Kultūros diena. Lukiškių kalėjimas – tvirtovė, kurios vienas pirmųjų kalinių – ją statęs Rusijos imperijos valdininkas?

Šiandien „Kultūros dienoje“:

Vaidyba ir grafinis dizainas – tai 2 bakalauro studijų programos, į kurias šiemet vyksta didžiausias konkursas pagrindinėse Lietuvos aukštosiose mokyklose, ruošiančiose menų krypties profesionalus, tai Lietuvos muzikos ir teatro bei Vilniaus dailės akademijose. Magistrantūros studijų pasirinkimai atskleidžia kiek kitas tendencijas.

Šiemet Žemaitija mini 800 metų sukaktį – vyksta koncertai, edukaciniai užsiėmimai, parodos. Vienas tokių renginių praėjusią savaitę vyko Luokėje – į plenerą, skirtą šiai svarbiai datai, susirinko dailininkai iš įvairių Lietuvos kampelių.

„Kalėjimo tvirtovė“ – taip buvo pavadintas prieš 115 m. pastatytas Lukiškių kalėjimas – kalėjimas-tardymo izoliatorius. XX a. pradžioje tai buvo moderniausias kalėjimas carinėje Rusijoje, o jo statyboms vadovavęs imperijos valdininkas, kalbama, buvo tarp pirmųjų kalinių – esą per daug išeikvojo pinigų. Iškėlus kalinius svarstoma, ką daryti su ištuštėjusiais pastatais. Istorikai ir paveldosaugininkai sako, kad pirmiausia dera prisiminti ilgai slėptą kalėjimo istoriją ir pritaikant teritoriją naujai paskirčiai išsaugoti dalį, kad ir šiurpaus, autentiškumo.

Karališka komoda grįžta į rūmus. Tokią žinią išdidžiai skelbia Versalio rūmų atstovai, kai po ilgai trukusios autentiškumo nustatymo procedūros patvirtinta, kad tai tas pats nuo XVIII a. rūmams priklausęs itin puošnus baldas.