„Laba diena, Lietuva“. Globos namų įrengimas Lietuvoje: beglobiams vaikams – verslo kirtis, neįgaliesiems – išankstinių nusistatymų dalia

LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ eteryje – trumpa naujienų apžvalga su Guoda Pečiulyte ir Deividu Jursevičiumi.

Laidą pradeda pastarųjų kelių savaičių atgarsių sulaukusi istorija iš Biržų, kur vietos bendruomenė neseniai blokavo planus pastatyti naujus namus aštuoniems be tėvų globos likusiems mažamečiams. Viceministrė tuomet tvirtino, kad visi, kurie atrenkami kraustytis į bendruomeninius namus, stengiasi pritapti prie aplinkinių. Tuo tarpu Biržų rajono meras Vytas Jareckas įtaria, kad „nešvarią ranką“ pridėti galėjo ir verslininkai, kurie siekia, kad nekilnojamojo turto kainos šiame rajone nesumažėtų. Žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė bei Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto vicepirmininkas Tomas Tomilinas apžvelgė situaciją, kuri, jų teigimu, vienareikšmiškai turi būti išspręsta.

Po prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos visuomenė įvertino visuomenės veikėjus. Reitingo viršūnėje – trys šalies prezidentai, tarp kurių naujasis šalies vadovas G. Nausėda išsiveržė į priekį, tuo tarpu tarp nepalankiausiai vertinamų politikų įvyko rokiruotė – „valstiečių“ lyderį Ramūną Karbauskį aplenkė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Mykolo Riomerio universiteto docentas ir politologas Saulius Spurga sako, kad Dalios Grybauskaitės nuosmukis iki trečiosios vietos, o Valdo Adamkaus pakilimas iki antrosios gali pasirodyti įdomus, tačiau yra dėsningas, mat šiuo metu buvęs prezidentas aktyviau dalyvauja socialinėje ir visuomeninėje veikloje, nei tai daro neseniai kadenciją baigusi prezidentė, kuri, pasak politologo, tuojau atras savo vietą šioje sferoje.

Ketvirtadienį dėl besitęsiančios liūties Vilniuje sudėtinga buvo važiuoti T. Narbuto, S. Batoro gatvėmis, Geležinio Vilko g. po Savanorių pr. žiedu, pranešė „Susisiekimo paslaugos“. Trečiadienį Vilniaus savivaldybės įmonė „Grinda“ įspėjo, kad ketvirtadienį Vilniuje žadama rimta liūtis: „Kai kurių meteorologijos tarnybų vertinimu, sostinėje gali iškristi iki 30 mm kritulių, kitos skaičiuoja, kad toks kritulių kiekis iškris vos per kelias valandas“. „Grindos“ atstovas Egidijus Steponavičius teigė, kad liūčiai buvo pasiruošta, o paviršinio vandens surinkimas probleminėse gatvėse vyko sklandžiai.

Vilniuje, Signatarų namuose, ketvirtadienį pristatyta į Lietuvą po beveik 80 metų sugrįžusi auksinė prezidento Antano Smetonos plunksna. Kauno juvelyro pagamintą auksinę plunksną prezidentui jo vardo dienos proga 1933 metais padovanojo Ukmergės inteligentai. Sugrįžusia prezidento A. Smetonos plunksna džiaugėsi ir jo brolio anūkė Sigita Petrauskienė. „Noriu padėkoti visiems už atminties puoselėjimą ir pagarbą tiems žmonėms“, – teigė A. Smetonos giminaitė. Pasak Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorės pavaduotojo Žyginto Bučio, tai bus išskirtinis muziejaus eksponatas, papildantis unikalią kolekciją.

Atvejai Biržuose ir Žiežmariuose, kur valdžios planai priglausti našlaičius ir protinę negalią turinčius asmenis bei suteikti jiems geresnes sąlygas gyventi ir veikti atsimušė į aršų kai kurių vietinių gyventojų protestą, įaudrino visą Lietuvą. Į Žiežmarius šiandien nuvyko socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė. Čia, susitikus su vietine valdžia ir pažiūrėjus į akis šį nepasitenkinimą ir pasipriešinimą pademonstravusiems vietiniams gyventojams, ji grįžo į sostinę, kur iš karto apsilankė „Laba diena, Lietuva“ studijoje. Čia gavome progą paklausti viceministrės, kokia situacija yra šiuo metu ir kokias fundamentalias šios problemos priežastis bei jos sprendimo būdus mato šalies valdžia.

Dirigentas, buvęs Lietuvos valstybinio radijo ir televizijos choro vadovas, kompozitorius Lionginas Abarius šiandien švenčia 90-metį. Maestro šventės šią dieną neorganizuoja, bet mielai pasitinka kiekvieną svečią, užsukusį į jo gimtąją sodybą Zarasų rajone, Maniuliškėse. Šiuo metu maestro yra vyriausias dirigentas Europoje. Dabar Lionginas Abarius savo darbą prisimena su malonumu: „kai aš diriguoju ir kai dainuoja tas choras didelis, aš tarytum su tuo choru vidiniai, dvasiškai mes apsijungiam. Aš jiems rodau mostą, jie iš visos širdies skambančiais balsais man atliepia ir man gražina dar didesnę energiją dainuodami. <...> Kiekvienoje dainų šventėje aš niekada negalėjau padiriguoti nesijaudindamas. Aš prieš dainų šventę jaudinuosi kaip ten pavyks ir per dainų šventę. Ir aš kai pajuntu kai tūkstančiai dainorėlių su tokia meile spindinčia akyse žiūri į mane ir iš visos širdies dainuoja, mane neša jėga kažkokia tokia dar įtaigiau, dar nuoširdžiau diriguoti“, – sakė jubliejų švenčiantis maestro.

Vladimiro Putino 20-mečio era valdžioje – kokią retrospektyvą sukūrė vienas garsiausių pasaulio prezidentų? Rusijos agresijos prieš Gruziją dieną šią temą gvildeno užsienio naujienų redaktorė Jolanta Paškevičiūtė.

Uostamiestyje šiandien varžosi gausus būrys policijos pareigūnų: renkama geriausia visos Klaipėdos apskrities policijos komisariato komanda. Pastaroji atstovaus savo miestą respublikiniame konkurse. Apie organizacinius aspektus bei kokias užduotis turėjo atlikti pareigūnai – tiesiai iš Klaipėdos su šio miesto AVPK viešosios tvarkos tarnybos viršininku Andriumi Leliūga.

Šiauliuose prasidėjo prancūziška dvasia alsuojantis tradicinis dailės festivalis „Šiaulių Monmartro respublika“. Pasak 5 dienas vyksiančio renginio organizatorių, jau 17-ą kartą rengiamo festivalio misija – kūrybos laisvė. Dailininkai dalyvaus kūrybinėse dirbtuvėse, paryžietišką dvasią bandys sukurti pleneruose.

Po ketvirtadienio liūčių – nauja prognozė artėjanties orams, kuriuos nušviečia LHMT vuriausioji specialistė Izolda Marcinonienė.

Laidą užbaigia socialinių tinklų apžvalga su Karolina Panto.

Ved. Deividas Jursevičius.