„Laba diena, Lietuva“. Mokslininkai tiria lietuvių genus: pastarieji – vieni mažiausiai pakitusių visoje Europoje?

Šiandienos LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“ pradedama nuo dar vieno LRT tyrimo pristatymo. Tai, kas prieš 3–4 m. vyko Marijampolės apskrities policijoje, kalbinti buvę ir esami pareigūnai vadina bet kokių ribų peržengimu. LRT Tyrimų skyriaus surinkti duomenys rodo, kad dabartinis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas, buvęs Marijampolės apskrities policijos Imuniteto skyriaus vadovas Dainius Gaižauskas 2016 m. vasaros pradžioje iš tarnybos pasitraukė sulaukęs pranešimo apie jo atžvilgiu pradedamą patikrinimą. Jo veiksmus skundę pareigūnai prašė pradėti baudžiamąjį persekiojimą dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir neteisėto spaudimo. Plačiau apie atliktą LRT tyrimą – LRT Tyrimų skyriaus žurnalistė Jurga Tvaskienė.

Po pirmojo pokalbio kelkimės į užsienį. Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) kratosi neturtingų imigrantų – plačiau apie tai pasakoja LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktorius Aurimas Piečiukaitis. Pasak jo, yra keičiamos ilgalaikės migracijos taisyklės, kurios numatydavo, kad atvažiuojantieji į JAV netaptų valstybės išlaikytiniais. Anksčiau į apibrėžimą „valstybės išlaikytinis“ patekdavo imigrantai, kurie gauna pinigines išmokas, o dabar JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija plečia šią savoką ir į ją įtraukia maisto talonus, valstybinius būstus bei programą, kuri padengia medicinines išlaidas.

O ar kada nors kėlėte klausimą apie savo būtį? „Iš kur mes atsiradome?“ – to, pasirodo, klausia ne tik vaikai. Mokslininkai, tyrinėję lietuvių genus, išsiaiškino, kad mūsų genai – vieni mažiausiai pakitusių visoje Europoje. Apie lietuviško geno paieškas tiek labai rimtai su mokslininkais, tiek labai linksmai su aukštaičiu, dzūku, suvalkiečiu ir žemaičiu – LRT TELEVIZIJOS reporterės Dovilės Lisauskaitės reportaže.

Iš čempioniško pasitikimo – tiesiai į laidos studiją: „Laba diena, Lietuva“ svečiuojasi Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė. „Jaučiuosi puikiai. Į varžybas ir keliavome su tikslu laimėti. Asmeniškai esu pirmoji sportininkė, kuri iškovojo bilietą į Tokijo olimpines žaidynes. Šįkart kelialapius į žaidynes pavyko iškovoti Justinui Kinderiui ir Gintarei Venčkauskaitei. Mūsų komanda pasirodė tikrai gerai. Šiemet išpildėme viską, ką buvome numatę“, – grįžusi į Lietuvą įspūdžiais dalijosi Europos čempionė.

Toliau laidoje – Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nario Juliaus Sabatausko komentaras apie aukščiau paminėtą LRT tyrimą ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Dainiaus Gaižausko veiksmus. Jie J. Sabatauskui taip pat sukėlė įtarimų. Politikas stebisi: labai keista, kai sudaromos sąlygos išeiti ir tyrimas nėra užbaigiamas. Detaliau apie tai – pokalbyje su J. Sabatausku tiesiogiai iš LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ studijos.

Po pokalbio – kiek smagesnės naujienos. Naujausi tyrimai rodo, kad kai kurie paukščiai protiniais gebėjimais niekuo nenusileidžia primatams. Ar žinojote, kad dar XX a. 3-iajame dešimtmetyje zylės taip prisitaikė prie gyvenimo su žmonėmis, kad galiausiai išmoko atsidaryti pieno butelius ir vogti pieną? O tai, kad kai kurios varnos yra pajėgios spręsti sudėtingus galvosūkius? Apie sparnuočių mąstymo vingrybes plačiau pasakoja į LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ studiją užsukęs Ornitologų draugijos projektų koordinatorius Gediminas Petkus.

Nepabėkime iš gamtos. Pastaruoju metu reguliariai eskaluojama tema – šių metų grybų derlius. O kaip bus su riešutais – ar galime tikėtis, kad Lietuvoje bei visoje Europoje siautusios karščio bangos neatims iš mūsų riešutavimo teikiamų malonumų? Riešutmedžių ir lazdynų augintojo Rimo Noraus teigimu, netrukus subręsiantis derlius bus visai neprastas, nors būta ir geresnių metų. Nei pavasario šalnos, nei sausra derliui nepakenkė. Tuo metu miškuose lazdynai svyra nuo gausybės riešutų.

Nutilo kalbos apie dar ką tik siautėjusius tymus. Specialistai sako, kad žiemą kilęs tymų protrūkis jau suvaldytas, nors pastaruoju metu dar yra fiksuojami pavieniai susirgimai. LRT TELEVIZIJOS reporteriai nusprendė pasidomėti, ar dabar užtenka vakcinos, ar negresia tymų protrūkio sugrįžimas? Sveikatos apsaugos viceministro Algirdo Šešelgio teigimu, šios ligos kontroliavimo procesas taip ir nenutrūko – tymų protrūkio sprendimui sukurta darbo grupė vis dar stebi situaciją, analizuoja surinktus duomenis ne tik tymų klausimu. Politikas priduria, kad situacija su tymais – stabilizuota.

Pabaigai – apie antirekordus. Artėjant „Brexitui“ – rekordiškai žemas svaro kursas: dabar jis bene lygus euro kursui, o specialistai prognozuoja, kad gali kristi net žemiau jo. Ekonomistas Marius Dubnikovas sako, kad viskas priklauso nuo to, kaip vystysis „Brexito“ scenarijus. Jei Didžioji Britanija iš Europos Sąjungos pasitrauktų be susitarimo, tuomet yra tikimybė, kad svaro kursas visiškai susilygins su euru. Didžiosios Britanijos lietuviai nerimauja, juntamas ir perkamosios galios mažėjimas – tokiomis mintimis dalinasi Lietuvių bendruomenės Jungtinėje Karalystėje pirmininkė Dalia Asanavičiūtė.

Tradiciškai LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ pabaigoje – socialinių tinklų naujienų apžvalga. Šįkart ji – su Audra Avižiūte. Laidos vedėjas Deividas Jursevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau