Pasaulio lietuvių balsas

2021.10.25 17:00

Vokietijos lietuviai surengė mokslinę konferenciją, jos metu paminėtas ir Lietuvių kultūros instituto 40 metų jubiliejus

LRT.lt2021.10.25 17:00

Spalio 22-24 d. Rennhofo pilyje, Vokietijoje vyko 35-oji mokslinė konferencija, kurios metu paminėtas 40-asis Lietuvių kultūros instituto (LKI) mokslinės ir kultūrinės veiklos jubiliejus, taip pat pagerbtas LKI įkūrėjo ir ilgamečio vadovo dr. Vinco Bartusevičiaus atminimas, pratęsiant šio lietuvybės kėlėjo ir skleidėjo pastangas, aktualias dabartinei Lietuvai ir jos išeivijai, rašoma Vokietijos lietuvių bendruomenės pranešime žiniasklaidai.

LKI susitinka praeitis ir dabartis, čia saugomi lietuvių pėdsakai Vokietijoje. Kaip jie čia atsirado? Kodėl būtent Vokietijoje? Kas vadovavo 40 metų Lietuvių kulturos institutui Vokietijoje ir jo archyvui?

LKI organizuotoje mokslinėje konferencijoje lietuvių ir vokiečių kalbomis dr. Daiva Dapkutė iš Kauno išeivijos instituto pristatė neseniai išleistą dr. Vinco Bartusevičiaus knygą „Vokietijos lietuviai 1950-1990“.

Prof. dr. Danutė Gailienė skaitė pranešimą tema „Lietuvos piliečių trauminės patirtys ir atsparumo šaltiniai: ką rodo moksliniai tyrimai?“, Lietuvių kultūros instituto vadovė Dr. Sandra Petraškaitė-Pabst kalbėjo apie teisininko Kazimiero Olekos (1880-1971) primirštą rankraštinį palikimą Vokietijos LKI archyve.

Lietuvos ambasadorius Vokietijoje Ramūnas Misiulis kalbėjo apie Lietuvą Europoje ir pasaulyje – išeiviją valstybės gyvenime. Buvo pristatomos ir jaunųjų mokslininkių – Irmos Petraitytės-Lukšienės (Miuncheno Ludvigo Maksimiliano universitetas) ir Erikos Speičytės-Ruschhoff (Dižiosios Britanijos Essexo universitetas ir Vilniaus universitetas) – disertacijos.

Archyvų metų proga buvo siekiama supažindinti plačiąją visuomenę su Vokietijos LKI archyvais, dokumentuojančiais istorijos liudininkų pasakojimus apie pogrindyje vykusį lituanistinio paveldo saugojimo ir jo perdavimo ateities kartoms darbą.

Tuo pačiu buvo pristatomas Vasario 16-osios gimnazijos istorinis, kultūrinis ir diplomatinis indėlis per 70-imt jos gyvavimo metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt