„Laba diena, Lietuva“. Popmuzikos ribojimai sovietmečiu: uždrausti singlai ir vinilų kopijos ant rentgeno nuotraukų

Rugpjūčio 20-oji, antradienis. Iš „Laba diena, Lietuva“ studijos sveikinasi LRT žurnalistė Guoda Pečiulytė ir Jovita Vitkauskė, kurios pristato šios dienos aktualijas ir įdomiausias naujienas.

Tiesioginis tiltas iš Seimą, kuriame matome vykstantį posėdį dėl „Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo Nr. I-1234 2, 3, 4, 9, 12, 14, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 41, 42, 43, 49, 50 straipsnių pakeitimo, Įstatymo papildymo 361, 362, 363, 364, 365 straipsniais ir 38, 39, 40 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo Nr. XIII-2035 14 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas teikėjai – Rimantė Šalaševičiūtė/ 7 SN„ ir kt. Posėdžio įrašą galima stebėti mediatekoje.

Įgaliojimai vyriausybei – iš naujo. Seimo nutarimo „Dėl įgaliojimų LR Vyriausybei suteikimo iš naujo” projekto pateikimas. Pokalbis studijoje su politologe prof. Jūrate Novagrockiene.

Kita tema – Lietuvos ypatingasis archyvas parengė parodą, kurioje KGB dokumentai apie tai, kaip vakarietiška populiarioji muzika skverbėsi pro Sovietų Sąjungą nuo laisvojo pasaulio skyrusią Geležinę uždangą. Reportaže Povilas Girdenis, Lietuvos ypatingojo archyvo skyriaus vedėjas, pasakoja neįtikėtinas istorijas, kaip lietuviai rasdavo keisčiausių būdų, kad tik galėtų pasiklausyti vakarietiškos muzikos.

Šiandien ir vėl buvo sugrįžta prie klausimo apie mokslo metų trukmę. Po susitikimo su savivaldybių atstovais ir mokyklų bendruomene švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius pareiškė, kad mokslo metų trumpinti neketinama. Ministras ragina mokyklas kūrybiškai ir drąsiai ieškoti geriausių sprendimų, kuo vaikus užimti, neva galima intensyvinti pamokas. Ministras teigė, kad mokyklos sulauks daugiau konsultacijų dėl neformaliojo ugdymo.

Reportažas iš Estijos, kur šiuo metu lankosi LRT kūrybinė komanda. LRT žurnalistai kalbina vietinius gyventojus, kurie vienaip ar kitaip prisidėjo prie Baltijos kelio – susipažinkite, Andlų šeima. Kristina savo vyrą sutiko Vilniuje, bet ilgai netrukus, šeima persikėlė į vyro gimtąją šalį – Estiją.

Grįžtame į Lietuvą, kur artėjant 2020-ųjų rinkimams, svarbus klaustukas lieka dėl vienmandačių apygardų. Svečiuose Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė.

Restauruojamas unikalus pastatas Kaune, įtrauktas į visos Europos paveldą: langai specialiai pritaikyti sprogimams, tyrimų laboratorijos geriausios Baltijos šalyse ir vienos geriausių Rytų Europoje. Tarpukariu statytame pastate nestigo inovacijų ir įdomių sprendimų.

Dabar – grybautojų metas. Studijoje lankosi gamtininkas Almantas Kulbis, kuris plačiau pristato didžiuosius kukurdvelkius. Valgomi jie ar ne? Kur juos rasti ir kaip panaudoti? Atsakymai pokalbyje su laidos svečiu.

Tiesioginis tiltas į Latviją, kur LRT kūrybinė komanda kalbina buvusį Latvijos liaudies fronto pirmininką Romualdą Ražuką. Kaip žmonės vyko į Baltijos kelią Latvijoje? Kokios grėsmės ir baimės kamavo tuo metu? Kalbina Eglė Bučelytė.

Dar viena aktuali tema: „Brexit“ – dar daugiau nežinios. Užsienio naujienų redaktorius Vykintas Pugačiauskas komentuoja esamą situaciją.

Socialinių tinklų naujienos su Aiste Plaipaite. Ved. Guoda Pečiulytė.