Panorama. Prezidento Gitano Nausėdos inauguracijoje – naujų simbolių gausa. Ar lemta jiems tapti istorine tradicija?

Prisiekęs Seime Gitanas Nausėda pradėjo eiti Prezidento pareigas. Savo kalboje jis pabrėžė: nėra ir negali būti dviejų trijų ar penkių Lietuvų. Ji - viena. Politikai viliasi, kad Nausėda bus prezidentas, siekiantis dialogo. Kadenciją baigęs Prezidentas Valdas Adamkus Gitanui Nausėdai palinkėjo nusibrėžti raudoną liniją ir jos neperžengti.

Prezidento Gitano Nausėdos inauguracija pažymėta gausybe simbolių. Kai kurie jų - nauji. Iki šiol nė vienas išrinktasis prezidentas per inauguraciją nesirinko pagerbti Jono Basanavičiaus. Prie paminklo šalies vadovas apsilankė kartu su šeima. O po prezidento priesaikos Seime, mieste surengtas kariuomenės paradas.

Gitanas Nausėda - jau ir Prezidentūros šeimininkas. Prezidentė Dalia Grybauskaitė jam perdavė prezidento įgaliojimus - didįjį valstybės antspaudą ir Lietuvos Konstituciją. Prie prezidentūros jau plevėsuoja jo vėliava.

Inauguracijos renginius stebėjo ne tik susirinkusieji Vilniuje, bet ir visa Lietuva. Miestų ir miestelių bibliotekos, muziejai organizavo edukacines, kultūrines programas, ekskursijas.

Ministras Pirmininkas, kaip numatyta Konstitucijoje, grąžino Prezidentui Vyriausybės įgaliojimus, o Prezidentas pavedė Vyriausybei laikinai eiti pareigas. Politologai sako - būtent atnaujinto ministrų kabineto formavimas pirmiausia ir parodys, kaip klostysis Prezidento, Premjero ir naujos valdančiosios daugumos santykiai.

Prezidentūros kieme surengtas iškilmingas Prezidento Gitano Nausėdos priėmimas dviem tūkstančiams kviestinių svečių. Į jį, kaip ir į kitus renginius, aukščiausio lygio užsienio svečiai nekviesti. Išskirtinis dėmesys parodytas akademinio meno, kultūros atstovams, jauniems talentams, pelniusiems pasaulinį pripažinimą. Susirinkusiems trumpą programą pristatė pianistė, nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė Mūza Rubackytė, pianistas Dainius Pulauskas, saksofonininkas Petras Vyšniauskas.

NATO perspėjo, kad aljansas sunerimęs dėl Turkijos įsigytų rusiškų raketinės gynybos sistemų S-400, kurių pirmoji siunta šiandien pasiekė Turkiją. NATO pakartojo perspėjimą, kad ji nesuderinama su sąjungininkų turima ginkluote. Dėl Rusijoje įsigytų raketinės gynybos sistemų komplikavosi Ankaros ir Vašingtono santykiai.

Šimtai nelegalių migrantų suplūdo prie Panteono memorialo Paryžiuje, įsiveržė į vidų, skandavo, reikalaudami, kad jų statusas būtų įteisintas. Prie Panteono būvo pasiųstos gausios policijos pajėgos, iš istorinio paminklo evakuoti turistai.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimu vadinamasis Vijūnėlės dvaras turi būti nugriautas. Teisėjų kolegija, išnagrinėjusi verslininkų Žilvino Povilonio, Zinos Povilonienės bei Druskininkų savivaldybės administracijos kasacinius skundus, nutarė netenkinti prašymo sustabdyti bylos nagrinėjimą, kol Europos Žmogaus Teisių Teismas išnagrinės Povilonio peticiją, ir paliko nepakeistą žemesnės instancijos teismo sprendimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Daugiau