Dešimt balų. Ar tikrai įstoti į odontologiją ir mediciną nebepakaks 100 balų?

Dešimt balų

2019.05.30 16:30

Dešimt balų. Ar tikrai įstoti į odontologiją ir mediciną nebepakaks 100 balų?

11
00:00
00:00
00:00
Iškelti grotuvą
  • Grojimo greitis:

Remianis EBPO duomenimis, jau 2030 m. JAV papildomai reikės 220 tūkst. gydytojų, Izraeliui – 30 tūkst., Lenkijai – apie 20 tūkst., Čekijai – apie 8 tūkst. Todėl daugelis Rytų ir Vidurio Europos šalių medicinos krypties universitetų, prognozuodami medikų nutekėjimą į šias šalis, didina priėmimą į medicinos krypties studijas.

Lietuvos Vyriausybė apsisprendė priešingai. Šiemet valstybės finansuojamų studijų vietų odontologijai skirta tik 15 Lietuvos sveikatos mokslų universitete (Kaune) ir 15 Vilniaus universiteto Medicinos fakultete. Taigi, jei ankstesniais metais į šios krypties studijas įstodavo daugiausia „šimtukininkai“, šiemet jau nebeužteks išlaikyti valstybinius brandos egzaminus 100 balų, reikės dar kažkuo išsiskirti iš geriausiųjų, pavyzdžiui, būti tarptautinių ar bent nacionalinių mokslo olimpiadų prizininku.

Be to, ženkliai sumažintas ir būsimų gydytojų, reabilitologų, farmacininkų, burnos priežiūros, visuomenės sveikatos specialistų priėmimas. Štai, jei iki 2017 m. į visas medicinos krypties studijų programas buvo priimama apie 350 jaunuolių, tai šiemet valstybė skyrė tik 266 finansuojamas pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų vietas. 

Kokios tokios valstybės politikos pasekmės Lietuvai? Ir kodėl, nors Užimtumo tarnyba skelbia, kad medikų bei farmacininkų jau dabar stinga, o dar po keletos metų regionuose gali nebelikti ištisų specializacijų gydytojų, šakinė ministerija – Sveikatos apsaugos – pateikė siūlymą Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai bei Vyriausybei mažinti būsimų medikų priėmimą?

Laidoje dalyvauja: Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto prodekanas, profesorius Vytautas Kasiulevičius, o telefonu – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto prorektorius, profesorius Kęstutis Petrikonis. 

Ved. Jonė Kučinskaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
logo

Gilūs pokalbiai su švietimo profesionalais, ekpertais, mokytojais šviesuoliais, karjeros konsultantais, daug pasiekusiais mokiniais bei studentais, ar su tėvais, kuriems pavyko uždegti ugnį savo vaikų akyse ir širdyse, taip pat analitiniai vertinimai, netikėti tyrimai ir statistiniai pjūviai padės giliau suvokti švietimo sistemą. Laida transliuojama ketvirtadieniais 16.30 val.

Kiti laidos epizodai

Dešimt balų

Daugiau
Audioteka sukurta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.