„Laba diena, Lietuva“. „Sidabrinė gervė“ šiemet nebepakils: kalta nuslėpta paskola?

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“ prasideda nuo tiesioginės transliacijos iš Varšuvos. Čia šiandien kartu su pirmąja šalies ponia apsilankė naujasis Lietuvos vadovas Gitanas Nausėda, kuris susitiko su Lenkijos vadovu Andrzeju Duda. Po susitikimo abu prezidentai tvirtino, kad jų nuomonė sutapo kone visais klausimais. Tiesa, ir G. Nausėda, ir A. Duda prisiminė gražius Valdo Adamkaus ir Lecho Kaczynskio santykius bei nutarė, kad minėtieji šalies vadovai ir šįsyk galėtų būti tarptautinės darnos pavyzdžiu.

Toliau laidoje – dar viena aktualija. Vakar paaiškėjo, kad lietuviško kino apdovanojimai „Sidabrinė gervė“ nebepakils – Lietuvių kino akademija skelbs bankrotą. Plačiau apie susiklosčiusią nemalonią padėtį pasakoja minėtos akademijos tarybos pirmininkė Gražina Arlickaitė, kuri prasitaria, kad prie maždaug 20 tūkst. akademijos skolos prisidėjo ir nuslėpta paskola.

Seimui šiandien prisistatė kandidatas į kariuomenės vadus – generolas majoras Valdemaras Rupšys. Jis sako, kad kariuomenei reikia ne revoliucijų, o tęsti jos modernizavimą. Lietuvos kariuomenės vado generolo leitenanto Vytauto Jono Žuko patarėjo teigimu, V. Rupšys – žmogus, kuriantis labai stiprias pilietines nuostatas. Valdas Rakutis priduria, kad minėtas kandidatas yra kovinis karininkas, kuris žino, kas yra ir batalionas, ir brigada.

Laida tęsiama pokalbiu apie Seimą. Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad nepalaikys Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atleidimo, o štai „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio teigimu, jau surinktas pakankamas kiekis nepasitikėjimą V. Pranckiečių išreiškusių parlamentarų parašų. Kas konkrečiai rašoma „nepasitikėjimo“ tekste, R. Karbauskis įvardinti negali. Situaciją komentuoja Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė Agnė Širinskienė bei Lietuvos socialdemokratų darbo partijos pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Dar viena tiesioginė transliacija: šįkart – iš Strasbūro. Europos Parlamentas šįvakar balsuos dėl vokiečių politikės Ursulos von der Leyen vadovavimo Europos Komisijai. Plačiau apie tai – LRT RADIJO žurnalistė Odeta Vasiliauskaitė.

Lietuvoje daugėja prietaisų, kuriais galima atsiskaityti išmaniuoju būdu. Dabar pasiūlytas atsiskaitymas išmaniaisiais laikrodžiais. Tokią naujovę siūlo švedų bankas „Swedbank“ – jis tikina, kad tai – visiškai saugi procedūra. „Swedbank“ klientų aptarnavimo tarnybos vadovės Jūratės Gumuliauskienės teigimu, nuostabos dėl tokio atsiskaitymo gali būti, ypatingai mažesnėse gyvenvietėse, idėja dėl funkcionalumo turėtų pasiteisinti.

Praėjo 50 metų nuo kosminės misijos mėnulyje „Apollo 11“. Apie šį istorinį įvykį ir archyvinius kadrus, kuriuose jis užfiksuotas, plačiau pasakoja LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktorė Jolanta Paškevičiūtė.

O ar žinote, kaip atskirti iš pažiūros 2 gana panašius paukščius – kirą ir žuvėdrą? Ornitologas Gediminas Petkus spėja, kad daugelis maišo šiuos sparnuočius dėl klaidingai išverstų literatūros kūrinių, tokių kaip „Džonatanas Livingstonas Žuvėdra“.

Laida tęsiama gamtos tema. 2 metus vykusias diskusijas, ar reikia skelbti visą Punios šilą gamtiniu rezervatu, nubraukė aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos pavedimas stabdyti plėtrą. Nieko nedaryti – tokiu sprendimu piktinasi gamtininkai ir mokslininkai, tikinantys, kad vertingiausią sengirę šalyje reikia išsaugoti uždraudžiant komercinius kirtimus, taip pat rekreacinėse zonose reguliuojant lankytojų srautus, galbūt uždraudžiant ir medžiokles. Visuomeninkai ir vietos gyventojai tikina, kad šilo gamtinio rezervato plėtrai reikia unikalaus projekto. Plačiau – Rūta Lankininkaitė.

Laidos pabaigoje – kelionė į Kuršėnus. Naujam gyvenimui bandoma prikelti kadaise buvusį vieną iš turtingiausių Žemaitijos dvarų. Kuršėnų dvaras garsėjo ne tik turtais, bet ir išskirtine architektūra. Medinį rūmą prieš daugiau kaip 200 metų Gruževskių užsakymu statė meistrai iš Rytprūsių. Pasak istorikų, per tą laikotarpį dvaro išorė mažai kito. Tai vienintelis iki šių dienų išlikęs medinio dvaro architektūros pavyzdys Šiaulių rajone.

„Laba diena, Lietuva“ tradiciškai baigiama socialinių tinklų naujienomis, kurias pristato Audra Avižiūtė. Laidą vedą Deividas Jursevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau