Panorama. Baltijos kelio 30-mečiui skirta radijo imtuvų instaliacija užregistruota kaip didžiausia radijo imtuvų dekoracija

LRT

2019.08.23 21:36

1989-ųjų rugpjūčio 23-iąją daugiau kaip milijoną žmonių subūręs Baltijos kelias nuo Vilniaus iki Talino pasaulyje tapo sėkmingo nesmurtinio pasipriešinimo ir laisvės siekio simboliu. Prieš 80 metų nacistinės Vokietijos ir Sovietų Sąjungos pasirašyta nepuolimo sutartis ir slapti Molotovo–Ribentropo protokolai padalijo Vidurio ir Rytų Europą ir lėmė Baltijos šalių okupaciją. Šiai datai skirti renginiai sostinėje prasidėjo nuo ankstaus ryto.

Baltijos kelio trisdešimtmečiui paminėti pakartotas istorinis panevėžiečių skrydis. Iš Stetiškių aerodromo pakilo dešimt orlaivių, pilnų žmonių suneštų ryškiaspalvių žiedų. Gėlės, daugiausia kardeliai, iš skrendančių lėktuvų išbarstyti virš Baltijos kelio.

Praėjus 3 dešimtmečiams po Baltijos kelio vėl norima bent iš dalies pakartoti per pasaulį nuskambėjusią akciją, kuri įtraukta į UNESCO pasaulio atminties registrą. Po pietų prie rajonų ir miestų atminimo ženklų Baltijos kelyje tarp Vilniaus ir Saločių organizuojami žmonių susibūrimai, o 18 val. gyventojai kviečiami vėl susikibti rankomis ir pabandyti atkartoti per 3 valstybes nusidriekusią gyvą grandinę. Ji prasidės Vilniuje, nuo Gedimino bokšto Ukmergės plento link. Lietuvos–Latvijos pasienyje prie Baltijos keliui skirto atminimo ženklo 17 val. vyks susibūrimas, kuriame dalyvaus ir Lietuvos bei Latvijos prezidentai.

Baltijos kelio 30-mečiui skirtus renginius vainikavo koncertas Katedros aikštėje „Vienybės banga“. Svarbiausiu akcentu tapo LRT projektas - išskirtinė - rekordinė radijo imtuvų instaliacija, primenanti apie radijo reikšmę, suburiant milijonus žmonių į gyvą grandinę nuo Vilniaus iki Talino.

Baltijos kelio 30-mečiui skirta radijo imtuvų instaliacija užregistruota kaip didžiausia radijo imtuvų dekoracija. Kaip sekėsi projekto iniciatoriams - reporterės Ievos Žigaitės siužete.

Baltijos šalys, Lenkija ir Rumunija paragino kitas Europos valstybes labiau prisidėti prie stalinizmo ir nacizmo nusikaltimų tyrimų, kad būtų užkirstas kelias manipuliuoti istorija. Bendrą pareiškimą 80-ųjų Molotovo-Ribentropo metinių proga paskelbė Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos ir Rumunijos užsienio reikalų ministrai.

Kai kartodami istorinį Baltijos kelią rankomis susikibo Honkongo gyventojai, Vilniuje, Katedros aikštėje, surengta paramos Honkongo aktyvistams akcija. Žmonės laikė Honkongo vėliavas ir Kiniją smerkiančius plakatus, lygino Baltijos šalis su Honkongu, o Rusiją su Kinija, teigdami, kad nuolat didėjant Pekino centrinės valdžios kišimuisi, varžomos ir pažeidžiamos žmogaus teisės ir žodžio laisvė.

30-ųjų Baltijos kelio metinių proga į Rygą išvykęs premjeras Saulius Skvernelis teigė, kad Latvijos premjeras Kriišjanis Karinis jį patikinęs, jog Latvijos vyriausybė nepriėmė sprendimo pirkti elektros energijos konkrečiai iš Astrave statomos atominės elektrinės. Karinis bendroje spaudos konferencijoje sakė, kad Latvija ieškos naujų elektros energijos šaltinių.

Rusijos prezidentas nurodė parengti simetrišką ir visapusišką atsaką Jungtinėms Valstijoms po jų sparnuotosios raketos bandymo. Pentagonas parodė turintis ginklą, kurį 30 metų draudė vidutinio nuotolio raketų sutartis, ir Vladimiras Putinas sako, kad Amerika iš jos pasitraukė norėdama sau atrišti rankas.

Milžiniškus tropinio miško gaisrus Amazonėje Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas vadina aštria ypatingąja padėtimi, bet Brazilijos vadovas nurodo nesikišti. Šiemet gaisrų beveik dukart daugiau negu pernai, smogas dengia pusę šalies.

Tradicinėje kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus globojamoje konferencijoje politikai ir ekspertai aptarė Rusijos agresijos stabdymo ir energetinio saugumo klausimais. Konferencijos dalyviai sutarė, kad energetikos srityje Lietuva juda pirmyn, tačiau iššūkių, siekiant nepriklausomybės dar yra.