Panorama. Veiklus prezidento šeštadienis: Ukmergės rajone atidengė paminklą Smetonai, aplankė Pabaisko bažnyčios prižiūrėtoją

Prezidento Antano Smetonos atminimas įamžintas Ukmergės rajone: šalia Užugirio dvaro pastatytas paminklas pirmajam Lietuvos prezidentui, minint 145-ąsias jo gimimo metines. Drauge su vietos bendruomene iškilmingai paminklą atidengęs prezidentas Gitana Nausėda išreiškė viltį, kad vieno žymiausių XX a. pirmos pusės lietuvių politinių figūrų – A. Smetonos – atminimas ateityje deramai bus įamžintas ir sostinėje Vilniuje.

Prieš atvykdamas į Užulėnį prezidentas aplankė Pabaisko bažnyčios prižiūrėtoją Kotryną Klimaševskają, su kuria susipažino per prezidentinę kampaniją ir kuri, anot prezidento, suteikė jam stiprybės rinkimų kampanijos metu. G. Nausėda užsuko ir į ponios Kotrynos butą, pasveikino ją su būsimu jubiliejumi – ketvirtadienį moteris švęs 90-tąjį gimtadienį – ir drauge papusryčiavo.

Mokslininkai seniai sako – daug žmonių dėl emigracijos praradusiai ir senstančiai Lietuvai būtina galvoti, kaip darbo rinkoje kuo ilgiau išlaikyti vyresnius, garbaus amžiaus žmones. Premjeras Saulius Skvernelis išsakė idėją – dirbantiems pensininkams numatyti mokesčių lengvatų – jie galėtų visai arba iš dalies nemokėti įmokų „Sodrai“.

Merkiant lietui, Rusijos opozicijos rėmėjai Maskvoje vėl reikalauja laisvų ir sąžiningų rinkimų, kuriuose galėtų dalyvauti ir nepriklausomi kandidatai į miesto dūmą. Praėjusius 2 savaitgalius policija prieš protestuotojus panaudojo smurtą ir sulaikė daugiau nei 2 tūkst. žmonių. Šįkart protestui leidimą valdžia davė, bet jei demonstracijos dalyviai patrauks per miesto gatves, policija žada jiems užkirsti kelią. Prie protestų kviečiamas prisijungti ir jaunimas, demonstracijoje dalyvaus populiarūs atlikėjai. Palaikymo Maskvoje protestuojantiems akcijas rengia ir kiti Rusijos miestai.

Mitingas Rusijos opozicijai palaikyti surengtas ir Vilniuj, Katedros aikštėje. Jo rengėjai – Rusų Europos judėjimas. Iš Rusijos atvykę politiniai pabėgėliai, uždraustų organizacijų atstovai, taip pat ir vilniečiai reikalavo išlaisvinti politinius kalinius.

Rusijos branduolinė agentūra patvirtino, kad per raketos bandymą Archangelsko srityje žuvo 5 žmonės. Nors kariuomenė tvirtina, kad buvo išbandomas raketų kuras, dalis atominės ginkluotės ekspertų svarsto, jog raketos galėjo turėti ir branduolinį užtaisą. Įtarimus kursto aplink bazę gyvenvietėse išaugęs radiacijos lygis.

Mažiausiai 13 žmonių žuvo taifūnui Leikima smogus Rytų Kinijai. Šalies žiniasklaida praneša apie galingų vėjų ir liūčių keliamus potvynius ir purvo nuošliaužas. Skaičiuojama, kad dėl audros turėjo evakuotis daugiau nei milijonas gyventojų.

Naujas prezidentas – nauji portretai. Gitanui Nausėdui pradėjus kadenciją į valstybės įstaigas atvežti jo portretai. Prezidento atvaizdas sukurtas laikantis protokolo reikalavimų. Dalis jų, pasak menotyrininkų, kilo dar iš viduramžių valdovų vaizdavimo tradicijų.

Minint Margionių klojimo teatro 90-metį surengta kaimo teatrų šventė „Citnaginė“ režisieriaus Juozo Gaidžio prizui laimėti. Teatras, lenkų okupacijos laikais ir sovietmečiu puoselėjęs lietuvybę, ir dabar tęsia tradicijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau