Panorama. Trumpo akibrokštas Danijai: negavęs leidimo įsigyti Grenlandiją, pas karalienę neatvyks (su vertimu į gestų k.)

Penktadienį minint Baltijos kelią bus prisimenamas ir dar vienas įvykis, be kurio galbūt nei Baltijos kelio, nei Lietuvos atgimimo nebūtų. 1979-ųjų rugpjūčio ```6162```-ąją lietuvių, latvių ir estų patriotai bei keli Rusijos disidentai pasirašė pareiškimą prieš Ribentropo-Molotovo paktą. Memorandumas susilaukė plataus atgarsio visame pasaulyje, o po ketverių metų nuo pasirašymo, Europos Parlamentas pasmerkė Baltijos valstybių aneksiją.

Dėl Rusų aljanso narės Irinos Rozovos veiklos Seimas atliks parlamentinį tyrimą, bus steigiama laikinoji komisija. Paaiškėjo, kad I. Rozova negavo leidimo dirbti su slapta informacija, nes nuslėpė ryšius su Rusijos diplomatais. Taip pat bus aiškinamasi, kodėl tie, kurie informaciją gavo anksčiaukeli Seimo nariai ir Seimo pirmininkas ``````225Viktoras Pranckietis226`````` – jos iki šiol nepaviešino.

Naujas LRT tyrimas: tarša uosteneįveikiama. Lenktynėse dėl uosto krovos rekordų aplinkosaugai vietos neliko. Nors jau ne vienerius metus klaipėdiečiai skundžiasi taršia krova, Lietuva, skirtingai nei kaimyninė Latvija, neskuba pasinaudoti ``````295Europos Sąjungos parama oro kokybei gerinti296``````. Kaip išsiaiškino ``````301LRT tyrimų skyrius302``````, ``````303geležies rūda304``````, dėl kurios keliamos taršos piktinasi Klaipėdos gyventojai, atkeliauja Rusijos prezidentui artimo oligarcho gamyklos. Nepaisant skundų, šią rūdą kraunanti įmonė planų nekeičia, o uosto direkcija neskuba prisidėti prie taršos mažinimo.

Po LRT tyrimo Seimo konservatorių frakcija ragina naująjį susisiekimo ministrą imtis priemonių, kad Klaipėdoje neliktų atviros krovos į laivus. Jaroslavo Narkevičiaus taip pat prašoma pasidomėti, ar uosto direkcijos neveiklumas dėl oro taršos nėra susijęs su tuo, kad ``````439KLASCO440`````` krauna geležies rūdą, atkeliaujančią Rusijos prezidentui artimo oligarcho gamyklos.

Aplinkos ir Teisingumo ministerijos nusprendė, kad Vijūnėlėsdvarasnegali būti perimtas visuomenės reikmėms, o tai reiškia, kad pastatas turi būti griaunamas. Tokia išvada šiandien pateikta Vyriausybei. VijūnėlėsdvarąDruskininkų savivaldybė siūlėsi išpirkti ir paversti Čiurlionio menų mokykla. Druskininkų meras ``````539Ričardas Malinauskas540`````` išreiškė pasipiktinimą ministerijų išvada. Aplinkos ir teisingumo ministrai žada, kad ilgai laukti griovimo darbų nereikės.

Palangoje, šalia paplūdimio, vietoje senų dušinių iškilo dviaukštis pastatas. ``````589Palangos savivaldybė590`````` ir Statybų inspekcija patikrino visus dokumentuspažeidimų nerado, esą įvykdyta rekonstrukcija. Kilus abejonėms, ar čia nebus įrengtas gyvenamasis namas, ar apartamentai, valdininkai žada tikrinti, kad nebūtų vykdoma veikla, kuriai neišduotas leidimas.

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas tik po mėnesio poste pradeda vizitus Europos sostinėse ir šį vakarą Angelą Merkel spaudžia gerinti skyrybų sąlygas. Ji žada laikytis bendros Europos pozicijos, tad pažangos nelaukiama. Daugiau nuolaidžiauti nesutinka Vokietijos stambusis verslas, nes prekybą su Britanija svarbiau išsaugoti bendrąją rinką. Prancūzija kartoja, kad pagrindinis scenarijus yra „``````757Brexitas758``````“ be susitarimo. ``````763Europos Sąjunga764`````` seniai įtaria, kad dėl jo B. Johnsonas mėgins kaltę suversti bendrijai.

Daniją šokiravo Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Donaldo Trumpo sprendimas nukelti vizitą, kai jos premjerė siūlymą parduoti Grenlandiją pavadino absurdu. Mettė Frederiksen sako nustebinta ir suerzinta, bet krizę neigia. D. Trumpas į Kopenhagą tikriausiai nebenuvyks, nes tai turėjo būti valstybinis vizitas. kvietė ne premjerė, o karalienė, ir net D. Trumpo rėmėjai jo akibrokštą vadina monarchės įžeidimu.

D. Trampui vėl pasiūlius į didįjį septynetą grąžinti Rusiją, ```917Ričardas Malinauskas918``` didžiosios Europos šalysPrancūzija, Vokietija ir ``````931Jungtinė Karalystė932`````` – reikalauja pažangos dėl Ukrainos.

Žūties vietoje, prie paminklinio akmens pagerbta prieš ```955956```-erius metus žuvusi paskutinė Lietuvos okupacijos auka, karys savanoris, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo gynėjas ``````985Artūras Sakalauskas986``````. ```987988```-ųjų rugpjūčio ```993994```-ąją, žlungant pučui Maskvoje, sovietų kariai Vilniuje surengė provokaciją prie Seimo rūmų. Pasipriešinimo metu A. Sakalauskas žuvo, dar ```1031Viktoras Pranckietis1032``` Alytaus rinktinės savanoriai buvo sužeisti.

Po poros savaičių Vilniuje įvyks režisieriaus Tomo Vengrio debiutinio ilgametražio filmo „``````1065Gimtinė1066``````“ premjera. Filmas įkvėptas režisieriaus vaikystės prisiminimųkai jis, gimęs ir užaugęs Jungtinėse Amerikos Valstijose, būdamas septynerių, pirmą kartą atskrido į Lietuvą, jai atkūrus Nepriklausomybę.

Į Valdovų rūmų muziejų atvežtas paveikslas, kuriame vaizduojama Maskvos caro Vasilijaus Šuiskio ištikimybės priesaika Abiejų Tautų Respublikos Seime. Lvovo istorijos muziejaus išsaugotas, Lenkijoje restauruotas meno kūrinys Lietuvoje bus eksponuojamas dvejus metus.