Panorama. Pašalpa iš skurdo neišgelbsti: vietoje paskatinimo įsidarbinti, žmonės tampa priklausomi nuo paramos

Sausio 13-ąją žuvusio laisvės gynėjo Apolinaro Juozo Povilaičio sūnus Robertas Povilaitis ieško būdų pateikti buvusiam Sovietų Sąjungos vadovui Michailui Gorbačiovui civilinį ieškinį. Teisininkai sako, sėkmė – mažai tikėtina, bet priduria, kad rizikuoti verta.

Prezidentas Gitanas Nausėda sureagavo į sostinės mero sprendimu nuimtą atminimo lentą Jonui Noreikai-generolui Vėtrai. Nausėda kviečia laikytis moratoriumo ir susilaikyti nuo istorinės atminties trynimo, o ekspertus ir institucijas kviečia diskutuoti ir suformuoti nacionalinės atminties politikos principus.

Valstybės kontrolė konstatavo: pašalpa iš skurdo neišgelbsti. O dažnai net įsuka užburtą ratą: savivaldybės retai domisi, kokios pagalbos konkrečiam skurstančiajam reikia, visiems siūlo tik išmokas. Tad vietoj paskatinimo įsidarbinti, žmonės tampa priklausomi nuo paramos.

Prezidentas Gitanas Nausėda pradeda susitikimus su kandidatais į ministrus. Pirmasis prezidentūroje - į Žemės ūkio ministrus siūlomas socialdemokratų darbo partijos narys Andrius Palionis. Po susitikimo tiek Prezidentas, tiek Andrius Palionis suabejojo dėl šiuo metu vykdomos Žemės ūkio ministerijos perkėlimo į Kauną. Pasak prezidento atstovų, šalies vadovas iki šiol iš esamo ministro nesulaukė išlaidų bei naudos analizė. Kad trūksta dialogo, mano ir Palionis.

Koncernas „MG Baltic“ byloje prieš valstybę atsakovu įtraukė buvusį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką Vytautą Baką. Koncernas politiką kaltina neteisėtai išviešinus ir esą, klaidingai interpretavus žvalgybos duomenis. Vytautas Bakas „MG Baltic“ veiksmus vertina kaip spaudimą.

Žinia pusei milijono Lietuvos gyventojų. Iki rytojaus vidurnakčio jie gali svarstyti, ar savo būsimai pensijai nuo algos nori ir pajėgia skirti daugiau nei dabar. Lietuvos bankas skaičiuoja, kad į II-osios pakopos pensijų fondą pasiryžus pervesti 3 proc., labiau pasijus ir valstybės paskata, ir taip žmogus senatvėje pragyvenimui turės didesnę sumą.

Opoziciniai konservatoriai į Europos Komisiją siūlo deleguoti kadenciją baigusią prezidentę Dalią Grybauskaitę. Tokį pasiūlymą premjerui Sauliui Skverneliui laiške išdėstė konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis. Anot jo, renkant geriausią eurokomisaro kandidatūrą svarbu atsisakyti partiškumo kriterijaus, o rinktis patyrusį, Europos Sąjungos politiką išmanantį ir aukštą tarptautinę reputaciją turintį asmenį.

Prezidentas Gitanas Nausėda inicijavo vadinamojoje teisėjų korupcijos byloje įtariamų Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo Egidijaus Laužiko ir Apeliacinio teismo teisėjo Valdimaro Bavėjano atleidimą. Nausėda paprašė Teisėjų tarybos patarti dėl jų atleidimo, nes šie pažemino teisėjo vardą.

Rusijos generalinė prokuratūra ragina dar griežčiau bausti nesankcionuotų mitingų dalyvius, o opozicijai savo ruožtu kviečia į naują demonstraciją Maskvoje šeštadienį. Praėjusį šeštadienį su opozicijos mitingo dalyviais brutaliai susidorota, suimta 1400 žmonių.

Vokietiją sukrėtė kraupus įvykis: vyras iš Eritrėjos, Frankfurte po važiuojančiu traukiniu nustūmė aštuonmetį berniuką. Aiškėja, kad įtariamasis pats yra trijų vaikų tėvas, dešimt metų gyvenantis Šveicarijoje.

Aplinkosaugininkai įspėja, kad milžiniški gaisrai Sibire gali sukelti ekologinę katastrofą ir dar labiau paskatinti ledynų tirpimą Arktyje. Gaisrai jau išdegino maždaug Belgijos dydžio teritoriją. Rusija iki šiol jų negesino, nes tai kainuoja brangiau nei stichijos padaryta ekonominė žala. Vis dėlto liepsnoms artėjant prie gyvenviečių į miškus pasiųstii ugniagesiai.

Buriuotojų sąjunga, Neringos savivaldybė ir Kuršių nerijos nacionalinis parkas skelbia „Ne – plastiko bangai“. Šiandien keliasdešimt buriuotojų paplūdimiuose rinko šiukšles, o visą savaitę Neringoje raginama nenaudoti jokio vienkartinio plastiko.

JAV ir Kanadoje pavogti 106 milijonų žmonių asmeniniai duomenys. Visi jie - vienos didžiausių JAV finansų kompanijos „Capital One“ klientai, kreipęsi į bendrovę su prašymais išduoti kreditinę kortelę. „Capital One“ praneša, kad pavogta informacija apie klientų vardus, jų kontaktus, atliktus mokėjimus, sąskaitų likučius, taip pat kai kurių klientų socialinio draudimo ir sąskaitų numerius.

Per smurtines riaušes Brazilijos kalėjime žuvo mažiausiai 57 žmonės. Dauguma jų apsinuodijo smalkėmis per sukeltą gaisrą, kiti žiauriai nužudyti. Penkias valandas trukusios riaušės kilo tarp dviejų konkuruojančių kalėjimo gaujų, Brazilijos vyriausybei niekaip nepavykstant pažaboti smurto perpildytose šalies kalinimo įstaigose.

Minint Baltijos kelio trisdešimtmetį Katedros aikštėje iškils milžiniška instaliacija, padaryta iš senų radijo imtuvų. Juos padovanoti ir prisidėti prie idėjos įgyvendinimo gali kiekvienas norintis - tereikia seną imtuvą atnešti į LRT ar Lietuvos paštą.

Kultūros naujienos: Vilniuje, Fotografijos galerijoje senamiestyje, šįvakar atidaryta fotografės Agnės Gintalaitės paroda, kurioje eksponuojami jos pastarųjų penkerių metų darbai iš dviejų ciklų. Abiejuose menininkė tyrinėja sovietmetį per miestų mikrorajonų gyvenamuosius namus ir garažus, kaip žmones veikia juos supanti aplinka.

Ved. Jovita Vitkauskė.