Pasaulio lietuvių balsas

2021.10.27 17:36

Nuo Niujorko iki Milano: užsienio lietuviai surengė akciją, siekdami atkreipti dėmesį į pilietybės klausimą

LRT.lt2021.10.27 17:36

Konstitucijos dienos proga pirmadienį įvairiose diasporos organizacijose ir profesinėse srityse dirbantys lietuviai susijungė į virtualią portalo Pilietybė.lt akciją „Konstitucijos egzaminas“. Renginio metu buvo skaitomas 911-kos lietuvių, per 10 šių metų mėnesių netekusių Lietuvos pilietybės, sąrašas.

„Mes žinome, kokia yra LR Konstitucijos nuostata dėl pilietybės. Taip, žinome, koks yra LR pilietybės įstatymas. O ar žino visuomenė, koks yra šių nuostatų rezultatas Lietuvai?“ – rašoma akcijos organizatorių „Pilietybė.lt“ pranešime žiniasklaidai.

„Prieš 29-erius metus, 1992 m. spalio 25 d., Lietuvos piliečiai referendume priėmė dabartinę Lietuvos Respublikos Konstituciją, – portalo Pilietybė.lt akciją „Konstitucijos egzaminas“ pradėjo moderatorius, JAV gyvenantis ekonomikos profesorius Rimvydas Baltaduonis. – Konstitucija – tai pagrindinis valstybės įstatymas, turintis aukščiausią teisinę galią, nustatantis šalies politinės, teisinės ir ekonominės sistemos pagrindus. Pirmas Konstitucijos straipsnis skelbia, kad „Lietuva yra nepriklausoma demokratinė respublika“. Antras Konstitucijos straipsnis įtvirtina, kad „Lietuvos valstybę kuria Tauta. Suverenitetas priklauso Tautai“.

R. Baltaduonis priminė, kad LR Konstitucijos 12 straipsnyje įtvirtinta nuostata, jog „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais įstatymo nustatytais pagrindais. Išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato įstatymas.“

Ar išlaiko dabartinė LR Konstitucija egzaminą apjungti Tautą ir įveiklinti ją valstybės gerovei? Tokį klausimą uždavė aktyvios diasporos portalo Pilietybė.lt bendrakūrėjas iš JAV R. Baltaduonis. Jis atkreipė dėmesį, kad per 10 šių metų mėnesių Lietuva neteko 911 piliečių.

„Absoliuti dauguma – Lietuvoje gimę žmonės. Daugiau nei 200 jų – vaikai ir jaunimas. Pastaruosius trejus metus Lietuva netenka kasdien trijų piliečių. Tokie yra Konstitucijoje įtvirtintos Lietuvos pilietybės nuostatos ir ją įgyvendinančio pilietybės įstatymo rezultatai“, – skaičius pristatė R. Baltaduonis.

Todėl, siekiant supažindinti su Lietuvos pilietybės realijomis, aktyvios diasporos portalas Pilietybė.lt Konstitucijos dienos proga perskaitė visą sąrašą piliečių, kurių LR Migracijos departamento teikimu ir LR Vidaus reikalų ministrės pasirašytais 32-iem įsakymais Lietuva neteko vien per šiuos metus.

Lietuvos pilietybės netekusių žmonių vardų ir pavardžių inicialus, gimimo datas ir vietas skaitė lietuviai, gyvenantys nuo Niujorko iki Milano, nuo Londono iki Atėnų, nuo Dalaso iki Edinburgo, nuo Punsko iki Oslo ir Vilniaus.

Akcijoje dalyvavęs LR Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos narys teisininkas iš Niujorko Gediminas Ramanauskas pabrėžė, kad komisija jau šių metų gegužės mėnesį rezoliucija kreipėsi į Vidaus reikalų ministeriją ir Migracijos Departamentą, prašydama taikyti moratoriumą, tai yra atidėti dokumentų dėl LR pilietybės netekimo rengimą ir sprendimų priėmimą, iki įvyks 2024 metais numatomas surengti referendumas dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo.

Taip pat, pagal ES teisę ir teismų praktiką, atlikti pilietybės netekimo neigiamų pasekmių įvertinimą. „Sulaukėme formalaus atsakymo, kad kol nepakeistas LR Konstitucijos 12 str. ir Pilietybės įstatymas, mes nieko nedarysime. Be to, 2024 m. referendumas dar nepaskelbtas“, – sakė G. Ramanauskas.

LRT anksčiau rašė, kad užsienyje gyvenantys žmonės viliasi, jog iki 2024-aisiais planuojamo referendumo Migracijos departamentas pristabdys sprendimus dėl pilietybės netekimo, nes dėl to nemažai gyvenančiųjų užsienyje ir neatskleidžiančių, kad turi dvi pilietybes, gali atsisakyti dalyvauti balsavime.

Referendumą dėl dviejų pilietybių išsaugojimo tikimasi surengti 2024 metais, kartu su prezidento rinkimais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt