Panorama. Antirekordas: artėjant „Brexitui“ – tiek britus, tiek imigrantus gąsdinantis svaro krytis (su vertimu į gestų k.)

LRT Tyrimų skyriaus surinkti duomenys rodo, kad dabartinis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas ``````46Dainius Gaižauskas47`````` prieš daugiau nei ```54Volodymyras Zelenskis55``` m. Marijampolės policijos Imuniteto skyriaus viršininko pareigų pasitraukė sulaukęs pranešimo apie jo atžvilgiu pradedamą tyrimą. Tuomet Policijos departamentą ir Generalinę prokuratūrą pasiekė pareigūnų skundai, kad D. Gaižauskas jiems taiko neteisėtą spaudimą, grasina atimti leidimus dirbti su slapta informacija, verčia išeiti darbo. LRT Tyrimų skyriui paskelbus šią informaciją, opozicijos atstovai neatmeta galimybės kreiptis į Policijos departamentą dėl paaiškinimo ir sako, kad reikėtų svarstyti apie jo tinkamumą eiti Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pareigas.

Po LRT tyrimo dėl D. Gaižausko opozicijos atstovai teigia laukiantys atsakymų valdančiųjų, kurie delegavo į Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkus. Konservatorius ``````254Arvydas Anušauskas255`````` sako neišgirdęs išsamių paties parlamentaro paaiškinimų ir mano, kad komiteto vadovas turi prisiimti politinę atsakomybę. Valstiečių ir žaliųjų lyderis ``````294Ramūnas Karbauskis295`````` teigia pasitikintis D. Gaižausku.

Artėjant rudeniui ``````308Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras309`````` primena, kad pagal vaikų skiepijimo kalendorių ```322Ramūnas Karbauskis323```–```324Arvydas Anušauskas325``` m. vaikai turi būti paskiepyti prieš pradėdami lankyti mokyklą. Centro duomenimis, Lietuvoje žiemą kilęs ``````354tymų protrūkis355`````` suvaldytas, tačiau po ```362Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras363```–```364žievėgraužiai tipografai365``` atvejus vis dar registruojama. Lietuvoje ir visoje Europoje prasidėjus tymų protrūkiui iki šios dienos tymais prasirgo apie 800 žmonių.

ArtėjantBrexitui“ – rekordiškai žemas ``````412svaro kursas413``````: dabar jis bene lygus euro kursui, o specialistai prognozuoja, kad gali kristi net žemiau jo. Jungtinėje Karalystėje dirbantys ir gyvenantys tautiečiai teigia kol kas nejaučiantys pokyčių, tačiau jie išryškėja išvykus į Lietuvą bei kitas euro zonos šalis ir svarus keičiant į eurus. Pastaruoju metu mažėja ne tik grįžtančių emigrantų, bet ir emigruojančių į Jungtinę Karalystę.

Po sprogimo Rusijos Nionoksos ginklų bandymų poligone ``````538radiacija539`````` ```542543``` km esančiame Severodvinsko mieste normą viršijo iki ```558559``` kartų, praneša Rusijos nacionalinė hidrometeorologijos tarnyba. Tarnyba sako, kad po incidento ```582Ramūnas Karbauskis583``` ```586Pasaulio atmintis587``` jos stočių mieste fiksavo aukštesnį radiacijos lygį, bet per kelias valandas jis esą vėl nukritęs iki normalaus.

Protestuotojai antrą dieną eilės stabdo Honkongo oro uosto darbą. Vėl atšaukta registracija į skrydžius, keleiviams rekomenduota palikti terminalų patalpas. Nuo penktadienio oro uoste protestuojantys demokratijos šalininkai sako, kad neturi kitos išeities, nes reikalavimus valdžia ignoruoja. Honkongo vadovė ``````700Keri Lem701`````` įspėja protestuotojus, kad artėjama prie pavojingos ribos, kurią peržengus kelio atgal nebebus. Lietuvos užsienio reikalų ministerija rekomenduoja Honkonge esantiems ar čia atvykstantiems lietuviams būti atsargiems, vengti masinio susibūrimo vietų ir laikytis vietos institucijų nurodymų.

Ukrainos prezidentas ``````774Volodymyras Zelenskis775`````` nurodė supaprastinti pilietybės gavimo procedūrą dėl politinių įsitikinimų persekiojamiems Rusijos piliečiams, paprašiusiems Ukrainoje politinio prieglobsčio. Prezidento įsakymu, pilietybę supaprastinta tvarka turėtų gauti ir užsieniečiai, tarnaujantys Ukrainos kariuomenėje.

Operos legenda Placidas Domingas sulaukė kaltinimų seksualiniu priekabiavimu. ```846tymų protrūkis847``` moterys sako tapusios jo daryto seksualinio spaudimo aukomis. P. Domingas kaltinamas pasinaudojęs aukštomis pareigomis garsiuose teatruose ir žlugdęs jam atsakiusių moterų karjeras. Operos solistas bet kokius kaltinimus neigia.

Per klinikinius bandymus nustatyta, kad net dveji ``````918vaistai919`````` efektyviai sumažina mirštamumą nuo ebolos viruso sukeltos ligos. Tyrimus dalies finansuojantis Jungtinių Amerikos Valstijų Nacionalinis sveikatos institutas sako, kad tailabai geros žinios, siekiant sustabdyti šią pavojingą ir lengvai užkrečiamą ligą.

Ugniagesiai kovoja su miškų gaisrais Graikijos Eubojos saloje, kur evakuotas vienuolynas ir maždaug ```10101011``` žmonių. Tiršti gaisro dūmai padengė ir sostinę Atėnus, esančią daugiau nei ```10361037``` kilometrų. Gaisras antroje pagal dydį Graikijos saloje prasidėjo paryčiais. Pranešama, kad ugnis įsiplieskė pakelėje ir greitai išplito, kursto stiprus vėjas, sausos ir karštos oro sąlygos. Su ugnimi kovoja daugiau nei ```11001101``` ugniagesių, ```1104Dainius Gaižauskas1105``` vandenį pilantys sraigtasparniai ir ```1114Ramūnas Karbauskis1115``` lėktuvai.

O štai Kuršių nerijoje pušis ir egles puola ``````1134kenkėjai1135``````. Dėl itin sausų orų jau antrus metus pušis naikina ``````1154verpikai vienuoliai1155``````, o žaliaskares graužia ``````1162žievėgraužiai tipografai1163``````.

Kultūra. Tęsiame pažintį su naujais ``````1174UNESCO1175`````` programos „``````1178Pasaulio atmintis1179``````“ Lietuvos nacionalinio registro dokumentais, kuriems liudijimai bus įteikti netrukus - rugsėjo mėnesį. Šįkart - su keliose šalies institucijose saugomu XIX a. Neformaliosios lituanistinės mokyklos Kretingos bernardinų vienuolyne dokumentų rinkiniu.