„Laba diena, Lietuva“. Mokslininkai tiria lietuvių genus: pastarieji – vieni mažiausiai pakitusių visoje Europoje?

Šiandienos LRT TELEVIZIJOS laidaLaba diena, Lietuvapradedama nuo dar vieno LRT tyrimo pristatymo. Tai, kas prieš ```54Deividas Jursevičius55```–```56Dainius Gaižauskas57``` m. vyko Marijampolės apskrities policijoje, kalbinti buvę ir esami pareigūnai vadina bet kokių ribų peržengimu. LRT Tyrimų skyriaus surinkti duomenys rodo, kad dabartinis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas, buvęs Marijampolės apskrities policijos Imuniteto skyriaus vadovas ``````132Dainius Gaižauskas133`````` 2016 m. vasaros pradžioje tarnybos pasitraukė sulaukęs pranešimo apie jo atžvilgiu pradedamą patikrinimą. Jo veiksmus skundę pareigūnai prašė pradėti baudžiamąjį persekiojimą dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir neteisėto spaudimo. Plačiau apie atliktą LRT tyrimąLRT Tyrimų skyriaus žurnalistė ``````208Jurga Tvaskienė209``````.

Po pirmojo pokalbio kelkimės į užsienį. Jungtinės Amerikos Valstijos (``````228JAV229``````) kratosi neturtingų imigrantųplačiau apie tai pasakoja LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktorius ``````254Aurimas Piečiukaitis255``````. Pasak jo, yra keičiamos ilgalaikės migracijos taisyklės, kurios numatydavo, kad atvažiuojantieji į ``````280JAV281`````` netaptų valstybės išlaikytiniais. Anksčiau į apibrėžimąvalstybės išlaikytinispatekdavo ``````300imigrantai301``````, kurie gauna pinigines išmokas, o dabar ``````314JAV315`````` prezidento Donaldo Trumpo administracija plečia šią savoką ir į įtraukia maisto talonus, valstybinius būstus bei programą, kuri padengia medicinines išlaidas.

O ar kada nors kėlėte klausimą apie savo būtį? „ kur mes atsiradome?“ – to, pasirodo, klausia ne tik vaikai. Mokslininkai, tyrinėję lietuvių genus, išsiaiškino, kad mūsų ``````410genai411`````` – vieni mažiausiai pakitusių visoje Europoje. Apie lietuviško geno paieškas tiek labai rimtai su mokslininkais, tiek labai linksmai su aukštaičiu, dzūku, suvalkiečiu ir žemaičiuLRT TELEVIZIJOS reporterės Dovilės Lisauskaitės reportaže.

čempioniško pasitikimotiesiai į laidos studiją: „Laba diena, Lietuvasvečiuojasi ``````492Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė493``````. „Jaučiuosi puikiai. Į varžybas ir keliavome su tikslu laimėti. Asmeniškai esu pirmoji sportininkė, kuri iškovojo bilietą į Tokijo olimpines žaidynes. Šįkart kelialapius į žaidynes pavyko iškovoti Justinui Kinderiui ir Gintarei Venčkauskaitei. Mūsų komanda pasirodė tikrai gerai. Šiemet išpildėme viską, buvome numatę“, – grįžusi į Lietuvą įspūdžiais dalijosi Europos čempionė.

Toliau laidojeSeimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nario Juliaus Sabatausko komentaras apie aukščiau paminėtą LRT tyrimą ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Dainiaus Gaižausko veiksmus. Jie J. Sabatauskui taip pat sukėlė įtarimų. Politikas stebisi: labai keista, kai sudaromos sąlygos išeiti ir tyrimas nėra užbaigiamas. Detaliau apie taipokalbyje su J. Sabatausku tiesiogiai LRT TELEVIZIJOS laidosLaba diena, Lietuvastudijos.

Po pokalbiokiek smagesnės naujienos. Naujausi tyrimai rodo, kad kai kurie ``````738paukščiai739`````` protiniais gebėjimais niekuo nenusileidžia primatams. Ar žinojote, kad dar XX a. ```762Deividas Jursevičius763```-iajame dešimtmetyje zylės taip prisitaikė prie gyvenimo su žmonėmis, kad galiausiai išmoko atsidaryti pieno butelius ir vogti pieną? O tai, kad kai kurios varnos yra pajėgios spręsti sudėtingus galvosūkius? Apie sparnuočių mąstymo vingrybes plačiau pasakoja į LRT TELEVIZIJOS laidosLaba diena, Lietuvastudiją užsukęs Ornitologų draugijos projektų koordinatorius ``````860Gediminas Petkus861``````.

Nepabėkime gamtos. Pastaruoju metu reguliariai eskaluojama temašių metų grybų derlius. O kaip bus su riešutaisar galime tikėtis, kad Lietuvoje bei visoje Europoje siautusios karščio bangos neatims mūsų riešutavimo teikiamų malonumų? Riešutmedžių ir lazdynų augintojo Rimo Noraus teigimu, netrukus subręsiantis derlius bus visai neprastas, nors būta ir geresnių metų. Nei pavasario šalnos, nei sausra derliui nepakenkė. Tuo metu miškuose ``````986lazdynai987`````` svyra nuo gausybės riešutų.

Nutilo kalbos apie dar tik siautėjusius tymus. Specialistai sako, kad žiemą kilęs ``````1022tymų protrūkis1023`````` jau suvaldytas, nors pastaruoju metu dar yra fiksuojami pavieniai susirgimai. LRT TELEVIZIJOS reporteriai nusprendė pasidomėti, ar dabar užtenka vakcinos, ar negresia tymų protrūkio sugrįžimas? Sveikatos apsaugos viceministro Algirdo Šešelgio teigimu, šios ligos kontroliavimo procesas taip ir nenutrūkotymų protrūkio sprendimui sukurta darbo grupė vis dar stebi situaciją, analizuoja surinktus duomenis ne tik tymų klausimu. Politikas priduria, kad situacija su tymaisstabilizuota.

Pabaigaiapie antirekordus. ArtėjantBrexitui“ – rekordiškai žemas ``````1160svaro kursas1161``````: dabar jis bene lygus euro kursui, o specialistai prognozuoja, kad gali kristi net žemiau jo. Ekonomistas ``````1194Marius Dubnikovas1195`````` sako, kad viskas priklauso nuo to, kaip vystysisBrexitoscenarijus. Jei ``````1218Didžioji Britanija1219`````` Europos Sąjungos pasitrauktų be susitarimo, tuomet yra tikimybė, kad ``````1240svaro kursas1241`````` visiškai susilygins su euru. Didžiosios Britanijos lietuviai nerimauja, juntamas ir perkamosios galios mažėjimastokiomis mintimis dalinasi Lietuvių bendruomenės Jungtinėje Karalystėje pirmininkė ``````1284Dalia Asanavičiūtė1285``````.

Tradiciškai LRT TELEVIZIJOS laidosLaba diena, Lietuvapabaigojesocialinių tinklų naujienų apžvalga. Šįkart jisu Audra Avižiūte. Laidos vedėjas ``````1324Deividas Jursevičius1325``````.