Pasaulio lietuvių balsas

2021.09.28 12:12

Įvyko penktasis Italijos lietuvių suvažiavimas: dėmesys bendrystei, Marijai Gimbutienei ir Bonai Sforzai

Gabrielė Galinytė, ITLIETUVIAI.IT2021.09.28 12:12

Savaitgalį Italijos pietuose, Apulijos regione, praūžė jau tradicija tapęs Italijos lietuvių suvažiavimas, palydėtas lietuviškų sutartinių natų ir pagal LDK laikus siekiančius receptus pagamintų patiekalų. Italijoje gyvenantys lietuviai Apulijoje aptarė svarbius bendruomenės klausimus, dalyvavo įvairiose edukacinėse, pramoginėse veiklose, susipažino su unikaliomis šio regiono vietovėmis, o, svarbiausia, turėjo išskirtinę progą sustiprinti ryšius tarpusavyje.

Tris dienas trukusiame suvažiavime taip pat paminėtos garsios lietuvių mokslininkės Marijos Gimbutienės 100-osios gimimo metinės bei akcentuoti saitai tarp Lietuvos bei Apulijos regionio, kur gyveno ir yra palaidota Lietuvos ir Lenkijos valdovė Bona Sforza.

Tradicija susitikti visiems

Jau penktus metus vykstantis Italijos lietuvių suvažiavimas kartą metuose kviečia susipažinti ir susitikti po visą šalį išsibarsiučius tautiečius ir jų šeimas. Iki šiol vykęs Romoje, Florencijoje, Sicilijoje, šį kartą suvažiavimas įvyko ypatingame, grožiu pribloškiančiame Apulijos regione, Rodi Garganico mieste.

Renginio organizatoriai Karinė ir Mindaugas Lučkos ITLIETUVIAI.IT pasakoja, kad, nors renginio organizavimas pareikalavo itin daug pastangų, laiko ir atsidavimo, tačiau tautiečius ir jų šeimas supažindinti su vis labiau atrandamu Apulijos regionu yra itin malonu.

„Man itin malonu ir džiugu matyti tiek susirinkusių lietuvių Apulijoje, nes jų čia nėra daug, – renginio dalyvių gausa džiaugėsi K. Lučkė, – Manau, kad šis mūsų sutikimas yra labai svarbus mums visiems, gyvenantiems svečioje šalyje. Tai yra vienas iš būdų perduoti lietuvių kalbą, puoselėti lietuvybę“.

Italijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Elzė Simonkevičiūtė–Di Meglio sveikindama visus susirinkusius taip pat džiaugėsi tokia daugybe vienoje vietoje susirinkusių lietuvių.

„Noriu pasidžiaugti mūsų bendruomenės nariais, atvykusiais iš visos Italijos, beveik visų regionų. Taip pat labai noriu pasidžiaugti naujais veidais, naujais bendruomenės nariais. Sveiki atvykę į mūsų didelę šeimą!“ – naujai prisijungusius Italijos lietuvių bendruomenės narius sveikino pirmininkė.

Suvienijo sutartinės

Penktadienio vakarą iškilmingą Italijos lietuvių suvažiavimo atidarymą vainikavo iki širdies gelmių sujaudinęs operos solisčių, iš Lietuvos specialiai šiam renginiui atvykusios Ritos Preikšaitės ir italės Angelos Bonfitto, koncertas.

Ypatingai džiaugsminga proga suvažiavime tapo visame pasaulyje garsios antropologės, archeologės Marijos Gimbutienės 100-osios gimimo metinės. „Kai sužinojau, kad šie metai paskirti būtent M. Gimbutienei, itin nudžiugau. Tai nuostabi proga, nes archeloginius kasinėjimus ji atliko ir čia, Gargano pusiasalyje, kur vyksta suvažiavimas“, – dviguba švente džiaugėsi renginio organizatorė K. Lučkė.

Minint šią progą, išskirtiniu Italijos lietuvių bendruomenės suvažiavimo akcentu tapo projekto „Maros Rijos: Sutartinių magija Italijoje“, dedikuoto būtent M. Gimbutienės 100-osios gimimo metinėms, sutartinių užsiėmimas, kurį vedė muzikinis duetas – Laurita Peleniūtė ir Tadas Dešuk. Muzikiniame užsiėmime magiškąsias sutartines prisiminė ar su jomis susipažino ir suvažiavimo dalyviai.

