Panorama. Lenkijoje įsigaliojo įstatymas, atleidžiantis jaunimą nuo pajamų mokesčio (su vertimu į gestų k.)

Su socialinės apsaugos ir darbo ministru Linu Kukuraičiu susitikęs Prezidentas Gitanas Nausėda aiškino, kad ministras turi demonstruoti lyderystę. Prezidentas su ministru kalbėjo apie vaikų, senjorų ir neįgaliųjų skurdą. Nausėda sakė, kad šios problemos turėtų būti sprendžiamos dar iki Seimo rinkimų. Anksčiau šalies vadovas užsiminė, kad Kukuraitis yra vienas iš ministrų, kurio galimybėmis tęsti darbą abejojama. Vis dėlto apie tai esą nekalbėta. Ministras aiškino, kad yra nusiteikęs likti ir tęsti pradėtus darbus - kelti pensijas, vaiko pinigus, gerinti paslaugų prieinamumą.

Jono Meko fondas policijos prašo pradėti tyrimą ir išsiaiškinti, ar vakarykščiai savivaldybės tarnautojų veiksmai buvo teisėti, kai iš buvusio sostinės mero Artūro Zuoko namų savivaldybė išvežė esą fondui priklausiančius Jono Meko daiktus. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius atkerta, kad daiktai paimti norint išsiaiškinti, ar tai negali būti savivaldybės turtas. Sudaryta komisija vertins radinio vertę ir kam jis tiksliai priklauso.

Lietuvoje vyrauja buitinis, proginis alkoholio vartojimas. Taip sako tyrimą atlikę Vilniaus universiteto mokslininkai. Anot jų, nors bendras gėrimas šiek tiek sumenko, tuoj plėsis vadinamasis alkoholinis turizmas - iki šiol pigesnius svaigiuosius gėrimus gausiai perkantys Lenkijoje, dabar lietuviai esą taip pat gausiai juos pirks ir Latvijoje, kuri mažina alkoholio akcizus. Verslininkai sako, kad Lietuva turėtų daryti tą patį. Finansų ministerija mažesnių akcijų nežada, o sveikatos apsaugos ministerija sako - draudimų ir griežtinimų nauda visuomenės sveikatai jau akivaizdi.

LRT Tyrimų skyriaus surinkta informacija rodo, kad susigrąžinti sovietmečiu nusavintą žemę patraukliose Kauno vietose tampa paprasčiau, jei ji domina verslininkus arba Kauno valdžią.

Galimybių piktnaudžiauti atkuriant nusavintas žemes yra visoje Lietuvoje. Specialiųjų tyrimų tarnyba teigia, kad problema slypi ne vienos institucijos darbe, o visoje sistemoje, skirtinguose įstatymuose. Nacionalinė žemės tarnyba skaičiuoja, kad savo žemių dar laukia per 6 tūkstančius žmonių. Tarnybos vadovas sako matantis grėsmių savivaldybėms savivaliauti.

Energetikos ministerija žada plėsti galimybes ne tik individualių, bet ir daugiabučių namų gyventojams pasinaudoti teiikiama kompensacija saulės jėgaiinėms įrengti ir elektrą gamintis savo poreikiams. Paramą ketinama teikti vadiinamamiesiems nuotoliniams vartotojams, kurie taptų didelių saulės jėgaiinių parkų bendrasavininkiais.

Lenkija mini svarbią šalies istorijos datą – Varšuvos sukilimo 75-metį. Baigiantis Antrajam pasauliniam karui, lenkai sukilo prieš nacistinės Vokietijos okupantus, užėmė didelę sostinės dalį vakariniame Vyslos krante, siekdamii patys išvaduoti miestą. Tačiau sukilimas buvo žiauriai numalšintas, o tuo metu kitame Vyslos krante stovėjusi Sovietų kariuomenė nedarė nieko, kad padėtų sukilėliams. Lenkija pabrėžia, kad dabar geri santykiai su Vokietija netrukdo atvirai kalbėtis apie skaudžius istorijos momentus.

Europos Sąjunga apgailestauja dėl Jungtinių Valstijų sprendimo paskelbti sankcijas Irano užsienio reikalų ministrui Mohamadui Džavadui Zarifui ir toliau su juo bendradarbiaus kaip su vyriausiuoju Teherano diplomatu. Tuo metu, paaskelbdamas sankcias Vašingtonas faktiškai užtrenkė duris Zarifui, kuris,pasak Jungtinių Valstijų, faktiškai veikia kaip režimo propapagandos, o ne kaip užasienio reikalų ministras. Pagal sankcijas įšaldomas bet koks Zarifo turtas Jungtinėse Valstijose ar jų kontroliuojamuose subjektuose, siekiama apriboti Irano diplomatijos vadovo tarptautines keliones.

Alytaus rajone į Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmąją stovyklą susirinko lietuviškų šaknų turintys vaikai iš 14 šalių. Moksleiviai, lankantys lituanistines mokyklas, stovykloje mokosi lietuvių kalbos, tradicijų, apžiūri istorines vietoves. Į tokią stovyklą pasaulio lietuvių vaikus planuojama pakviesti ir kitąmet.

Lenkijoje šiandien įsigaliojo įstatymas, pagal kurį asmenys iki 26 metų atleidžiamii nuo pajamų mokesčio. Didesnėmiis pajamomis vyriausybė siekia išlaikyti šalyje jaunimą, kad jis neemigruotų. Lengvata jaunimui vertinama įvairiai - vieni sutinka - nuliniai pajamų mokesčiai padės pradedantiems savarankišką gyvenimą, kitų nuomone, apsiprendusių emigruoti tai nesulaikys, jeigu jaunimas ieško kitokios socialinės-politinės aplinkos. Finansų ministerija žada biudžeto skirtumą išlyginti kitais fiskalinės politikos elementais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau