Pasaulio lietuvių balsas

2021.11.03 20:37

Pasaulio lietuvių centras JAV rengia išskirtinius madų šou: kad pavyktų į juos patekti, bilietus tenka medžioti

Kristina Kybartaitė, LRT.lt2021.11.03 20:37

Čikagos priemiestyje Lemonte įsikūręs Pasaulio lietuvių centras (PLC) – didžiausias tautiečių centras už Lietuvos ribų. Jo iniciatyvos pritraukia daugybę žmonių, o vienas įspūdingiausių renginių, jau daugiau nei 30 metų vykstantis kasmetinis madų šou, sulaukia išskirtinio dėmesio. Kaip pasakojo JAV gyvenanti lietuvė Aistė Šulcaitė, kad pavyktų gauti bilietų į šį renginį, tenka pasistengti.

PLC kitais metais švęs 35-metį. Kaip pasakojo centro lėšų telkimo koordinatorė ir viena iš madų šou organizatorių Diana Aleknaitė, šiuo metu centras po vienu stogu telkia daugiau nei 40 lietuviškų ne pelno siekiančių organizacijų ir verslų.

„Visų mūsų tikslai labai artimi – saugoti lietuvišką kultūrą ir paveldą, perduoti savo tradicijas ateities kartoms“, – LRT.lt pasakojo D. Aleknaitė.

Pasak jos, centras rengia daugybę renginių, tarp jų ir kasmetinis golfo turnyras, mugės, banketai, gegužinės, kino renginiai, ir kasmetinės madų parodos. Pašnekovės teigimu, per tokius renginius surinktos lėšos būna skiriamos kultūriniam centrui išlaikyti.

„Lėšų telkimas kultūriniam centrui išlaikyti yra gan sudėtingas procesas. Visų pirma, kaip įkvėpti žmogų aukoti 14 000 kv. metrų dydžio pastatui išlaikyti? Reikia nepamiršti, kad žmogus renkasi tarp daugybės kitų ne pelno siekiančių organizacijų. Todėl labai svarbu įgauti ir puoselėti bendruomenės narių pasitikėjimą. PLC pastatui išlaikyti kasmet reikia beveik 1 mln. dolerių. Čia kasdienės išlaidos, ši suma neapima įvairių pastato gerinimo projektų, kaip šildymo sistemos, vandentiekio, stogo taisymo darbai“, – skaičiuoja D. Aleknaitė.

Anot jos, šiuo metu PLC turi 4 šaltinius, iš kurių surenkamos lėšos: įvairių fondų ir dosnių aukotojų parama, patalpų naudojimo mokesčiai iš čia įsikūrusių organizacijų ir verslų, salių naudojimo mokesčiai, surenkami iš privačių asmenų, klubų ir organizacijų renginių, taip pat renginiai, kuriuos organizuoja pats centras. Pastariesiems vykdyti pasitelkiama ir savanorių pagalba.

Rengia išskirtinius madų šou

Spalio pabaigoje įvyko jau 32-asis PLC organizuojamas madų šou, sutraukiantis šimtus tautiečių iš visų JAV kampelių.

„Pirmieji renginiai buvo moterų grupės idėja susirinkti naujai įkurtuose Lietuvių namuose į linksmą bendrą renginį, per kurį būtų renkamos lėšos pirmiesiems patalpų remontams, kėdėms, stalams nupirkti. Moterys tuomet kreipėsi į žinomas rūbų parduotuves, parduotuvės paaukojo rūbų šiems pasirodymams. Kas prasidėjo tarsi geros valios klubas, per daugelį metų ir daugelio kūrybingų savanorių darbą išaugo į vieną didžiausių Pasaulio lietuvių centro organizuojamų renginių“, – džiaugiasi D. Aleknaitė.

Viena iš renginio organizatorių, ir pati kurianti savo kolekcijas, Milada Kunevičienė, pasakojo, kad daugelis renginio dalyvių nėra profesionalūs dizaineriai, tačiau siuva, mezga savo malonumui.

„Jau keletą metų sulaukiame vis daugiau norinčiųjų dalyvauti, todėl mūsų renginys gal kiek užsitęsė“, – sakė ji.

Šiemet čia dalyvavo 13 individualių kūrėjų ir 2 rūbų salonai, jie pristatė savo siūtas, megztas, iš vilnos veltas ir net tapytas kolekcijas. Renginio stebėti susirinko net 500 svečių.

„Renginio mastelis auga, žiūrovų skaičius auga, didžiausioje centro salėje jau nebetelpame. Galvojame apie galimybę organizuoti daugiau nei vieną mados šventę per metus. Ateinantiems metams ruošiamės jau dabar: rašomės žiūrovų bei dalyvių pastabas, savo klaidas, naujas mintis ir idėjas. Tai įdomus ir kūrybiškas procesas. Kasmet pakeliame savo tikslų kartelę ir stengiamės užsibrėžtus tikslus įgyvendinti“, – džiaugiasi D. Aleknaitė.

Šiemet renginį įgyvendino trijų moterų komanda – PLC atstovė D. Aleknaitė bei savanoriškai prisidedančios ir savo laiką skiriančios M. Kunevičienė ir Estera Kijajevienė.

Kad gautum bilietą, tenka pasistengti

Jau septynerius metus JAV gyvenanti lietuvė Aistė Šulcaitė, šiemet dalyvavusi lietuviškame madų šou, pasakojo, kad apsilankyti čia pavyko pirmą kartą. Pasak jos, tai – vienas populiariausių Čikagos renginių, įsigyti bilietų į jį nėra taip lengva.

„Paskelbus apie renginį, jau praktiškai nebebūna bilietų, visi stalai jau būna užsakyti daug anksčiau, net viešai nepaskelbus, o vietą pavyksta gauti, tik jei turi pažįstamų, kurie pakviečia prisijungti prie staliuko“, – tikina ji.

Vis dėlto D. Aleknaitė LRT.lt patikslino, kad paskelbus apie renginį viešai, bilietų tikrai būna, tačiau iš tiesų, didžioji dalis bilietų išgraibstoma akimirksniu.

„Kai paskelbiame bilietų pardavimą, labai greit, per kelias pirmas dienas, didžiąją dalį parduodame stalais po 10 žmonių“, – pasakoja organizatorė.

A. Šulcaitė dalijosi įspūdžiais, kad tiek lietuvių moterų vienoje vietoje Čikagoje dar nėra mačiusi, o svečiai čia atvyksta ir iš kitų JAV valstijų.

„Pajuokausiu, kad mados buvo rodomos ne tik ant podiumo, bet ir salėje. Visos moterys labai gražiai apsirengusios, pasitempusios. Aš pati pasipuošiau Ramunės Piekautaitės kostiumėliu, kurį įsigijau vasarą viešėdama Lietuvoje. Dar kartą įsitikinau, kad lietuvės moterys tikrai yra labai gražios ir elegantiškos, mėgsta puoštis ir save iš gražiausios pusės parodyti“, – šypteli pašnekovė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt