Panorama. Vilniaus savivaldybė ramina grasinimų sulaukusią žydų bendruomenę ir toliau tęsia atminimo ženklų nuėmimą

Žydų bendruomenė dėl grasinimų uždaro Vilniaus sinagogą ir savo būstinę. Pasak bendruomenės atstovų, grasinančių laiškų ir skambučių sulaukta po to, kai Vilniaus mero iniciatyva nuo Vrublevskių bibliotekos buvo nukabinta atminimo lenta, skirta Generolui Vėtrai. Tautinės neapykantos kurstymą smerkia premjeras, o savivalybė ramina – Vilnius saugus visiems miestas ir toliau tęsia atminimo ženklų nuėmimą. Sostinėje nukabinta poetės Valerijos Valsiūnienės atminimo lenta. Pasak savivaldybės, toks sprendimas priimtas remiantis turima informacija, kad poetė dirbo su sovietų saugumu.

Prezidentas Gitanas Nausėda priėmė Lenkų rinkimų akcijos Seime seniūnę Ritą Tamašunienę, kurią ši partija siūlo į vidaus reikalų ministrus. Šalies vadovo patarėjas sako, kad ši kandidatūra atsirado atsižvelgus į prezidento rekomendaciją, kad Vyriausybėje turėtų būti moterų.

Šalčininkų teismas ėmėsi nagrinėti „Zero live show“ reklamos Turgelių miestelio bažnyčioje bylą. Menininkai, kurie tikina surengę meninę akciją, prokurorų kaltinami sutrikdę apeigas bažnyčioje, kai joje pernai vyko Žolinės šventė. Režisierius Emilis Vėlyvis ir aktoriai sutartinai gynėsi iš bažnyčios išėję iki mišių pradžios, todėl įstatymo esą nepažeidė. Prokuroras tikina, kad religinės apeigos vyko dar iki mišių – tada buvo kalbama rožinio malda, klausoma išpažinčių.

Vilniaus savivaldybė į pareigas grąžino praėjusią savaitę nušalintą Jono Meko vizualiųjų menų centro vadovą Gintarą Sodeiką. Jis buvo nušalintas kilus klausimų dėl Jurgio Mačiūno „Fluxus“ kolekcijos panaudojimo bei eksponavimo. Taip pat savivaldybė, dar vakar atsiprašiusi, šiandien Jono Meko fondui grąžino praėjusią savaitę paimtus daiktus. Tačiau apie šimtą dėžių sukrautos nebe Zuokų bute, o fondo patalpose. Kaip rodo registrų centras, fondas už daugiau nei 17 tūkst. eurų patalpas nuomojasi iš bendrovės, kurios pagrindinis akcininkas - buvęs sostinės meras Artūras Zuokas.

Prezidentas Gitanas Nausėda Teisėjų tarybos prašo patarimo dar dėl šešių korupcijos byloje minimų teisėjų atleidimo iš pareigų. Kiek anksčiau šalies vadovas prašė patarimo dėl trijų aukštų teisėjų atleidimo - Aukščiausiojo Teismo teisėjo Egidijaus Laužiko, Apeliacinio teismo teisėjų Konstantino Gurino ir Valdimaro Bavėjano.

Prezidentas Donaldas Trumpas nurodė užšaldyti visą Venesuelos vyriausybės turtą Jungtinėse Valstijose ir nutraukti bet kokias transakcijas su prezidento Nikolo Maduro režimu. Apie tai pranešta prieš Limoje vyksiančią konferenciją, kurioje Vašingtono delegacija paskelbs apie „triuškinamas“ priemones prieš Karakaso režimą. Sankcijos Venesuelai panašios į taikomas Šiaurės Korėjos, Irano, Sirijos ir Kubos vyriausybėms.

Indijos valdoma Kašmyro dalis atkirsta nuo pasaulio, neveIkia telefono, interneto ryšys, suimti trys politiniai lyderiai, pasak Delio, kėlę grėsmę taikai. Praėjusio amžiaus antroje pusėje žinios iš Kašmyro nuolat atsidudavo pirmuose laikraščių puslapiuose ir padėtis vėl paaštrėjo po to, kai Indijos vyriausybė panaikino specialųjį Kašmyro statusą. Kaip ir tikėtasi, tai sulaukė Pakistano, kuris taip pat valdo dalį Kašmyro, protesto.

