Panorama. Kudirkos Naumiestyje – kultūros paveldo objektų tvarkymo vajus

Praėjo mėnuo nuo tada, kai Gitanas Nausėda tapo šalies prezidentu. Nausėdai - ir kritikos, ir pagyros. Anot politologų ir opozicijos, jis silpnai pasirodė formuojant Vyriausybę - esą valdantiesiems paliko per didelę laisvę. Nausėda sako nenorėjęs pradėti prezidentavimo nuo chaoso šalyje. Politologas Virgis Valentinavičius pavadino Nausėdą „Linkėjimų prezdientu“, kuris nieko iš Vyriausybės nereikalauja, tik linki sėkmės. Vis dėlto ir valdantieji, ir opozicija giria bendravimą su prezidentu. Gerai vertinami ir jo vizitai į užsienį.

Nesibaigia diskusijos dėl mokyklų tinklo pertvarkos. Pasak švietimo viceministro Valdemaro Razumo, pačios savivaldybės turi prisiimti atsakomybę dėl lėšų paskirstymo ir mažų mokyklų išlaikymo. Valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis rudenį žada pateikti nacionalinį partijų susitarimą dėl švietimo, kuriuo būtų siekiama išsaugoti mokyklų tinklą, jei tai netrukdys mokymosi kokybei. Švietimo ekspertė Vilija Targamadzė sako, kad toks susitarimas būtinas, bet svarbu sukurti bendrą švietimo viziją, o mokyklų jungimo palikti tik savivaldybėms – negalima.

Trumpinti mokslo metų Vyriausybė neplanuoja. Pasak švietimo viceministro Valdemaro Razumo, pagal valandų skaičių Lietuva atsilieka nuo daugelio kitų Europos Sąjungos valstybių, todėl kol kas tokie planai nesvarstomi.

Kultūros ministerija baigia rengti kultūros pagrindų įstatymą, kurio, kultūrininkų teigimu, reikėjo dar prieš du dešimtmečius. Nors šį įstatymą turės patvirtinti vyriausybė ir seimas, iniciatyvos imasi Prezidentūra, pradėjusi inicijuoti ekspertų forumus kultūros klausimais.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, Seimo opozicijos prašymu, domėsis Seimo narės Irinos Rozovos dalyvavimu Tarpparlamentinės ortodoksų asamblėjos veikloje. Į neeilinį posėdį žadama iškviesti Valstybės saugumo departamento direktorių, kad šis pateiktų daugiau informacijos ne tik dėl Rozovos kelionės į Sakartvelą birželį, bet ir dėl ortodoksų asamblėjos veiklos.

Italijos Senato politinių jėgų lyderiai rytoj prlamentarus iškvies iš atostogų, kad šie spręstų šalies vyriausybės likimą. Tokį sprendimą partijų atstovai aukštesniuosiuose parlamento rūmuose priemė nesutarę, ar skelbti balsavimą dėl nepasitikėjimo vyriausybe.

Maždaug 200 tūkst. keleivių per dieną aptarnaujantis Honkongo oro uostas šiandien paralyžiuotas. Ketvirtą dieną jo salėse besiirenkantys protestuotojai sustabdė oro uosto darbą, taip atkreipdami keleivių dėmesį į savaitgalį policijos prieš protestuojus panaudotą smurtą. Bet Pekinas atkerta, kad tai terorizmą sėjantys demonstrantai užsipuolė pareigūnus.

Jungtinių Valstijų prezidento administracija paskelbė naujas migracijos taisykles, pagal kurias vizos, žaliosios kortos ar pilietybės negaus imigrantai, kuriems reikalinga valstybės parama. Pavyzdžiui, tie, kurie uždirba mažiau, gauna maisto talonus ar yra apgyvendinami valstybės būstuose.

Daliai gamtosaugininkų siūlant plėsti Punios šilo rezervatą ir taip jį apsaugoti nuo kirtimų, kai kurie politikai, ekspertai ir mokslininkai sako, kad tai nėra tinkamiausias būdas išsaugoti šilą. Pasak mokslininkų, visą šilą pavertus rezervatu, vargu, ar jame susiformuos sengirė, kurios tikisi dalis visuomenės. Nerimą taip pat kelia pastaruoju metu šile plintantys kenkėjai.

Odontologai pastebi, kad daugėja vaikų, kurių dantys taisomi taikant pilną nejautrą. Esą, tėvams patogu kelis, o dažnai ir visus dantis taisyti ar rauti vienu ypu, užmigdžius vaiką. Medikai teigia, kad ne tik dažnos, bet ir pavienės narkozės gali pakenkti vaikų sveikatai.

Koncertų salės ant sostinės Tauro kalno konkurse geriausia pripažinta ispanų architektų kompanijos idėja. Vilniaus savivaldybės ir Lietuvos architektų sąjungos konkurse antrieji - prancūzai, tretieji sąraše – lietuvių architektų komanda „Paleko archstudija". Pasak savivaldybės, dar bus vertinama laimėtojų kvalifikacija, todėl galutiniai rezultatai ir nugalėtojai bus paskelbti rugsėjo antroje pusėje, tada bus paviešinti ir darbai.

Dizaineris Julijonas Urbonas savo darbuose dešimtmetį tyrinėjantis gravitacijos jėgos poveikį žmogaus kūnui ir sudėtingų įrenginių veikimo principus, Vilniaus viešajai erdvei rengia naują iššūkį - interaktyvią skulptūrą. Šiuo metu pats darbų įkarštis, po kelių dienų prasidės skulptūros montavimo darbai. Menininkas kūrinį įvardija kaip korporatyvinį choreografinį prietaisą draugišką verslininko kostiumui.

Tvarkomi pagrindiniai Kudirkos Naumiesčio kultūros paveldo objektai. Restauruotojų pagalbos sulaukė paminklas tautinio atgimimo šaukliui Vincui Kudirkai. Kitąmet prie tilto per Širvintą bus restauruojamas ir kitas Vinco Grybo paminklas Vytautui Didžiajam. Turistams bus įrengtos informacinės nuorodos apie šiuos ir kitus lankomus objektus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau