaltinama tuo, kad savo reklamos kampanija kurstė opioidų krizę, per kurią perdozavo apie 6 tūkst. žmonių. Tiesa, „Johnson & Johnson“ teismo sprendimą dar gali apskųsti.

Tęskime su dar viena aktualija. Lietuvos ir Latvijos ginčą dėl galimo Astravo atominės jėgainės elektros importo per Rusiją gali tekti spręsti Europos Komisijai, sako Lietuvos elektros perdavimo operatoriaus „Litgrid“ vadovas Daivis Virbickas. Šį pasisakymą komentuoja buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas: jo teigimu, keista kalbėti apie ginčą. Latvija yra suvereni valstybė, turinti pilną teisę importuoti elektrą ir iš trečiųjų šalių. Detaliau apie tai – LRT TELEVIZIJOS studijoje.

Kaip bebūtų liūdna, tačiau netrukus baigsis vasara. Tiesa, mūsų džiugesiui – kol kas tik kalendorinė. Palangos paplūdimiai – vis dar sausakimši, o Palangos turizmo ir informacijos centro vadovė Rasa Kmitienė šį sezoną vertina kaip labai intensyvų ir kupiną miesto svečių. Turizmo specialistė tikisi, kad pajūrio sezonas baigsis tik spalio pabaigoje. O štai Palangos miesto bendruomenės „Palangos rūpestėlis“ vadovė Adelina Sabaliauskaitė pakartoja tai, ką sakė ne kartą: viską kurortuose lemia orai.

Dar viena tema – vartotojų teisių apsauga. Teisingumo ministerija siūlo pataisas, kurios dar labiau saugotų vartotojus, dar akyliau gintų jų interesus. Intensyviai žvalgomasi ir į elektroninę prekybą. Teisingumo viceministrė Irma Gudžiūnaitė sako, kad pakeitimais bus stiprinama Vartotojų teisių apsaugos tarnyba: jos įgaliojimai, kompetencijos ir galios. Pvz., iki šių dienų ši tarnyba neturėjo teisės atlikti slapto pirkimo bandymą. Daugiau apie vartotojų teises ir jų apsaugą – viceministrės pokalbyje su LRT TELEVIZIJOS reportere Reda Gilyte.

Anokia paslaptis, kad artėja ruduo – pats metas pakalbėti apie rudeninius žiedus. Neretai į LRT TELEVIZIJOS studiją užsukantis gamtininkas, Mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtos skyriaus vedėjas Almantas Kulbis sako, kad šio sezono gėlėsastrai (arba astros, astrūnai, ratiliai). Nors kadaise veisti kaip dekoratyviniai augalai, dabar pastarieji auga ne tik namų kieme, bet ir laukuose. Tai vienos vėlyviausiai nužydinčių gėlių, žiedlapius pametančios tik atėjus žiemos šalčiams.

Džiugi žinia karinės technikos mėgėjams. Vytauto Didžiojo karo muziejus VI forte Kaune baigia įrengti karinės technikos ekspoziciją. Tikimasi, kad ją lankytojai galės apžiūrėti jau šįmet ir čia tikrai bus ką pamatyti: tiek Lietuvos kariuomenėje tarnavusius šarvuočius, tiek bombų svaidykles, karo laivus ar sovietmečiu Zoknių aerodrome paminklu paverstą naikintuvą SU7. Apie ekspoziciją pasakoja muziejininkas Darius Zubrickas.

Mėgstantiems muziejus – dar viena naujiena. Lietuvos ypatingasis archyvas parengė virtualią parodą, skirtą vaikystės sovietinėje Lietuvoje bruožams apžvelgti. Ši paroda yra ketvirtoji parodų ciklo „Sovietinės Lietuvos visuomenė“ dalis. Parodos kuratorė, Lietuvos ypatingojo archyvo atstovė Rūta Grišinaitė sako, kad parodoje siekiama parodyti sovietinės vaikystės įvairovę.

LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ pabaigoje – tradicinė naujienų socialiniuose tinkluose apžvalga. Šįkart ji – su Audra Avižiūte. Laidą veda Deividas Jursevičius.