Keturi Ukrainos kariai žuvo netoli Mariupolio per Rusijos remiamų separatistų ataką, pranešė Ukrainos Saugumo ir gynybos taryba. Separatitai taip pat apšaudė Ukrainos pajėgų pozicijas į pietus nuo Donecko. Pasak Ukrainos kariuomenės atstovo, separatistų kovotojai naudoja granatsvaidžius, sunkiuosius kulkosvaidžius. Pastarieji išpuoliai - šiurkštus nuo liepos 1 d. galiojančių paliaubų pažeidimas. Pasak Ukrainos prezidento Volodymiro Zelenskio, jie niekais verčia Kijevo pastangas siekti taikos.

Nuo šio mėnesio pradžios maždaug dviem milijonams Lenkijos jaunuolių taikoma mokesčių lengvata. Jų darbdaviai iš atlyginimo neišskaičiuoja 18 proc. pajamų mokesčio. Taikydama tokią lengvatą jaunimui iki 26 metų vyriausybė tikisi mažinti šalį paliekančių emigrantų skaičių. Vieni mokesčių lengvatą jaunimui sveikina, kiti sako, kad tai valdžios poppulizmas artėjant rinkimams ir primena Švedijos pavyzdį. 2007 metais šios Skandinavijos šalies vyriausybė perpus sumažino pajamų mokestį jaunimui, kad jis galėtų lengviau įsidarbinti, bet prieš kelerius metus atsisakė, nes nuolaida pasirodė esanti neveiksminga.

Skinasi kelią į realybę nauja Valstiečių lyderio ir kultūros komiteto pirmininko Ramūno Karbauskio idėja. Karbauskis siūlo paštininkus įpareigoti lankyti atokiau gyvenančius senolius ar neįgaliuosius, rinkti informaciją apie jų būklę bei poreikius. Esą tokią paslaugą galėtų užsakyti dažniau atvykti negalintys artimieji. Jie ir turėtų apmokėti paštui už laiškanešių triūsą. Pašto darbuotojų profsąjungos vadovas teigia, kad įvedant mobiliuosius laiškininkus, aptarnaujamos apylinkės ir darbo krūviai padidinti, o gaunamos algos vos didesnės už minimalią. Profsąjungos baiminasi, kad laiškanešiams teks dirbti viršvalandžius, už kuriuos nebūtų mokama.

Lietuvoje vienur bitininkai džiaugiais derliumi, kiti skundžiasi, kad dėl sausros nunyko augalai ir bitės neturi iš ko nešti medaus. Šiaulių regiono smulkieji bitininkai šiemet medaus nepardavinės, nes jo vos užteks saviems poreikiams. Stambesnieji, turintys dar pernykščių atsargų, taip pat nedžiūgauja. Mat dėl konurencijos su įvežtiniu medumi smarkiai kainų kelti negalės.

Vėlų vakarą Vilniuje ir dar pusšimtyje Lietuvos bei užsienio miestų prasidėjo dešimtasis festivalis „Kinas po žvaigždėmis“. Jį pradėjo lietuviško kino naktis, per kurią rodytas Arūno Žebriūno filmas „Riešutų duona“. Organizatorių teigimu, iš viso vienu metu filmą žiūrėjo beveik 15 tūkst. žmonių.

Nuo vandalų nukentėjo Mykolo Saukos skulptūros Viršuliškių miško parke. Apie tai feisbuke pranešė pats skulptorius. Pernai kelių metrų aukščio tarp medžių pastatytos skulptūros apipurkštos baltais dažais. Šis projektas yra vienas iš 19, laimėjusių finansavimą pagal meno projektų rėmimo programą „Kuriu Vilnių“.

Niujorke mirė amerikietė rašytoja Toni Morison, kuri 1993 metais tapo pirmąja juodaode, pelniusia prestižinę Nobelio literatūros premiją. Jai buvo 88 metai. Rašytoja apdovanota aukščiausiu Amerikos civiliniu apdovanojimu – Laisvės medaliu. Vienas iš Toni Morison romanų „Mylima“ (Beloved), vaizduojantis motinos tragišką pasirinkimą nužudyti savo dukterį, kad išvaduotų iš vergovės, 1998 metais buvo įvertintas Jungtinėse Valstijose skiriama Pulitzerio premija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau