Žinios. Rusijos tarnybos patvirtino: po sprogimo ginklų bandymo poligone – 16 kartų normą viršijanti radiacija

LRT Tyrimų skyriaus surinkti duomenys rodo, kad dabartinis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas prieš daugiau nei 3 m. iš Marijampolės policijos Imuniteto skyriaus viršininko pareigų pasitraukė sulaukęs pranešimo apie jo atžvilgiu pradedamą tyrimą. Tuomet Policijos departamentą ir Generalinę prokuratūrą pasiekė pareigūnų skundai, kad D. Gaižauskas jiems taiko neteisėtą spaudimą, grasina atimti leidimus dirbti su slapta informacija, verčia išeiti iš darbo. LRT Tyrimų skyriui paskelbus šią informaciją, opozicijos atstovai neatmeta galimybės kreiptis į Policijos departamentą dėl paaiškinimo ir sako, kad reikėtų svarstyti apie jo tinkamumą eiti Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pareigas.

Po LRT tyrimo dėl D. Gaižausko opozicijos atstovai teigia laukiantys atsakymų iš valdančiųjų, kurie jį delegavo į Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkus. Konservatorius Arvydas Anušaukas sako neišgirdęs išsamių paties parlamentaro paaiškinimų ir mano, kad komiteto vadovas turi prisiimti politinę atsakomybę. Valstiečių ir žaliųjų lyderis Ramūnas Karbaukis teigia pasitikintis D. Gaižausku.

Prezidentas Gitanas Nausėda rytoj vyks oficialaus vizito į Berlyną, kur susitiks su Vokietijos kanclere Angela Merkel ir kitais šalies pareigūnais, aptars ekonomikos, bendradarbiavimo, gynybos ir Europos klausimus. Svarbiu susitikimo akcentu taps Rusija. Išskirtiniame interviu Nemirai Pumprickaitei ir LRT TELEVIZIJOS laidai „Dienos tema“ prezidentas atskleidė, kad kol kas kontaktas su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu yra menkai tikėtinas.

Artėjant rudeniui Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad pagal vaikų skiepijimo kalendorių 6–7 m. vaikai turi būti paskiepyti prieš pradėdami lankyti mokyklą. Centro duomenimis, Lietuvoje žiemą kilęs tymų protrūkis suvaldytas, tačiau po 1–2 atvejus vis dar registruojama. Lietuvoje ir visoje Europoje prasidėjus tymų protrūkiui iki šios dienos tymais prasirgo apie 800 žmonių.

Po sprogimo Rusijos Nionoksos ginklų bandymų poligone radiacija už 30 km esančiame Severodvinsko mieste normą viršijo iki 16 kartų, praneša Rusijos nacionalinė hidrometeorologijos tarnyba. Tarnyba sako, kad po incidento 6 iš 8 jos stočių mieste fiksavo aukštesnį radiacijos lygį, bet per kelias valandas jis esą vėl nukritęs iki normalaus.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis nurodė supaprastinti pilietybės gavimo procedūrą dėl politinių įsitikinimų persekiojamiems Rusijos piliečiams, paprašiusiems Ukrainoje politinio prieglobsčio. Prezidento įsakymu, pilietybę supaprastinta tvarka turėtų gauti ir užsieniečiai, tarnaujantys Ukrainos kariuomenėje.

Operos legenda Placidas Domingas sulaukė kaltinimų seksualiniu priekabiavimu. 9 moterys sako tapusios jo daryto seksualinio spaudimo aukomis. P. Domingas kaltinamas pasinaudojęs aukštomis pareigomis garsiuose teatruose ir žlugdęs jam atsakiusių moterų karjeras. Operos solistas bet kokius kaltinimus neigia.

Per klinikinius bandymus nustatyta, kad net dveji vaistai efektyviai sumažina mirštamumą nuo ebolos viruso sukeltos ligos. Tyrimus iš dalies finansuojantis Jungtinių Amerikos Valstijų Nacionalinis sveikatos institutas sako, kad tai – labai geros žinios, siekiant sustabdyti šią pavojingą ir lengvai užkrečiamą ligą.

Ugniagesiai kovoja su miškų gaisrais Graikijos Eubojos saloje, kur evakuotas vienuolynas ir maždaug 500 žmonių. Tiršti gaisro dūmai padengė ir sostinę Atėnus, esančią už daugiau nei 100 kilometrų. Gaisras antroje pagal dydį Graikijos saloje prasidėjo paryčiais. Pranešama, kad ugnis įsiplieskė pakelėje ir greitai išplito, ją kursto stiprus vėjas, sausos ir karštos oro sąlygos. Su ugnimi kovoja daugiau nei 200 ugniagesių, 5 vandenį pilantys sraigtasparniai ir 6 lėktuvai.

Sportas. Pasaulio čempionatui besirengianti Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė analizuoja klaidas padarytas Kaune 91:95 pralaimėtose rungtynėse su Serbija. Lietuvos komandos treneriai buvo patenkinti galimybe pažaisti įvairiais penketais ir tikisi, kad žaidimas vis gerės.

Iš Europos čempionato aukso medalį parvežusi Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės rinktinės lyderė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė prisipažino, kad po traumos į sportą grįžo su didesniu noru varžytis. Ji per daug nesureikšmino savo pergalės Anglijoje vyskusiose pirmenybėse, tačiau džiaugėsi komandos pasiekimais.

Medalius iš Japonijoje vykusio pasaulio jaunių irklavimo čempionato parvežusios Ugnė Juzėnaitė ir Dovilė Rimkutė sako, kad šie bronzos apdovanojimai įkvėps siekti naujų pergalių. Pavasarį šios porinę dvivietę valtį irkluojančios merginos užėmė pirmąją vietą Europos čempionate. Sportininkės prisipažino, kad Japonijoje pirmieji startai buvo labai sunkūs ir jos baiminosi, kad nesugebės pademonstruoti geriausio rezultato.

Orai.