Žinios. Atostogos baigėsi: pailsėjęs Emmanuelis Macronas spaus Vladimirą Putiną karo Ukrainoje klausimu

Prezidentas Gitanas Nausėda šią savaitę vyks vizito į Estiją, kur susitiks su valstybės vadovais ir dalyvaus nepriklausomybės dienos minėjimo renginiuose. Tai bus ketvirtasis šalies vadovo vizitas. Anksčiau jis lankėsi Lenkijoje, Latvijoje ir Vokietijoje. Iki metų pabaigos yra suplanuoti dar 7 prezidento vizitai į užsienį.

Lietuvos nacionalinis muziejus ketina pristatyti Vilniaus Gedimino kalno galutinio sutvarkymo projekto eigą. Bus paskelbta ir konkursą laimėjusi įmonė. Ji atlikti reikalingus tyrimus ir parengti projektą galutiniam viso Gedimino kalno sutvarkymui turės per 15 mėnesių. Skaičiuojama, kad darbai gali kainuoti apie 30 milijonų eurų.

Prancūzijos prezidentas, baigdamas atostogas, pietų Prancūzijoje šiandien priima Rusijos vadovą ir mėgins įtikinti jį paklausyti naujojo Ukrainos lyderio prašymų atnaujinti derybas. Emanuelis Makronas, prašomas Volodymyro Zelenskio, mėgina atgaivinti keturšalį derybų formatą. Bet Rusijos vadovaujamas karas Donbase nesiliauja, o Vladimiras Putinas padėtį eskalavo pažadu suteikti atplėštų teritorijų gyventojams Rusijos piliečio pasus.

Afganistanas, apimtas niūrių nuotaikų dėl derybų su talibanu, šiandien mini šimtąsias metines, kai Didžioji Britanija pripažino jo nepriklausomybę. Prezidentas atidėjo iškilmes po didžiausio šių metų išpuolio, dėl kurio apkaltino talibaną. Sukilėlių judėjimas kontroliuoja kaip niekad didelę šalies dalį ir, pasak Ashrafo Ghani, leidžia veikti ir tokioms atvykėlių grupuotėms kaip Islamo valstybė. Ji puldinėja šiitus ir prisiėmė atsakomybę už savižudžio ataką vestuvių rūmuose, kur šventė per 1200 žmonių, sunitų ir šiitų. Žuvo 63, per 180 sužeista.

Vengrijos pasienyje su Austrija šiandien bus minimas trisdešimtmetis nuo tada, kai pirmą kartą prasivėrė komunistinė geležinė uždanga, ir šimtai rytų Vokietijos gyventojų peržengė į kapitalistinį pasaulį. Minėjime nenoromis sutiko dalyvauti ir kanclerė Angela Merkel, ilgai svarsčiusi, ar verta rodytis sienos griuvimo minėjime su premjeru Viktoru Orbanu, kuris pastatė sieną atsitverti nuo pabėgėlių. Bet jį remia ir anuomet komunistinę sieną saugoję, ir mėginę išardyti vengrai – esą V. Orbano siena kitokia.

Vidury Italijos iškilo magiškas kiniškų šviesos skulptūrų miestelis, atiduodantis duoklę senovinei jų gamybos tradicijai. Bolonijoje meistrai iš Kinijos pastatė 8 dešimtis statinių, kai kurių aukštis viršija 10 metrų. Tokios šviesos skulptūros kilo iš žibintų tradicijos Zigongo apygardoje Kinijos pietuose. Milijonai kinų kasmet vyksta į Sičuanio provincijos kultūrinę sostinę pasigėrėti milžiniškais statiniais iš senovinių ir modernių medžiagų, dabar vis dažniau ir ekologiškų. Po visą šalį plintančias šviesos skulptūras į Italiją atvežė festivalis „Vartai į Kiniją“.

Orai.