Panorama. Medicinos pergalės: Lietuvoje – suvaldytas tymų protrūkis, pasaulyje – viltis kovoje su Ebola

LRT Tyrimų skyriaus surinkti duomenys rodo, kad dabartinis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas prieš daugiau nei 3 m. iš Marijampolės policijos Imuniteto skyriaus viršininko pareigų pasitraukė sulaukęs pranešimo apie jo atžvilgiu pradedamą tyrimą. Tuomet Policijos departamentą ir Generalinę prokuratūrą pasiekė pareigūnų skundai, kad D. Gaižauskas jiems taiko neteisėtą spaudimą, grasina atimti leidimus dirbti su slapta informacija, verčia išeiti iš darbo. LRT Tyrimų skyriui paskelbus šią informaciją, opozicijos atstovai neatmeta galimybės kreiptis į Policijos departamentą dėl paaiškinimo ir sako, kad reikėtų svarstyti apie jo tinkamumą eiti Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pareigas.

Po LRT tyrimo dėl D. Gaižausko opozicijos atstovai teigia laukiantys atsakymų iš valdančiųjų, kurie jį delegavo į Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkus. Konservatorius Arvydas Anušauskas sako neišgirdęs išsamių paties parlamentaro paaiškinimų ir mano, kad komiteto vadovas turi prisiimti politinę atsakomybę. Valstiečių ir žaliųjų lyderis Ramūnas Karbaukis teigia pasitikintis D. Gaižausku.

Artėjant rudeniui Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad pagal vaikų skiepijimo kalendorių 6–7 m. vaikai turi būti paskiepyti prieš pradėdami lankyti mokyklą. Centro duomenimis, Lietuvoje žiemą kilęs tymų protrūkis suvaldytas, tačiau po 1–2 atvejus vis dar registruojama. Lietuvoje ir visoje Europoje prasidėjus tymų protrūkiui iki šios dienos tymais prasirgo apie 800 žmonių.

Artėjant „Brexitui“ – rekordiškai žemas svaro kursas: dabar jis bene lygus euro kursui, o specialistai prognozuoja, kad gali kristi net žemiau jo. Jungtinėje Karalystėje dirbantys ir gyvenantys tautiečiai teigia kol kas nejaučiantys pokyčių, tačiau jie išryškėja išvykus į Lietuvą bei kitas euro zonos šalis ir svarus keičiant į eurus. Pastaruoju metu mažėja ne tik grįžtančių emigrantų, bet ir emigruojančių į Jungtinę Karalystę.

Po sprogimo Rusijos Nionoksos ginklų bandymų poligone radiacija už 30 km esančiame Severodvinsko mieste normą viršijo iki 16 kartų, praneša Rusijos nacionalinė hidrometeorologijos tarnyba. Tarnyba sako, kad po incidento 6 iš 8 jos stočių mieste fiksavo aukštesnį radiacijos lygį, bet per kelias valandas jis esą vėl nukritęs iki normalaus.

Protestuotojai antrą dieną iš eilės stabdo Honkongo oro uosto darbą. Vėl atšaukta registracija į skrydžius, keleiviams rekomenduota palikti terminalų patalpas. Nuo penktadienio oro uoste protestuojantys demokratijos šalininkai sako, kad neturi kitos išeities, nes jų reikalavimus valdžia ignoruoja. Honkongo vadovė Keri Lem įspėja protestuotojus, kad artėjama prie pavojingos ribos, kurią peržengus kelio atgal nebebus. Lietuvos užsienio reikalų ministerija rekomenduoja Honkonge esantiems ar čia atvykstantiems lietuviams būti atsargiems, vengti masinio susibūrimo vietų ir laikytis vietos institucijų nurodymų.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis nurodė supaprastinti pilietybės gavimo procedūrą dėl politinių įsitikinimų persekiojamiems Rusijos piliečiams, paprašiusiems Ukrainoje politinio prieglobsčio. Prezidento įsakymu, pilietybę supaprastinta tvarka turėtų gauti ir užsieniečiai, tarnaujantys Ukrainos kariuomenėje.

Operos legenda Placidas Domingas sulaukė kaltinimų seksualiniu priekabiavimu. 9 moterys sako tapusios jo daryto seksualinio spaudimo aukomis. P. Domingas kaltinamas pasinaudojęs aukštomis pareigomis garsiuose teatruose ir žlugdęs jam atsakiusių moterų karjeras. Operos solistas bet kokius kaltinimus neigia.

Per klinikinius bandymus nustatyta, kad net dveji vaistai efektyviai sumažina mirštamumą nuo ebolos viruso sukeltos ligos. Tyrimus iš dalies finansuojantis Jungtinių Amerikos Valstijų Nacionalinis sveikatos institutas sako, kad tai – labai geros žinios, siekiant sustabdyti šią pavojingą ir lengvai užkrečiamą ligą.

Ugniagesiai kovoja su miškų gaisrais Graikijos Eubojos saloje, kur evakuotas vienuolynas ir maždaug 500 žmonių. Tiršti gaisro dūmai padengė ir sostinę Atėnus, esančią už daugiau nei 100 kilometrų. Gaisras antroje pagal dydį Graikijos saloje prasidėjo paryčiais. Pranešama, kad ugnis įsiplieskė pakelėje ir greitai išplito, ją kursto stiprus vėjas, sausos ir karštos oro sąlygos. Su ugnimi kovoja daugiau nei 200 ugniagesių, 5 vandenį pilantys sraigtasparniai ir 6 lėktuvai.

O štai Kuršių nerijoje pušis ir egles puola kenkėjai. Dėl itin sausų orų jau antrus metus pušis naikina verpikai vienuoliai, o žaliaskares graužia žievėgraužiai tipografai.

Kultūra. Tęsiame pažintį su naujais UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinio registro dokumentais, kuriems liudijimai bus įteikti netrukus – rugsėjo mėnesį. Šįkart – su keliose šalies institucijose saugomu XIX a. Neformaliosios lituanistinės mokyklos Kretingos bernardinų vienuolyne dokumentų rinkiniu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau