„Laba diena, Lietuva“. Nepriklausomybės Akto signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė: žinia apie Baltijos kelią sklido net Japonijos radijo bangomis

Studijoje viešinti Nepriklausomybės Akto signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė prisimena prieš 30 metų vykusį Baltijos kelią. Pašnekovė dalijasi neįprastais įspūdžiais: dar likus mėnesiui iki Baltijos kelio, moteris išvyko į Kurilų salas, kuriose ji tapo atribota nuo viso pasaulio. Tiesa, moteris prisimena, jog jautėsi šokiruota – mat Kurilų salų gyventojai tiksliai žinojo, kas tuo metu dėjosi Lietuvoje ir kam buvo ruošiamasi. Kalbėdama apie šiųmetinį istorinės datos minėjimą, B. Valionytė skatina dalyvauti Lietuvos, Latvijos ir Estijos pasienyje organizuojamuose renginiuose, kur atvykėlius pasveikins pilotai – visai kaip prieš 30 metų vykusiame Baltijos kelyje.

Receptiniai vaistai – internetu? Sveikatos apsaugos ministerija žada naujovę: po kelių mėnesių jau bus galima įsigyti kompensuojamų ir receptinių vaistų per naują internetinę platformą. Farmacijos departamento direktorė Gita Krukienė teigia, jog naujoji platforma bus naudinga pirkėjui, kuris viename portale galės matyti vaistų pasiūlą, norimų vaistų kainą įvairiose vaistinėse bei pristatymo galimybes. Paklausta apie numatomus sveikatos sistemos trikdžius, pašnekovė atsako: „Negalima sakyti, kad sistema neveikia ar neveiks. Problemų nekils ir dėl vaistų suderinamumo.“

Rugpjūčio 16-oji – tikra darbo imitacija! Laisvosios rinkos instituto ekspertė Ieva Valeškaitė teigia, jog šiandieną, rugpjūčio 16-ąją, dauguma institucijų dirba daliniu pajėgumu. Pašnekovė paaiškina: „Dienos, kurios įsiterpia tarp šventinių ir savaitgalio dienų, darbo prasme nebūna pačios intensyviausios.“ I. Valeškaitė svarsto, kaip būtų galima išvengti stojančio darbo ir kokiu metu darbuotojai galėtų atidirbti laisvąsias dienas.

Šįmet Lietuvos keliuose autoįvykių metu buvo sužeista daugiau nei 1800 asmenų. Daugiau nei pusės avarijų priežastimi tapo per didelis greitis, o po tokių avarijų žmones teko vaduoti gelbėtojams. LRT reporterė Dovilė Lisauskaitė savo kailiu pabandė išsivaduoti iš apvirtusio automobilio.

Vudstoko festivalio 50-metis. Užsienio naujienų redaktorius Vykintas Pugačiauskas primena, kad tai ne tik muzikos renginys: daugumai dalyvių tai reiškė ir tam tikrą protestą prieš karą. Pašnekovas taip pat užtikrina, kad šįmet rengtas festivalis buvo kur kas atsargiau organizuojamas – reikėjo gauti daugybę leidimų, užtikrinti dalyvių apsaugą.

Minint Baltijos kelio 30-metį – netikėta žinia iš „broliukų“ latvių: ims pardavinėti baltarusišką energiją. Seimo energetikos ir darnios plėtros komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys atskleidžia, jog toks kaimyninės šalies žingsnis buvo tikėtas, bet ir nuviliantis. Pašnekovo nuomone, trijų Baltijos šalių gebėjimas atsiskirti nuo Rusijos ir Baltarusijos tiekiamos energijos buvo tarsi išbandymas, kurio trijulė neišlaikė. V. Poderys įsitikinęs: „Jei elektros energija iš Astravo atominės elektrinės pateks į Latviją, ji neabejotinai pasieks Lietuvą ir Estija, mūsų šalis taps tarptautiniu požiūriu nesaugios elektrinės kliente.“

Pensininkai – labiausiai skurstanti visuomenės dalis. Buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė mano, kad pensijos galėtų augti kur kas labiau, nei kad prognozuoja politikai. Pašnekovė pastebi ir tai, jog pensijų augimo prognozė dažnai nesutampa su faktiniais duomenimis. Toks reiškinys lemia didelių finansinių sumų praradimą, nenaudingą pensininkams.

Kuriose Lietuvos vietose dar nesilankėte? Kaimo turizmo asociacijos prezidentas Linas Žabaliūnas atskleidžia, kad kas penktas lietuvis nakvynei pasirenka kaimo turizmo sodybą. Laidos svečias patikina, kad kaimo turizmas, Lietuvoje klestintis ilgiau nei du dešimtmečius, yra svarbi Lietuvos turizmo dalis, ypač klestinti vasarą.

Ilgasis savaitgalis pajūryje. Palangos turizmo informacijos centro atstovė Alma Slaboševičienė džiaugiasi, jog šįsyk į pajūrį sugūžėjo didelis būrys tautiečių. Anot pašnekovės, viešbučiuose – tikras žmonių antplūdis!

Patarimai renkantis automobilį: senas ar naujas? LRT.lt portalo eismo žurnalistas Vytenis Kudarauskas pristato statistiką, kurią išgavo palyginęs populiariausią naudotą ir populiariausią naują automobilius Lietuvoje. Panašu, kad naujos gamybos automobilis, o tiklsiau – jo išlaikymas, vairuotojo piniginei atsieis kur kas mažiau nei senasis.

Socialinių tinklų naujienos su Aiste Plaipaite.