Panorama. Su Prezidentu susitikę opozicinių partijų lyderiai aptarė mažumos vyriausybės ir pirmalaikių rinkimų galimybę (su vertimu į gestų k.)

Nerimsta aistros dėl atminimo lentos Jonui Noreikai-generolui Vėtrai Vilniuje. Pasipiiktinusieji sostinės mero sprendimu nukabinti atminimo lentą, Vyriausybei, generaliniam prokurorui, policijos komisarui perdavė prašymą stabdyti mero sprendimą. Istorikai kritikuoja būdą, kaip lenta buvo nuimta. Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius kartoja, kad Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lenta turėjo būti nukabinta dėl jo vaidmens Holokauste, tačiau tai, jog viskas atlikta ankstų šeštadienio rytą, vadina tarnybų klaida. Seimo Laisvės kovų komisijos vadovas ragina teisėsaugą įvertinti R. Šimašiaus veiksmus dėl Jono Noreikos.

Druskininkų valdžia prašo Vyriausybės leidimo vadiinamąjį Vijūnėlės „dvarą“ perimti visuomenės reikmėms, nors Aukščiausiasis teismas yra priėmęs neskundžiamą nutartį neteisėtai pastatytą statinį nugriauti. Savivaldybė siūlo taiikiai susitarti ir negriauti pastato, o jame įkurti Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklą. Vietos opozicija Druskininkų valdančiosios daugumos kreipimąsi į vyriausybę siekiant išsaugoti dvarą, apskundė STT ir Generalinei prokuratūrai.

Su Prezidentu susitikę opozicinių partijų lyderiai aptarė mažumos vyriausybės ir pirmalaikių rinkimų galimybę. Opozicija taip pat išsakė nuogąstavimus dėl keičiamų ministrų. Konservatorių lyderis mano, kad vyriausybę palikti turėtų ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Su juo šią savaitę susitinka prezidentas, po pokalbio gali paaiškėti, ar jo darbas toliau tenkina šalies vadovą.

Helio dujos, pasaulyje bene labiausia žinomos dėl to, kad plonina žmogaus balsą, dabar stebina kitaip - muša per kišenę pramogų ir švenčių mėgėjams. Helis ne tik brangsta, sumenkęs ir jo kiekis. Tačiau tiekėjai ir gydymo įstaigų atstovai ramina - medicinos tikslams būtino helio tikrai užteks, o ir tyrimų kaina neturėtų staiga pašokti.

Specialistai ragina griežčiau kontroliuoti elektroninių cigarečių rinką šalyje. Verslas sako negalintis konkuruoti su nelegliais prekeiviais internete, o Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas teigia, kad tai sudaro galimybę nepilnamečiams lengviau įsigyti tokiŲ rūkalų. Ekonomikos ir inovacijų ministerija sprendimų nesiūlo.

Naujasis Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Džonsonas tikina, kad jam pavyks pasiekti kitą susitarimą su Europos Sąjunga, nepaisant europiečių pareiškimų, jog sutartis nebus keičiama. Lankydamiesis Škotijoje Džonsonas pareiškė nemanantis, kad bus rengiamas antras referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės.

Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas galėjo būti apnuodytas chemine medžiaga, sako jo asmeniinė gydytoja. Navalnas buvo vėl suimtas, o vakar iš areštinės pervežtas į ligoninę dėl, kaip sako gydytojai, „alerginės reakcijos“. Politiko gydytoja tvirtina, kad jam anksčiau nebuvo pasireiškusios alerginės reakcijos, be to, ji kaltina jį apžiūrėjusius medikus neatlikus visų reikalingų tyrimų. Nepaisant pablogėjusios sveikatos, Aleksejus Navalnas vėl išvežtas į areštinę, kur turi atlikti 30 parų arešto bausmę už raginimus dalyvauti nesankcionuotame mitinge.

Centrinė Kinijos valdžia sako, kad Pekinui lojali Honkongo valdžia turėtų bausti aasmenis atsakingus už smurtą šio miesto gatvėse. Savaitgalį masiniai protestai peraugo į susirėmimus su policija, per kuriuos pareigūnai į protestuotojus šaudė guminėmis kuLkomis ir naudiojo ašarines dujas.

Kaune vyksta dar viena bendruomenių protesto akcija prieš miesto valdžios planus tiesti gatvę panemune ties Šančiais. Naujos gatvės įrengimui nepritariančius vietos gyventojus, atvyko palaikyti kitų Kauno ir Lietuvos bendruomenių atstovai. Protestuotojai reiškia nepasitenkinimą valdžios sprendimais netasižvelgiant gyventojų nuomonę. Tuo metu Kauno valdininkai demokratijos stokos neįžvelgia.

Savaitgalį iš Kazachstano į Lietuvą grįžusius ekspedicijos „Misija Sibiras“ narius priėmęs prezidentas Gitanas Nausėda dėkojo už įvykdytą misiją ir pasišventimą. Ekspedicijos dalyviai su šalies vadovu pasidalijo įspūdžiais ir nuveiktaiis darbais, padovanojo pačių sukurtą dainą ir koplytstulpio kopiją. Ekspedicijos vadovo Arnoldo Foko teigimu, iš anksto nusibrėžtą planą Kazachstane pavyko įvykdyti su kaupu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau