Panorama. Nidos kopos traukia ir Rusijos pasieniečius: penktadienį čia sulaikyti du neteisėtai sieną kirtę ginkluoti pareigūnai

Nidoje penktadienio vakarą sulaikyti 2 ginkluoti Rusijos pasieniečiai, neteisėtai kirtę valstybės sieną. Lietuvos teritorijoje juos apie 23 val. pastebėjo Pakrančių apsaugos rinktinės Neringos užkardos pasieniečiai. Pistoletais ginkluoti rusai sulaikyti kopose prie Kuršių marių apie 800 metrų nuo Lietuvos pasienio posto valstybės sienos apsaugos zonoje. Į Lietuvos teritoriją jie buvo įėję apie pusę kilometro. Valstybės sienos apsaugos tarnybos vado pavaduotojo Vido Mačaičio teigimu, Rusijos pasieniečiai aiškino valstybinę Lietuvos ir Rusijos sieną kirtę netyčia.

Valstybės finansuojamas įstaigas ir institucijas, prašančias kitais metais biudžeto išlaidas didinti beveik pusantro mlrd. eurų, finansų ministras Vilius Šapoka ragina nusiimti rožinius akinius ir rengtis žymiam ekonomikos lėtėjimui. Buvęs premjeras Andrius Kubilius sako, kad į tokią padėtį, kai bibliotekos negali įsigyti tualetinio popieriaus, įstūmė pati valdžia su savo mokesčių reforma.

Vašingtone, priešais Kapitolijų, simboliškai atkartotas Baltijos kelias. Minint 30-ąsias jo metines, daugiau nei 500 žmonių susikibo rankomis ir simboliškai pakartojo 1989-ųjų rugpjūčio 23-iąją nuo Vilniaus iki Talino nusidriekusią gyvąją grandinę. Amerikiečiai, Amerikos lietuvių, latvių ir estų bendruomenės, taip pat lenkai, ukrainiečiai, rusai, žydai ir kitų tautybių atstovai taip pagerbė Baltijos šalių nepriklausomybę ir visus dalyvavusius Baltijos kelyje.

Po Vilniaus mero sprendimo nuimti prieštaringai vertinamo partizano Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentą, kitų savivaldybių vadovai sako neketinantys sekti sostinės mero pavyzdžiu. Šiaurės Lietuvoje yra J. Noreikai skirta paminklinė lenta, veikia jo vardo mokykla, yra Generolo Vėtros gatvė. Toną švelnina ir kai kurios vietos žydų bendruomenės.

Lietuviai su nerimu sutiko britų vyriausybės pranešimus, kad po „Brexito“ be sutarties nebegalios ir laisvas asmenų judėjimas. Kol kas neaišku, ar reikės vizos, kaip jos bus išduodamos. Lietuvos užsienio reikalų ministras pripažįsta, kad žinios iš Londono miglotos ir situacija komplikuota. Pasak Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkės, nežinomybė kai kuriuos lietuvius jau verčia krautis lagaminus ir važiuoti namo.

Ukraina švenčia 28-ąsias nepriklausomybės metines. Per iškilmes Kijeve, Dangaus Šimtinės alėjoje, tylos minute ir 100 varpo dūžių pagerbti žuvusieji 2014-aisiais per tautos sukilimą prieš prorusišką valdžią. Šventinėse ceremonijose dalyvavo Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis su žmona Olena Zelenska. Dar liepą naujasis Ukrainos vadovas paskelbė, kad nuo šiol Nepriklausomybės dieną karinės technikos paradai nebus rengiami, didžiausias dėmesys bus skiriamas kariams.

Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas grasina milžiniškus mokesčius užkrauti prancūziškam vynui, atsakydamas į Prancūzijos padidintus mokesčius Amerikos interneto milžinėms, tokioms kaip „Google“ ir „Facebook“. Donaldas Trumpas tai pareiškė prieš išvykdamas į Prancūzijos Biarico kurortą, kur renkasi Didžiojo septyneto valstybių lyderiai. Tokie perspėjimai dar labiau komplikuos turtingiausių pasaulio valstybių vadovų susitikimą, kuris ir taip turėtų būti sudėtingas, kai įsibėgėjo Amerikos ir Kinijos prekybos karas, nesutariama dėl Irano, klimato kaitos stabdymo, kai pakibusi „Brexito“ grėsmė, kai 2 susitikimo dalyviai, pasak apžvalgininkų, politine savikontrole nepasižymi.

Vakar Baltijos kelio pavyzdžiu akciją surengę Honkongo protestuotojai šiandien vėl susibūrė į demonstraciją. Policija bandė užtverti kelią, vaikė ašarinėmis dujomis ir lazdomis, protestuotojai atsakė akmenų ir butelių kruša. Gatvėje pasklidus ašarinių dujų debesims, žmonės atsitraukė, keli demonstrantai buvo sulaikyti.

Lietuvoje žengiami pirmi žingsniai įdarbinant žmones, turinčius proto negalią, nors pasaulyje tai nėra naujiena. Europos socialinio fondo remiamas projektas siekia lavinti intelekto sutrikimų turinčių jaunuolių darbinius įgūdžius ir ugdyti visuomenės toleranciją. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija rugsėjį pradeda rinkti paraiškas steigti socialines dirbtuves, kuriose dirbtų neįgalieji.

Mirė lietuviško džiazo veteranas, saksofonininkas Rimantas Brazaitis. LRT žiūrovams Rimantas Brazaitis pažįstamas ir iš nacionalinio transliuotojo muzikinių projektų, kuriuose daugelį metų grojo kartu su „LRT grupe“. Per savo karjerą saksofonininkas aplankė kone visus garsiausius pasaulio džiazo festivalius ir grojo su daugybe jau legendomis tapusių muzikantų. Daug metų scenoje ir gyvenime jis buvo šalia lietuviškos estrados žvaigždės – žmonos Janinos Miščiukaitės, mirusios prieš dešimtmetį. Rimantui Brazaičiui šiandien suėjo 71-eri.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau