Panorama. Baltijos kelias trijų tautų atsiminimuose: tai buvo galingumo ir vienybės banga

Prasidėjo Baltijos kelio 30-mečio renginiai. Baltijos kelyje lietuviai, latviai ir estai vienybę rodė ne tik savo šalyse: gausus būrys Lietuvos latvių ir estų būrėsi į grupes ir automobiliais važiavo į Baltijos kelią. Jų atsiminimuose išlikęs didelis vienybės jausmas ir noras kartu išsilaisvinti iš totalitarinio sovietų režimo.

Penktadienį minint Baltijos kelio 30-metį, protestuotojai Honkonge svarsto nutiesti gyvąją grandinę ir surengti savą demokratinę akciją. Internetiniame forume, kur mitinguotojai aptaria savo planus, vienas vartotojas pasiūlė penktadienio vakare surengti Honkongo kelią. Pagal planą, rankomis susikibę mitinguotojai galėtų sudaryti grandinę šalia trijų pagrindinių geležinkelio linijų. Tokią žinią pranešęs interneto portalas „Hong Kong Free Press“ priminė ir apie Balijos šalių vienybę.

Eidamas 87-uosius, mirė teatro ir kino aktorius Rimgaudas Karvelis. Užuojautą dėl aktoriaus mirties reiškia šalies vadovai.

Nacionalinis muziejus paskelbė, kad galutinį Gedimino kalno tvarkymo projektą rengs įmonė „Hidroterra“, su ja pasirašyta daugiau nei 2 milijonų eurų vertės sutartis. Rengiant projektą, prioritetas bus teikiamas pietrytinei kalno daliai, kur, pasak ekspertų, kyla didžiausia nuošliaužų grėsmė. Siūlymus, kaip tvarkyti šį kalno šlaitą, ketinama pateikti kitų metų gegužę, o darbus pradėti kitą vasarą.

Ar Lietuva turėtų sekti Estijos pavyzdžiu ir įvesti nemokamą viešąjį transportą? Apie tai Seime diskutavo visų trijų Baltijos šalių atstovai. Estija džiaugiasi, kad netrukus šalyje beveik visas viešasis transportas bus nemokamas: ne tik Taline, bet ir regionuose. Lietuvos keleivių asociacija sako, kad Vilniaus gatvės tam dar nėra tinkamai paruoštos, be to, ir savivaldybės sąnaudos tam siektų apie 35 milijonus eurų per metus.

Lietuvos Vyriausybė paprašė Europos Žmogaus Teisių Teismo duoti daugiau laiko parengti poziciją dėl Saudo Arabijos piliečio skundo, kad 2005-2006 metais jis buvo neteisėtai kalinamas slaptame amerikiečių kalėjime Lietuvoje. Pasak Teisingumo ministerijos, Strasbūro teismas sutiko terminą pratęsti iki spalio 31-osios.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel vieši Vengrijoje, kur kartu su šalies premjeru Victoru Orbanu mini Europos pikniko 30-metį. 1989-aisiais, per austrų ir vengrų organizuojamą renginį, keli šimtai rytų vokiečių pro pasienio punktus pasitraukė į Austriją. Po trijų mėnesių griuvo ir siena Berlyne. Bet minėdami Pikniką, tapusį Geležinės uždangos pabaigos pradžia, A. Merkel ir V. Orbanas nesutarė dėl naujų sienų statymo.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas atvyksta į Prancūziją, kur susitinka su šalies vadovu Emanueliu Macronu. Svečią Prancūzijos lyderis priima savo vasaros rezidencijoje, Viduržemio jūros pakrantėje. Prancūzijos prezidentas bandys spausti V. Putiną dėl taikos Ukrainoje.

Turkijos Vyriausybė iš posto pašalino tris merus dėl jų ryšių su šalyje draudžiama Kurdistano darbininkų partija. Pasak Vidaus reikalų ministerijos, nušalintiems merams iškeltos bylos dėl propagandos skleidimo ir priklausymo teroristų organizacijoms. Turkijoje vyksta masiniai opozicijos areštai.

Šįmet verslinių sodų šeimininkai tikisi surinkti maždaug dešimtadalį prekinių obuolių nuo kasmečio vidutinio obuolių derliaus. Stiprios pavasarinės šalnos ne tik nušaldė žiedus, bet pakenkė ir vaisių kokybei. Pasak prekybininkų, parduotuvėse obuolių neturėtų trūkti, o dėl prekybos prastesnės išvaizdos lietuviškais obuoliais su prekybininkais dar bus deramasi.

Šį penktadienį Kaune prasideda naujas tarptautinis scenos menų festivalis „Contempo“. Jo iniciatoriai siekia atgaivinti ar atrasti naujų Kauno ir jo apylinkių erdvių, tinkančių scenos menams.

Šiaulių rajone įteikta literatūrinė prozininko ir dramaturgo Augustino Griciaus premija. Kas dvejus metus teikiamos premijos laureate tapo vilnietė Monika Baltrušaitytė už pirmąją novelių knygą „Išėję prie upės“.