Žinios. Vienas labiausiai šiemet brangusių maisto produktų Lietuvoje po bulviakasio vargu ar atpigs

Prezidentas Gitanas Nausėda baigė dviejų dienų vizitą Berlyne baigė susitikimu su Vokietijos prezidentu Franku Valteriu Štainmajeriu. Abiejų šalių vadovai aptarė ekonomikos, saugumo ir gynybos klausimus, santykius su Rusija. Lietuvos prezidentas sako iš Vokietijos vadovų išgirdęs patikinimą, kad sankcijos Rusijai tęsis, kol Maskva nenutrauks agresyvių veiksmų Ukrainoje. Reporterio Žyginto Abromaičio reportažas iš Vokietijos.

Per dvejus metus taip ir neišsiaiškinta, iš kur atsirado arsenas Raseinių, Lazdijų ir Vilkaviškio rajonų vandenvietėse. Geologijos tarnyba dėl lėšų trūkumo negali atlikti tyrimų – gręžti gręžinių ir aiškintis, iš kokių žemės gelmių atiteka arsenas. Tad visi gelbstisi savaip – Vilkaviškio vandenys montuoja vandens gerinimo įrenginius, gyventojams rekomenduoja namuose įsirengti vandens filtrus. Lazdijų rajono savivaldybė skyrė lėšų naujai trasai tiesti.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis yra pareiškęs, kad susitarimas su Rusijos remiamais separatistais nutraukti ugnį ir išvesti nuo fronto linijos pajėgas – pirmas žingsnis į ilgalaikes paliaubas. Tačiau Ukrainos kariams pradėjus trauktis, pafrontėje gyvenantys žmonės sako, kad jaučiasi nesaugiai. Jie prasitaria, esą prezidento Petro Porošenkos laikais jautęsi, kad nebus palikti likimo valiai, o dabar nėra tokie tikri dėl ateities.

Gibraltaro Aukščiausiasis Teismas šiuo metu sprendžia, ar bus Atšauktas Irano tanklaivio „Grace 1“ areštas ir laivui bus leista išplaukti. Irano naftą plukdžiusį tanklaivį prieš mėnesį prie Gibraltaro krantų sulaikė šios britų Užjūrio teritorijos policija, padedama specialiųjų Didžiosios Britanijos pajėgų. Įtariama, kad juo plukdoma nafta Sirijai, pažeidžiant Europos Sąjungos sankcijas. Po tanklaivio arešto kilo įtampa tarp Londono ir Teherano, o Jungtinės Valstijos paprašė konfiskuoti sulaikytą Irano tanklaivį.

Japonijai minint 74-ąsias kapituliacijos Antrajame pasauliniame kare metines, naujasis imperatorius Naruhitas sakė „giliai apgailestaująs“ dėl šalies militaristinės praeities. Tai buvo jo pirma po intronizacijos gegužę kalba, kurią atidžiai stebėjo Tokijas ir visa Azija – ar nebus kokų nors pasikeitimų. Tačiau naujasis monarchas kalbėjo labai panašiai, kaip ir sosto atsisakęs jo tėvas Akihitas per ankstesnes ceremonijas.

Rusijos bendrovės „Uralskie avialinii“ laineris „Airbus“, turėjęs skristi iš Žukovsko į Simferopolį, vos pakilęs pataikė į kirų pulką. Keli paukščiai buvo įsiurbti variklių, tad sugedus varikliams, įgula priėmė sprendimą nedelsiant tūpti. Važiuoklės nespėjęs išskleisti lėktuvas išjungtais varikliais nusklendė į kukurūzų pasėlius maždaug už 2 km nuo oro uosto tako. Iš lainerio juo skridę 226 keleiviai ir septyni įgulos nariai buvo skubiai evakuoti pripučiamomis čiuožynėmis. Medikų pagalbos prireikė pusšimčiui žmonių, tarp jų ir 17 vaikų, bet daugelio traumos nesunkios. Keleiviai sako, turį atiduoti pagarbą pilotui – tokiomis aplinkybėmis jis nusileido esą minkščiausiai, kiek tik įmanoma.

Italija teigia, kad šešios Europos Sąjungos valstybės sutiko priimti migrantus, jau porą savaičių įstrigusius gelbėjimo laive. Ispanijos Nevyriausybinės organizacijos laivas šiandien nuleido inkarą prie Italijos Lampedūzos salos su pusantro šimto jūroje išgelbėtų migrantų, kurių nesileido nei Italija, nei Malta. Pasak Italijos premjero, tai padaryti sutiko Prancūzija, Vokietija, Rumunija, Portugalija, Ispanija ir Liuksemburgas.

Priešpiet kelyje Klaipėda-Palanga, ties Karkle, užsiliepsnojo autobusas, kuriuo važiavo 45 keleiviai. Laimei, per incidentą jie nenukentėjo.

Lietuva drauge su kitais katalikškais kraštais švenčia Mergelės Marijos ėmimo į dangų šventę, mūsų šalyje vadinamą Žoline. Tūkstančiai tikinčiųjų šiandien vėl rinkosi į Pivašiūnų šventovę, pasimelsti ir paprašyti malonės prie Mergelės Marijos su kūdikiu paveikslo.

Bulvės – vienas labiausiai pastaruoju metu brangusių maisto produktų Lietuvoje. Viena iš kainų kilimo priežasčių – dėl sausros ir ligų mažesnis derlius. Kokios bus kainos rudenį, ar pakaks lietuviškų bulvių, pasak augintojų priklausys ir nuo to, kiek jų bus prikasta ir ar daug eksportuojama. Mokslininkai pataria ūkiams auginti daugiau įvairesnių veislių, taip esą galėtų sumažėti derliaus nuostoliai.

Eidama 70-uosius metus mirė ilgametė LRT žurnalistė Rima Jakutytė. LRT radijuje ji dirbo 46 metus. Rengė laidas žemės ūkio ir ekonomikos temomis „Gimtoji žemė“ ir „Žinoti verta“, „Centas eurą augina“, „Litas prie lito“. Taip pat yra rengusi laidas užsienio lietuviams, vadovavusi radijo informacijos redakcijai. Žurnalistė bus palaidota gimtuosiuose Kruopiuose, Akmenės rajone.

Sportas. Orai.