„Laba diena, Lietuva“. „Prezidentinės“ vietos Lietuvoje – nuo vilos, kurioje nakvojo Smetona, iki Grybauskaitės pyrago

Laida „Laba diena, Lietuva“ kaip ir įprasta prasideda nuo aktualiausių liepos 11-osios naujienų iš Lietuvos ir pasaulio apžvalgos. Šįkart jas pristato Ignas Andriuškevičius.

Kiek vėliau – pokalbis apie Dalią Grybauskaitę. Šiandien – paskutinė prezidentės darbo diena, jau rytoj bus inauguruotas naujasis šalies vadovas Gitanas Nausėda. Mykolo Romerio universiteto lektorė Rima Urbonaitė sako, kad D. Grybauskaitės valdymo dešimtmetis buvo visoks – jame netrūko nei pergalių, nei labiau kvestionuojamų epizodų. Ekspertės teigimu, prezidentė buvo ryžtinga ir turinti autoritetą, kuriuo naudojosi. O štai buvęs užsienio reikalų ministras, diplomatas Vygaudas Ušackas prisimena, kad pirmoji prezidentės kadencija gerokai skyrėsi nuo antrosios. Pasak V. Ušacko, Dalia Grybauskaitė „užaugo“, o Lietuva niekada nebuvo tokia saugi, tačiau per dešimtmetį praradome dar pusę milijono gyventojų.

Rytdienos su nekantrumu laukia ne tik išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda, bet ir jo tėtis Antanas. Į naujojo šalies vadovo inauguracijos ceremoniją Vilniuje besiruošiantis vyras sako, kad sūnui laimėjus rinkimus pasikeitė ir jo gyvenimas. A. Nausėda su lengva šypsena prasitaria, kad jau pusę metų „neturi sūnaus“: Gitanas nuolat užsiėmęs, jam neprisiskambinsi.

Neatitrūkstant nuo rinkimų tematikos – LRT tyrimo metu surinkti duomenys suponuoja, kad Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) gerokai permoka už IT paslaugas – tuo įsitikinę ir komisijos nariai. VRK per beveik ketverius metus informacinėms sistemoms išleido apie 5,4 mln. eurų, sutartis sudarydama tik su bendrove „iTree Lietuva“ ir nė karto neinicijavusi varžytinių tarp konkurentų, nors tokią galimybę turėjo. Plačiau savo tyrimą LRT TELEVIZIJOS studijoje pristato žurnalistas Mindaugas Aušra.

Toliau laidoje – šiek tiek turizmo. Nuo rytojaus duris atveria aukščiausias Lietuvoje Birštono apžvalgos bokštas. Juo bus galima pakilti į 45 metrų aukštį ir pasigrožėti įspūdingais vaizdais – giedrą dieną iš bokšto matosi net Pociūnų aerodromas bei Jiezno bažnyčios bokštai. Plačiau apie naują statinį, iš kurio vaizdas – it iš oro baliono, pasakoja Nemuno kilpų regioninio parko kultūrologė Ramutė Milušauskienė ir Birštono turizmo informacijos centro direktorė Rūta Kapačinskaitė.

Ar žinojote, kad šiandien – Pasaulinė populiacijos diena? Ją turėtų švęsti jau beveik 8 mlrd. žmonių. Beje, šis skaičius sparčiai auga. LRT UŽSIENIO naujienų redaktorius Justinas Vainilavičius skaičiuoja, kad per maždaug 3 dešimtmečius Žemės gyventojų padaugėjo 2,5 mlrd. Skaičiuojama, kad per ateinančius 30 metų žmonių skaičius turėtų pasiekti ir 10 mlrd.

Grįžtame prie prezidentų temos. Naujasis šalies vadovas Gitanas Nausėda paskelbė, kad pirmasis prezidentas, su kuriuos jis susitiks, bus Lenkijai vadovaujantis Andrzejus Duda. Tai nudžiugino ne tik Varšuvą, bet ir kaimyninės šalies prezidentą asmeniškai. Jis sutiko duoti išskirtinį interviu, kurį bus galima pamatyti ir išgirsti šįvakar 21 val. laidoje „Dienos tema“. Apie pokalbį su A. Duda plačiau pasakoja interviu autorė, iš viso kalbinusi jau 6 Lenkijos vadovus. Tai – LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktorė Jolanta Paškevičiūtė.

Lietuva artimiausiu metu Europos Komisijai turi pasiūlyti 2 kandidatus į Eurokomisarus. Tiesa, kol kas nei didelių diskusijų, nei pavardžių šiuo klausimu negirdėti. Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius sako, kad kol kas Europos Parlamentas laukia balsavimo dėl Ursulos von der Leyen vadovavimo Europos Komisijai, tik tuomet prasidės bendravimas su Europos Sąjungos valstybių sostinėmis dėl Eurokomisarų delegavimo.

Antroje laidos pusėje – dar vienas pašnekesys apie keliones. „Po Lietuvą prezidentų takais“ – tokią pramogą siūlo turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“. Jos atstovės Gerdos Butkuvienės teigimu, maršrutai apima įvairiausias vietas ir veiklas, kurios yra susijusios su šalies vadovais. Pradedant vilomis „Baltoji“ ir „Anapilis“ pajūryje, kuriose apsistodavo Antanas Smetona ir Aleksandras Stulginskis, tęsiant Algirdo Mykolo Brazausko medžioklės trofėjais bei Sofijos Smetonienės meduoliais ir baigiant prezidentei Daliai Grybauskaitei itin patikusiu desertu Biržuose.

Santaros klinikose šiandien atlikta 300-oji inksto iš gyvo donoro transplantacija: sūnui savo inkstą dovanojo motina. Per metus klinikose vidutiniškai atliekama maždaug 10 tokių operacijų. Su mamos dovanotu inkstu jau 20 metų gyvenanti Irma prasitaria, kad iš pradžių žinią apie ligą ir būtinybę gauti naują inkstą nuo mamos slėpė. O ši, kai sužinojo apie Irmos nelaimę, nedvejojo ir sakė: „netiks vienas – duosiu kitą“. Santaros klinikų gydytojas urologas Ramūnas Tyla priduria, kad inkstų donoru gali tapti kiekvienas norintis, tačiau tai turi būti visiškai sveikas žmogus. Šiuo metu šio organo persodinimo operacijos Lietuvoje laukia 152 žmonės.

Grįžkime į studiją – rytoj dėl prezidento inauguracijos šventės sostinėje bus ribojamas eismas. Plačiau apie pokyčius pasakoja Vilniaus savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento patarėjas Arūnas Visockas. Pasak jo, ne tik bus ribojamas eismas, bet ir keisis kai kurių autobusų maršrutai. Būtent pastaruosius geriausia būtų rinktis vykstant į miesto centrą.

Prieš 75 m. liepos 12-ąją buvo likviduotas Kauno getas. Šios skaudžios datos išvakarėse IX forte vyks nemokamas renginys: ekskursija, o po jos – amerikiečių vaidybinio filmo „Velnio aritmetika“ peržiūra. Šiai datai skirtų renginių Kaune planuojama ir daugiau. Detaliau apie tai – Kauno IX forto muziejaus direktorius Marius Pečiulis.

Įprastai prasidėjusi įprastai laida ir pasibaigia – su socialinių tinklų naujienomis, kurias pristato Audra Avižiūtė.