Kaip sako vokalistė L. Peleniūtė, pats termino „sutartinės“ kildinimas iš žodžio „sutarti“ reiškia, kad norima suvesti, suvienyti, todėl būtent tokia veikla yra labai tinkama siekiant bendruomenės vienybės.

Nauji ir istoriniai saitai

Italijos lietuvių suvažiavime Apulijoje svečiavosi ir Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius, vizito metu aptaręs galimybes pasirašyti abipusio bendradarbiavimo sutartį su Rodi Garganico miesto administracija, kuri leistų Anykčiams susigiminiuoti su šiuo pietų Italijos miestu.

„Dėka konsulo Giuseppe Saracino, kuris lankėsi Anykščiuose ir pakvietė mus atvykti čia, turime galimybę susitikti su Rodi Garganico savivaldybės administracija ir tikimės, kad šis susitikimas išsirutulios į gražią draugystę – ne tik merų, bet ir moksleivių, meno kolektyvų bendradarbiavimą“, – renginyje teigė Anykščių rajono meras S. Obelevičius.

Renginio metu svečiai prisiminė ir istorinius saitus, jungiančius Lietuvą bei Apulijos regioną. Baryje, regiono sostinėje, palaidota Žygimanto Senojo žmona, Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Bona Sforza. Šiame mieste yra ir gatvė, dedikuota Lietuvai. Tad simboliška, kad iš Lietuvos į suvažiavimą atvykusios Nacionalinio muziejaus LDK Valdovų rūmų atstovės dr. Živilė Mikailienė ir dr. Nelija Kostinienė suaugusiesiems vedė edukacinę paskaitą „Renesanso valdovė“, dedikuotą B. Sforzai, o vaikams žaismingai pristatė knygą „Vilniaus rūmai ir jų šeimininkai“.

Su dar negirdėtais karalienės gyvenimo faktais ir įpročiais suvažiavimo dalyvius supažindino beveik penketą metų rašytos knygos „Karalienės Bonos virtuvė: įkvepiančios LDK asmenybės gyvenimo istorija“ bendraautorė Rasa Leonavičiūtė-Gecevičienė.

Istorikė atskleidė, kaip jau renesanso laikotarpiu pasireiškė kultūriniai italų ir lietuvių-lenkų skirtumai, kaip skyrėsi tuometiniai abiejų valstybių gyventojų mitybos įpročiai ir kokią įtaką B. Sforzos gyvenimas LDK teritorijoje padarė šiandieniniams lietuviškos virtuvėms ypatumams. Istorinius faktus įkūnijo iškilminga degustacinė vakarienė, kurią pagal knygoje publikuotus receptus paruošė Profesinio mokymo centro „Žirmūnai” studentai ir Italijos virėjų asociacija „Associazione cuochi Gargano e Capitanata”.

Svarbiausia – ryšių stiprinimas

Kaip pabrėžia Italijos lietuvių bendruomenės pirmininkė E. Simonkevičiūtė-Di Meglio, kartą per metus vykstantis Italijos lietuvių suvažiavimas yra puiki proga bendruomenės nariams aptarti aktualius klausimus, paminėti svarbias progas, nusistatyti prioritetinius klausimus ateinantiems metams, bet svarbiausia – tai puiki proga visiems susipažinti ir suartėti.

Kasmetinio Italijos lietuvių suvažiavimo tradicija džiaugėsi Lietuvos Respublikos ambasadorius Italijoje Ričardas Šlepavičius.

„Tokie susitikimai atmintyje išlieka ilgam ir palieka pėdsaką bendruomenės gyvenime, mūsų kasdienybėje. Susitikti su lietuviais yra visada be galo smagu. Kiekvieną kartą pasikraunu emociškai bendraudamas su bendraminčiais, su žmonėmis, kurie sukūrė savo gyvenimą čia, kurie yra ta jungtis, tiltas, kuris jungia mūsų valstybes. Tai yra be galo didelis džiaugsmas man ir kaip ambasadoriui, ir kaip žmogui“, – savo mintimis dalijosi ambasadorius.

Jau penkerius metus gyvuojanti tradicija susiburti Italijoje gyvenantiems lietuviams tęsis ir toliau. Iš Apulijos regiono, bato kulno, Italijos lietuvių bendruomenės vėliava kitais metais keliaus į šiaurės rytų Italiją, Emilijos-Romanijos regioną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt