Žinios. Saulius Skvernelis siūlo: dirbantiems pensininkams – mokesčių lengvatos

Prezidento Antano Smetonos atminimas įamžintas Ukmergės rajone: šalia Užugirio dvaro pastatytas paminklas pirmajam Lietuvos prezidentui, minint 145-ąsias jo gimimo metines. Drauge su vietos bendruomene iškilmingai paminklą atidengęs prezidentas Gitana Nausėda išreiškė viltį, kad vieno žymiausių XX a. pirmos pusės lietuvių politinių figūrų – A. Smetonos – atminimas ateityje deramai bus įamžintas ir sostinėje Vilniuje.

Prieš atvykdamas į Užulėnį prezidentas aplankė Pabaisko bažnyčios prižiūrėtoją Kotryną Klimaševskają, su kuria susipažino per prezidentinę kampaniją ir kuri, anot prezidento, suteikė jam stiprybės rinkimų kampanijos metu. G. Nausėda užsuko ir į ponios Kotrynos butą, pasveikino ją su būsimu jubiliejumi – ketvirtadienį moteris švęs 90-tąjį gimtadienį – ir drauge papusryčiavo.

Mokslininkai seniai sako – daug žmonių dėl emigracijos praradusiai ir senstančiai Lietuvai būtina galvoti, kaip darbo rinkoje kuo ilgiau išlaikyti vyresnius, garbaus amžiaus žmones. Premjeras Saulius Skvernelis išsakė idėją – dirbantiems pensininkams numatyti mokesčių lengvatų – jie galėtų visai arba iš dalies nemokėti įmokų „Sodrai“.

Merkiant lietui, Rusijos opozicijos rėmėjai Maskvoje vėl reikalauja laisvų ir sąžiningų rinkimų, kuriuose galėtų dalyvauti ir nepriklausomi kandidatai į miesto dūmą. Praėjusius 2 savaitgalius policija prieš protestuotojus panaudojo smurtą ir sulaikė daugiau nei 2 tūkst. žmonių. Šįkart protestui leidimą valdžia davė, bet jei demonstracijos dalyviai patrauks per miesto gatves, policija žada jiems užkirsti kelią. Prie protestų kviečiamas prisijungti ir jaunimas, demonstracijoje dalyvaus populiarūs atlikėjai. Palaikymo Maskvoje protestuojantiems akcijas rengia ir kiti Rusijos miestai.

Mitingas Rusijos opozicijai palaikyti surengtas ir Vilniuj, Katedros aikštėje. Jo rengėjai – Rusų Europos judėjimas. Iš Rusijos atvykę politiniai pabėgėliai, uždraustų organizacijų atstovai, taip pat ir vilniečiai reikalavo išlaisvinti politinius kalinius.

Rusijos branduolinė agentūra patvirtino, kad per raketos bandymą Archangelsko srityje žuvo 5 žmonės. Nors kariuomenė tvirtina, kad buvo išbandomas raketų kuras, dalis atominės ginkluotės ekspertų svarsto, jog raketos galėjo turėti ir branduolinį užtaisą. Įtarimus kursto aplink bazę gyvenvietėse išaugęs radiacijos lygis.

Šiaurės Korėja šįryt į jūrą paleido 2 raketas, ir tai jau penktasis jos raketų bandymas per pastarąsias 2 savaites. Manoma, kad paskutiniojo bandymo metu paleistos 2 trumpojo nuotolio balistinės raketos. Raketos nuskriejo apie 400 km maždaug 50 km aukštyje ir nukrito Japonijos jūroje. Šiaurės Korėja raketų paleidimą įvardija kaip griežtą perspėjimą ir atsaką dėl Vašingtono ir Seulo bendrų karinių pratybų, prasidėjusių prieš kelias dienas.

Mažiausiai 13 žmonių žuvo taifūnui Leikima smogus Rytų Kinijai. Šalies žiniasklaida praneša apie galingų vėjų ir liūčių keliamus potvynius ir purvo nuošliaužas. Skaičiuojama, kad dėl audros turėjo evakuotis daugiau nei milijonas gyventojų.

Prieš naujus mokslo metus tėvai turi pasirūpinti, kad vaikų sveikata būtų patikrinta. Valstybinė ligonių kasa skelbia, kad per pirmąjį šių metų pusmetį šeimos gydytojai profilaktiškai, prieš mokyklą ar darželį, patikrino tik pusę paprastai per metus pasitikrinančių vaikų. Specialistai ragina tėvus neatidėlioti vizito su vaikais pas šeimos gydytojus, nes rudenį galima tikėtis prie gydytojų kabinetų kasmet nusidriekiančių eilių.

Naujas prezidentas – nauji portretai. Gitanui Nausėdui pradėjus kadenciją į valstybės įstaigas atvežti jo portretai. Prezidento atvaizdas sukurtas laikantis protokolo reikalavimų. Dalis jų, pasak menotyrininkų, kilo dar iš viduramžių valdovų vaizdavimo tradicijų.

Rytoj legendinėje Kornvalio pakrantėje bus oficialiai atidarytas tiltas į Tintedželo pilį. Jungtinės Karalystės istorikų teigimu, būtent šioje pilyje, kaip skelbiama legendoje, gimė garsiausias britų salų karalius – Arturas.

Sportas. Antrasis pasaulio plaukimo taurės etapas Kinijoje pasibaigė lietuvių triumfu – net 2 rekordus pagerinęs Danas Rapšys laimėjo dar vieną aukso medalį, o Andrius Šidlauskas pasipuošė bronza.

Šį vakarą vyksiančiose kontrolinėse rungtynėse su Serbijos rinktine Lietuvos komandos strategas Dainius Adomaitis registruos 13 krepšininkų. Trenerių štabo sprendimu Belgrade ant „Štark“ arenos parketo neišbėgs Jonas Mačiulis ir Renaldas Seibutis. Jie stebės susitikimą nuo atsarginių žaidėjų suolelio.

Moterų teniso naujienos. Saldų revanšą prieš 16 m. jaunesnę japonę Naomi Osaką Toronte vykstančio „Rogers Cup“ turnyro ketvirtfinalyje pasiekė Serena Williams. Į lyderės poziciją pretendavusi kita tenisininkė – čekė Karolina Pliškova – ketvirtfinalyje po 3 setų kovos netikėtai pripažino 19-metės Biancos Andrescu iš Kanados pranašumą.

Orai.