Panorama. Trumpo akibrokštas Danijai: negavęs leidimo įsigyti Grenlandiją, pas karalienę neatvyks (su vertimu į gestų k.)

Penktadienį minint Baltijos kelią bus prisimenamas ir dar vienas įvykis, be kurio galbūt nei Baltijos kelio, nei Lietuvos atgimimo nė nebūtų. 1979-ųjų rugpjūčio 23-ąją lietuvių, latvių ir estų patriotai bei keli Rusijos disidentai pasirašė pareiškimą prieš Ribentropo-Molotovo paktą. Memorandumas susilaukė plataus atgarsio visame pasaulyje, o po ketverių metų nuo pasirašymo, Europos Parlamentas pasmerkė Baltijos valstybių aneksiją.

Dėl Rusų aljanso narės Irinos Rozovos veiklos Seimas atliks parlamentinį tyrimą, bus steigiama laikinoji komisija. Paaiškėjo, kad I. Rozova negavo leidimo dirbti su slapta informacija, nes nuslėpė ryšius su Rusijos diplomatais. Taip pat bus aiškinamasi, kodėl tie, kurie informaciją gavo anksčiau – keli Seimo nariai ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis – jos iki šiol nepaviešino.

Naujas LRT tyrimas: tarša uoste – neįveikiama. Lenktynėse dėl uosto krovos rekordų aplinkosaugai vietos neliko. Nors jau ne vienerius metus klaipėdiečiai skundžiasi taršia krova, Lietuva, skirtingai nei kaimyninė Latvija, neskuba pasinaudoti Europos Sąjungos parama oro kokybei gerinti. Kaip išsiaiškino LRT tyrimų skyrius, geležies rūda, dėl kurios keliamos taršos piktinasi Klaipėdos gyventojai, atkeliauja iš Rusijos prezidentui artimo oligarcho gamyklos. Nepaisant skundų, šią rūdą kraunanti įmonė planų nekeičia, o uosto direkcija neskuba prisidėti prie taršos mažinimo.

Po LRT tyrimo Seimo konservatorių frakcija ragina naująjį susisiekimo ministrą imtis priemonių, kad Klaipėdoje neliktų atviros krovos į laivus. Jaroslavo Narkevičiaus taip pat prašoma pasidomėti, ar uosto direkcijos neveiklumas dėl oro taršos nėra susijęs su tuo, kad KLASCO krauna geležies rūdą, atkeliaujančią iš Rusijos prezidentui artimo oligarcho gamyklos.

Aplinkos ir Teisingumo ministerijos nusprendė, kad Vijūnėlės „dvaras“ negali būti perimtas visuomenės reikmėms, o tai reiškia, kad pastatas turi būti griaunamas. Tokia išvada šiandien pateikta Vyriausybei. Vijūnėlės „dvarą“ Druskininkų savivaldybė siūlėsi išpirkti ir paversti Čiurlionio menų mokykla. Druskininkų meras Ričardas Malinauskas išreiškė pasipiktinimą ministerijų išvada. Aplinkos ir teisingumo ministrai žada, kad ilgai laukti griovimo darbų nereikės.

Palangoje, šalia paplūdimio, vietoje senų dušinių iškilo dviaukštis pastatas. Palangos savivaldybė ir Statybų inspekcija patikrino visus dokumentus – pažeidimų nerado, esą įvykdyta rekonstrukcija. Kilus abejonėms, ar čia nebus įrengtas gyvenamasis namas, ar apartamentai, valdininkai žada tikrinti, kad nebūtų vykdoma veikla, kuriai neišduotas leidimas.

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas tik po mėnesio poste pradeda vizitus Europos sostinėse ir šį vakarą Angelą Merkel spaudžia gerinti skyrybų sąlygas. Ji žada laikytis bendros Europos pozicijos, tad pažangos nelaukiama. Daugiau nuolaidžiauti nesutinka Vokietijos stambusis verslas, nes už prekybą su Britanija svarbiau išsaugoti bendrąją rinką. Prancūzija kartoja, kad pagrindinis scenarijus yra „Brexitas“ be susitarimo. Europos Sąjunga seniai įtaria, kad dėl jo B. Johnsonas mėgins kaltę suversti bendrijai.

Daniją šokiravo Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Donaldo Trumpo sprendimas nukelti vizitą, kai jos premjerė siūlymą parduoti Grenlandiją pavadino absurdu. Mettė Frederiksen sako nustebinta ir suerzinta, bet krizę neigia. D. Trumpas į Kopenhagą tikriausiai nebenuvyks, nes tai turėjo būti valstybinis vizitas. Jį kvietė ne premjerė, o karalienė, ir net D. Trumpo rėmėjai jo akibrokštą vadina monarchės įžeidimu.

D. Trampui vėl pasiūlius į didįjį septynetą grąžinti Rusiją, 3 didžiosios Europos šalys – Prancūzija, Vokietija ir Jungtinė Karalystė – reikalauja pažangos dėl Ukrainos.

Žūties vietoje, prie paminklinio akmens pagerbta prieš 28-erius metus žuvusi paskutinė Lietuvos okupacijos auka, karys savanoris, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo gynėjas Artūras Sakalauskas. 91-ųjų rugpjūčio 21-ąją, žlungant pučui Maskvoje, sovietų kariai Vilniuje surengė provokaciją prie Seimo rūmų. Pasipriešinimo metu A. Sakalauskas žuvo, dar 2 Alytaus rinktinės savanoriai buvo sužeisti.

Po poros savaičių Vilniuje įvyks režisieriaus Tomo Vengrio debiutinio ilgametražio filmo „Gimtinė“ premjera. Filmas įkvėptas režisieriaus vaikystės prisiminimų – kai jis, gimęs ir užaugęs Jungtinėse Amerikos Valstijose, būdamas septynerių, pirmą kartą atskrido į Lietuvą, jai atkūrus Nepriklausomybę.

Į Valdovų rūmų muziejų atvežtas paveikslas, kuriame vaizduojama Maskvos caro Vasilijaus Šuiskio ištikimybės priesaika Abiejų Tautų Respublikos Seime. Lvovo istorijos muziejaus išsaugotas, Lenkijoje restauruotas meno kūrinys Lietuvoje bus eksponuojamas dvejus metus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau