Žinios. Šlovė Ukrainai, šlovė herojams: šalis švenčia 28-ąsias nepriklausomybes metines

Valstybės finansuojamas įstaigas ir institucijas, prašančias kitais metais biudžeto išlaidas didinti beveik pusantro mlrd. eurų, finansų ministras Vilius Šapoka ragina nusiimti rožinius akinius ir rengtis žymiam ekonomikos lėtėjimui. Buvęs premjeras Andrius Kubilius sako, kad į tokią padėtį, kai bibliotekos negali įsigyti tualetinio popieriaus, įstūmė pati valdžia su savo mokesčių reforma.

Vašingtone, priešais Kapitolijų, simboliškai atkartotas Baltijos kelias. Minint 30-ąsias jo metines, daugiau nei 500 žmonių susikibo rankomis ir simboliškai pakartojo 1989-ųjų rugpjūčio 23-iąją nuo Vilniaus iki Talino nusidriekusią gyvąją grandinę. Amerikiečiai, Amerikos lietuvių, latvių ir estų bendruomenės, taip pat lenkai, ukrainiečiai, rusai, žydai ir kitų tautybių atstovai taip pagerbė Baltijos šalių nepriklausomybę ir visus dalyvavusius Baltijos kelyje.

Lietuviai su nerimu sutiko britų vyriausybės pranešimus, kad po „Brexito“ be sutarties nebegalios ir laisvas asmenų judėjimas. Kol kas neaišku, ar reikės vizos, kaip jos bus išduodamos. Lietuvos užsienio reikalų ministras pripažįsta, kad žinios iš Londono miglotos ir situacija komplikuota. Pasak Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkės, nežinomybė kai kuriuos lietuvius jau verčia krautis lagaminus ir važiuoti namo.

Ukraina švenčia 28-ąsias nepriklausomybės metines. Per iškilmes Kijeve, Dangaus Šimtinės alėjoje, tylos minute ir 100 varpo dūžių pagerbti žuvusieji 2014-aisiais per tautos sukilimą prieš prorusišką valdžią. Šventinėse ceremonijose dalyvavo Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis su žmona Olena Zelenska. Dar liepą naujasis Ukrainos vadovas paskelbė, kad nuo šiol Nepriklausomybės dieną karinės technikos paradai nebus rengiami, didžiausias dėmesys bus skiriamas kariams.

Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas grasina milžiniškus mokesčius užkrauti prancūziškam vynui, atsakydamas į Prancūzijos padidintus mokesčius Amerikos interneto milžinėms, tokioms kaip „Google“ ir „Facebook“. Donaldas Trumpas tai pareiškė prieš išvykdamas į Prancūzijos Biarico kurortą, kur renkasi Didžiojo septyneto valstybių lyderiai. Tokie perspėjimai dar labiau komplikuos turtingiausių pasaulio valstybių vadovų susitikimą, kuris ir taip turėtų būti sudėtingas, kai įsibėgėjo Amerikos ir Kinijos prekybos karas, nesutariama dėl Irano, klimato kaitos stabdymo, kai pakibusi „Brexito“ grėsmė, kai 2 susitikimo dalyviai, pasak apžvalgininkų, politine savikontrole nepasižymi.

Vakar Baltijos kelio pavyzdžiu akciją surengę Honkongo protestuotojai šiandien vėl susibūrė į demonstraciją. Policija bandė užtverti kelią, vaikė ašarinėmis dujomis ir lazdomis, protestuotojai atsakė akmenų ir butelių kruša. Gatvėje pasklidus ašarinių dujų debesims, žmonės atsitraukė, keli demonstrantai buvo sulaikyti.

Lietuvoje žengiami pirmi žingsniai įdarbinant žmones, turinčius proto negalią, nors pasaulyje tai nėra naujiena. Europos socialinio fondo remiamas projektas siekia lavinti intelekto sutrikimų turinčių jaunuolių darbinius įgūdžius ir ugdyti visuomenės toleranciją. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija rugsėjį pradeda rinkti paraiškas steigti socialines dirbtuves, kuriose dirbtų neįgalieji.

Ugdymo įstaigose prieš rugsėjį pats darbų įkarštis. Dalyje mokyklų dar tebevyksta remontas, vienai Šiaulių rajono mokyklai per atostogas į pagalbą atskubėjo mokytojai, mokiniai ir jų tėvai. Bendruomenė iš antrinių žaliavų įrengia lauko žaidimų ir poilsio erdves.

Mirė lietuviško džiazo veteranas, saksofonininkas Rimantas Brazaitis. LRT žiūrovams Rimantas Brazaitis pažįstamas ir iš nacionalinio transliuotojo muzikinių projektų, kuriuose daugelį metų grojo kartu su „LRT grupe“. Per savo karjerą saksofonininkas aplankė kone visus garsiausius pasaulio džiazo festivalius ir grojo su daugybe jau legendomis tapusių muzikantų. Daug metų scenoje ir gyvenime jis buvo šalia lietuviškos estrados žvaigždės – žmonos Janinos Miščiukaitės, mirusios prieš dešimtmetį. Rimantui Brazaičiui šiandien suėjo 71-eri.

Sportas. Aklimatizacija, neįprastas laikas ir alinantis karštis Lietuvos krepšinio rinktinės nesustabdė – Dainiaus Adomaičio vadovaujama komanda Seule 86:57 nepaliko šansų šeimininkams, Pietų Korėjos krepšininkams.

Lietuvos baidarininkui Artūrui Sejai nepavyko pakartoti praėjusių metų sėkmės pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo čempionate Vengrijoje. Praėjusių metų planetos vicečempionas vienviečių baidarių 200 metrų distancijos finale finišavo aštuntas.

Simona Krupeckaitė Japonijos dviračių treko taurės varžybose iškovojo 2 medalius. Pirmajame sprinto rungties etape lietuvė varžėsi mažajame finale ir užėmė trečią vietą. Šiandien surengtame antrajame varžybų etape Krupeckaitei sekėsi dar geriau. 36-erių sportininkė prasibrovė į finalą. Deja, jame turėjo pripažinti Honkongo dviratininkės Lee Wai Sze pranašumą, tad S. Krupeckaitei buvo įteiktas sidabro medalis.

Orai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau