Panorama. Migracijos sistemos pertvarka esamų problemų neišsprendė, tad jau susilaukė naujosios ministrės kritikos (su vertimu į gestų k.)

Artėjant Baltijos kelio trisdešimtmečiui, prisimenama radijo reikšmė – per Lietuvos radiją buvo teikiama visa informacija apie Baltijos kelią, spūstis magistralėje, tai, kas vyksta kaimyninėje Latvijoje ir Estijoje. Katedros aikštėje įrengiama rekordinė 20 m ilgio ir 17 m aukščio radijo imtuvų, tarp kurių nemažai ir latviškų VEF imtuvų, instaliacija – jai kurti pasitelkti ir aukštalipiai. O penktadienį, kai bus minimas didysis Baltijos kelio jubiliejus, renginių savaitę pabaigs šventinis koncertas „Vienybės banga“. Jį vainikuos per didžiausią radijo imtuvų instaliaciją Lietuvoje grojama daina „Bunda jau Baltija“. Kaip ir Lietuvoje, taip ir Latvijoje, Baltijos keliui koordinuoti buvo pasitelktas radijas. Prieš trisdešimt metų tą dieną dirbę Latvijos radijo darbuotojai sako, kad tai buvo sudėtinga diena, baimintasi provokacijų. Tiesa, Latvijai radijas buvo dvigubai svarbus, nes jo dažniausiai buvo klausomasi per Rygoje gamintus VEF imtuvus.

Seimas protokoliniu nutarimu nusprendė iš naujo suteikti įgaliojimus atnaujintai Vyriausybei. Už tai vieningai balsavo valdantieji. Opozicija abejoja, ar taip įgaliojimus gavusios vyriausybės veikla bus teisėta ir žada sprendimą skųsti Konstituciniam Teismui.

Premjeras Saulius Skvernelis linkęs persvarstyti, ar draudimas lauko kavinėse prekiauti alkoholio išties reikalingas. Valstiečių lyderis ir sveikatos apsaugos ministras įsitikinę, kad draudimo atšaukti nėra reikalo. Verslininkai skaičiuoja, kad dėl draudimo gali užsidaryti pusantro šimto kavinių. Esą net tose kavinėse, kur žmonės dažniau užsuka kavos, o ne bokalo ar taurės, nebebus galima rengti tokių švenčių kaip vestuvės ar krikštynos.

Po susitikimo su savivaldybių atstovais ir mokyklų bendruomene švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius pareiškė, kad mokslo metų trumpinti neketinama. Ministras ragina mokyklas kūrybiškai ieškoti sprendimų, kuo vaikus užimti vasarą. Ministras teigė, kad mokyklos ir savivaldybės bus konsultuojamos dėl ugdymo proceso, taip pat žadama daugiau lėšų neformalioms mokinių veikloms. Mokyklų ir tėvų atstovai teigia, kad idėjų, ką moksleiviams vasarą veikti apstu, bet finansavimo joms įgyvendinti trūksta.

Seimas lapkričio 2-ąją, Vėlines, paskelbė nedarbo diena, bet laisvadieniu ji taps nuo kitų - 2020 metų. Lapkričio 1-oji – Visų šventųjų diena – jau yra nedarbo diena. Lietuvoje per metus yra švenčiama 15 šventinių dienų, tačiau kiekvienais metais laisvadienių skaičius skiriasi, nes kai kurios šventės švenčiamos savaitgaliais.

Seimas ketvirtadienį galutinai apsipręs, ar pritarti ekonomikos ir inovacijų minsitro Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūrai į eurokomisarus. Jei Sinkevičius juo taptų, jis būtų jauniausias eurokomisaras per visą Europos Sąjungos istoriją. Buvęs ministro kolega valstiečių frakcijoje, dabar europarlamentaras Stasys Jakeliūnas pareiškė neremsiantis jo kandidatūros, teigdamas, kad Sinkevičius atstovauja verslui , o ne visiems Lietuvos žmonėms. Kitas europarlamentaras, konservatorius Andrius Kubilius teigia, kad Sinkevičius šiuo metu dėmesio centre – jis gali tapti vieninteliu Europos žaliųjų atstovu Europos komisijoje, tuo ypač suinteresuota naujoji Europos komisijos vadovė.

Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid pareiškė palaikanti idėją apmokestinti į Baltijos šalių rinką iš Rusijos patenkančią elektrą. Tačiau po susitikimo su Lietuvos prezidentu nekomentavo Talino pozicijos dėl Astravo atominės elektrinės. Latvijos vyriausybė prieš savaitę paskelbė, kad Lietuvai nutraukus elektros importą iš Baltarusijos, ji perkels prekybą ties Latvijos siena. Estijoje viešintis Gitanas Nausėda pakartojo siūlymą atkurti Baltijos šalių prezidentų susitikimus. Anot Nausėdos, tai galėtų padėti gerinant Baltijos šalių ekonominę ir energetinę integraciją.

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas paragino Europos Sąjungą iš naujo persiderėti dėl Brexito susitarimo, iš jo išbraukiant dalį dėl sienos tarp Airijos ir Šiaurės Airijos. Johnsonas susitarimą dėl sienos vadina „nedemokratišku“. Bet Briuselis sako, kad Londonas nesiūlo jokios realios alternatyvos ir taip iš esmės siekia grąžinti pasienio patikrinimus su Airija.

Italijos ministras pirmininkas Džiuzepė Kontė paskelbė, kad atsistatydins, ir apkaltino nacionalistinės „Lygos“ lyderį Mateo Salvinį dėl asmeniinių interesų įstūmus šalį į politinę krizę. Kontė sako, kad Salvinis valdančiąją koaliciją nusprendė sugriauti, nes siekia pasinaudoti išaugusiais reitingais.

Po liepą įsigaliojusios migracijos sistemos pertvarkos, eilių Vilniaus migracijos skyriuje nesumažėjo – asmens dokumentų ir toliau tenka laukti po kelias valandas. Vilniaus migracijos skyriaus vadovas sako, kad eiles labiausiai didina vasarai bent trumpai grįžtantys emigrantai, dažnai pasus keičia ir gyvenantys Lietuvoje. Naujoji vidaus reikalų ministrė sako, kad kenčia ne tik gyventojai. Prastas migracijos departamento darbas kainuoja ir verslui, todėl žadama peržiūrėti dokumentų išdavimo procesą.

Seimas daro pertrauką dėl kyšininkavimu įtariamo Aukščiausiojo Teismo teisėjo Egidijaus Laužiko atleidimo. Taip nuspręsta gavus paties Laužiko prašymą atidėti klausimą, nes šiandien dėl advokato užimtumo jis negalėjo dalyvauti posėdyje. Tuo metu kitam prezidento Gitano Nausėdos dekretui dėl Apeliacinio teismo teisėjo Konstantino Gurino atleidimo po pateikimo pritarta, galutinis balsavimas numatytas poryt. Prezidentas Seimui pateikė siūlymus atleisti Laužiką ir Guriną pažeminus teisėjo vardą. Praėjusią savaitę Nausėda taip pat atleido teisėjų korupcijos byloje įtariamą Vilniaus apygardos teismo teisėją Henrichą Jaglinskį. Nausėda yra inicijavęs iš viso aštuonių kyšininkavimo byloje įtariamų teisėjų atleidimą, tačiau privalomą Teisėjų tarybos pritarimą kol kas gavo tik dėl trijų.