Pasaulio lietuvių balsas

2021.10.15 12:13

Sicilijoje lietuviai mokėsi ekologiško gyvenimo paslapčių

LRT.lt2021.10.15 12:13

Šią savaitę Italijos pietuose esančioje Sicilijos saloje lankosi tvarios gyvensenos suaugusiųjų švietimo programos dalyviai iš skirtingų Vilniaus bendruomenių. Jie įgyvendina Erasmus+ projektą „Ekologiškas gyvenimas ir darni bendruomenė“, kurio metu semiasi patirties apie ekologišką ir darnų gyvenimą nedidelėse sicilietiškose bendruomenėse bei salos didmiesčiuose, rašoma organizatorių pranešime žiniasklaidai.

Pirmadienį delegacija susitiko su Lietuvos garbės konsulu Sicilijoje, Italijos FORBES geriausiųjų šimtuke esančiu, teisininku advokatu Alessandro Palmigiano. Taip pat apsilankė Palermo savivaldybėje, kur 14 asmenų grupę pasitiko Palermo meras dr. Leoluca Orlando, kuris yra vienas iš judėjimo „Miestų be automobilio tinklo“ (anglų k. Car free cities network) įkūrėjų ir ilgametis jo pirmininkas.

Meras papasakojo miesto istoriją, prisiminė skaudžius istorinius faktus, atskleidė, kaip jis atėjo į politiką po dabartinio Italijos prezidento Sergio Mattarella brolio Piersanti Mattarella mirties (kuris buvo nužudytas mafijos). Palermo meras papasakojo buvęs įkvėptas nužudytojo politiko idėjomis kovoti su mafija ne populistiniais šūkiais, bet realiais darbais. Leoluca Orlando pasidžiaugė Palermo, pagaliau esančio laisvu nuo mafijos, iniciatyvomis – net 11.000 gyventojų įtraukusį automobilių mainų projektą, miesto savivaldybės valdomą dviračių ir paspirtukų bei miesto transporto sistemą, taip pat supažindino su Sicilijos iššūkiais ir pasiekimais sprendžiant aplinkosaugines problemas.

Tą pačią dieną grupė apsilankė Sicilijos vyriausybės rūmuose, kur to paties nužudytojo Italijos prezidento brolio vardu pavadintoje geltonojoje salėje susitiko su Sicilijos regiono juridinės komisijos „Aplinka ir teritorija“ konsultantu, advokatu aplinkosaugos klausimais dr. Giampiero Trizzino.

Kaip sako grupę priėmusi ir saloje kursus organizuojančios įmonės atstovė lietuvė Simona Crisafulli, „susitikimai buvo nepaprastai prasmingi“.

„G. Trizzino pristatė nužudytojo P. Mattarella iniciatyva 1976 m. ir 1978 m. priimtus du svarbius ne tik Sicilijos, bet ir visos Italijos teisinei bazei įstatymus, sukliudžiusius nelegalias statybas urbanistinėse vietovėse bei saugomose teritorijose, dėl ko, manoma, ir buvo nužudytas. Jis taip pat papasakojo apie Sicilijoje diegiamas atsinaujinančios energetikos šaltinius, teisėsaugos problemas, su kuriomis susiduria sala, ypač išryškėjusias šiais metais vykusių didžiulių gaisrų, sunaikinusių daugiau kaip 80.000 ha salos žemių, kontekste. G, Trizzino prisiminė, kaip kadaise iš JAV, Teksaso valstijos, išmontuota ir pervežta Moratti naftos gamykla vis dar tebeveikia Sicilijoje ir papasakojo, kiek žalos tai daro gamtai ir žmonėms“, – kalbėjo lietuvė.

Tokie susitikimai Palerme sukuria galimybę ne tik užsienio, bet ir Lietuvoje gyvenantiems lietuviams megzti glaudesnius ir prasmingesnius ryšius. Šiuo atveju, aplinkosaugos, darnaus ir ekologiško gyvenimo srityse.

Apie šį tautiečių susitikimą buvo pranešta ir didžiausiame Palermo laikraštyje „Giornale di Sicilia“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt