Vasaros popietė. Detalusis menas: kruopštumo svarba kūno dailėje, smėlio skulptūrose ir Ray Bartkaus unikume Marijampolėje

Jokia paslaptis, kad daug sričių gyvenime reikalauja precizikos ir kruopštumo. Tai, be jokios abejonės, privaloma ir kuriant detalųjį meną. Viena iš pastarojo krypčių – kūno dailė (angl. body painting). Kadaise žmonės kūnus margino vedami identiteto ir išskirtinumo paieškų, tačiau kodėl tai daroma dabar? Ar kūno dailės pamokos reikalauja išskirtinio talento, o gal visko – išmokstama? Kas sunkiau modeliams: išbūti visą jų kūnų tapymo laiką ar nusiplauti dažus? Į šiuos ir kitus klausimus atsako profesionalius vizažistus ir grimo dailininkus ruošiančios mokyklos „Grimo akademija“ įkūrėja, vadovė ir dėstytoja Eglė Kojalienė. Visai netrukus ji kartu su „Grimo akademijos“ komanda vyks į liepos 11–13 d. vyksiantį pasaulio grimo festivalį Austrijoje – tai bus pirmoji komanda iš Lietuvos šiame renginyje.

Išsiaiškinę, kad dažai ant kūno laikosi ne ilgiau 5 val., bandome sužinoti, kiek laiko gali stūksoti iš laikinų medžiagų, tokių kaip smėlis ir ledas, pagamintos skulptūros. Pastarąsias ne kartą kūrė daugkartinis pasaulio smėlio skulptūrų čempionas, šių meno kūrinių Lietuvoje pionierius ir populiarintojas Andrius Petkus. Vyras juokiasi, kad į klausimą, ar įtaką jo norui kurti būtent tokias skulptūras padarė gimimas pajūry, galėtų atsakyti tik psichiatras Zigmundas Froidas.

Antroje laidos dalyje – dilema. Kada piešiniai ant sienų yra gatvės menas, o kada – teplionės? Aiškią poziciją šiuo klausimu turi gatvės meno mylėtoja, jau šešerius metus tiek Lietuvos, tiek užsienio šalių kūrinius tinklaraštyje ir socialiniuose tinkluose „kolekcionuojanti“ Kristina Kurilaitė. Į LRT RADIJO studiją užsukusi mergina ateina ne tuščiomis – su savimi atsineša 5 asmenines vietų Lietuvoje, kuriose galima gėrėtis gatvės menu, rekomendacijas.

Pirmoje vietoje – 6 kartą Marijampolėje rengiamas meno simpoziumas „Malonny“, kurio priešakyje – Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenantis menininkas Ray Bartkus. 50 litų kupiūros dizaino autorius sukūrė kompoziciją „Tekantis gyvenimas“. Pastaroji – unikali ir neturinti analogų Lietuvoje: piešinys yra atvirkščias ir atsispindintis vandenyje. Akimirkai įsiterpiame į menininko kūrybinį procesą ir su Ray Bartkumi bendraujame telefonu.

Prie mikrofonų – Inga Ramoškaitė ir Tomas Lukaševičius.