Pasaulio lietuvių balsas

2021.09.24 17:31

„Čia vyresniųjų atskirtis beveik neegzistuoja“: Lietuvos atstovai Sicilijoje sėmėsi patirties, kaip į visuomenę įtraukti senjorus

Kristina Kybartaitė, LRT.lt2021.09.24 17:31

Šią savaitę trijų Šiaurės Lietuvos savivaldybių, švietimo centrų ir Trečiojo amžiaus universitetų (TAU) atstovų delegacija viešėjo Sicilijoje ir sėmėsi gerosios patirties savanoriaujant ir dirbant su vyresnio amžiaus žmonėmis. Projekto dalyviai įsitikinę – senjorai yra lygiavertė visuomenės dalis, o jiems ir jaunimui susėdus prie vieno stalo Lietuvoje vienatvės ir liūdesio būtų mažiau.

Į Siciliją su „Erasmus Plius“ programa atvykę atstovai iš Pakruojo, Joniškio ir Radviliškio Italijos saloje sakė buvę be galo sužavėti, kad čia savanorystė ir pagalba senjorams yra savaime suprantamas dalykas.

„Mums tai paliko didelį įspūdį. Lietuvoje į savanorystę vis dar kartais žiūrima skeptiškai, neva kaip į išnaudojimą. Norime parvežti ir skleisti savanorystės idėją savo šalyje“, – LRT.lt pasakojo projekto dalyviai.

Per beveik savaitę, praleistą Sicilijoje, jie ne tik vyko į ekskursijas, bet ir susitiko su trijų miestelių merais bei tarybų nariais, susipažino su Milazzo Trečiojo amžiaus universiteto steigėju Claudio Graziano, aplankė Italos turizmo skatinimo asociaciją Pro Loco Giovannello di Itala (prezidentas Domenico Crisafulli).

„Tokie vizitai, mano galva, yra labai svarbus kultūrinių ir edukacinių patirčių mainų būdas, teikiantis naudą visoms sąveikaujančioms grupėms. Tarkime, ši Šiaurės Lietuvos konsorciumo grupė susipažino su įvairiausiomis Sicilijoje vykdomomis iniciatyvomis, skirtomis pagyvenusiems ir seniems žmonėms. Sicilijoje vyresnio amžiaus žmonės yra pilnateisiai funkcionuojanti visuomenės dalis, jiems skiriama daug dėmesio tiek iš artimiausios socialinės aplinkos, tiek ir iš įvairių institucijų“, – įsitikinusi vizitą organizavusi ir kuravusi Sicilijoje gyvenanti lietuvė Simona Crisafulli.

Išmoktos pandemijos pamokos

Skirtinguose Šiaurės Lietuvos regionuose dirbantiems dalyviams, kaip pasakojo jie patys, pažintis su Milazzo Trečiojo amžiaus universiteto steigėju buvo labai naudinga. C. Graziano papasakojo, kaip itin griežto pirmojo karantino Italijoje metu, kai niekas beveik tris mėnesius negalėjo išeiti iš namų, pavyko nepalikti vyresnių nei 65 m. amžiaus žmonių vienišų.

„Norėdamas palengvinti kai kurių žmonių izoliaciją, jis per trumpą laiką sutelkė 1200 vyresnių nei 65 m. amžiaus studentų ir dar 300 TAU dėstytojų bendrai veiklai. C. Graziano asmeniškai surado lengvai naudojamą nemokamą pokalbių programėlę, kurios pagalba namuose įkalinti vyresniojo amžiaus asmenys lengvai galėjo prisijungti prie vaizdo paskaitų. Paskaitos buvo įrašomos ir talpinamos specialiame „Youtube“ kanale – taip šiuo metu visuomenei yra prieinamos net 628 paskaitos, įrašytos tuo laikotarpiu ir patalpintos pačių vyresnių nei 65 m. TAU studentų ar dėstytojų“, – sakė S. Crisafulli.

Italijoje viešėję lietuviai pasakojo, kad tai buvo itin įkvepiantis pasakojimas, net Lietuvoje karantinas stipriai paveikė kai kuriuos vienišus senjorus. Pavyzdžiui, Radviliškyje pakankamai stipriai sumažėjo į veiklas karantino metu galėjusių prisijungti vyresnių gyventojų – nemažai jų atkrito dėl neprieinamo interneto ar technologijų baimės.

Vis dėlto Joniškio ir Pakruojo atstovės džiaugėsi, kad ir vyresni gyventojai jų regione vis drąsiai mokosi naudotis kompiuteriais, o karantino metu, kai visos kontaktinės veiklos buvo uždraustos, Joniškio švietimo centras net surengė nuotolines sūrio degustacijas: kiekvienam prisijungusiam senjorui buvo į namus pristatomas lauknešėlis, o vėliau, visi bendrai susijungę per virtualią pokalbių platformą, juos aptarinėjo.

Nustebino Sicilijoje neegzistuojanti senjorų atskirtis

Radviliškio, Pakruojo ir Joniškio švietimo atstovams buvo netikėta, jog Sicilijoje, galima sakyti, nėra senų žmonių izoliacijos problemos.

„Tikrai nustebino vaizdas, kad čia gatvėse yra, rodosi, gerokai daugiau pagyvenusių žmonių. Jie aktyvūs, bendrauja tarpusavyje, kartu pusryčiauja ir t. t. Atrodo, kad čia nėra jokios atskirties tarp jaunimo ir vyresniųjų. Pastarieji čia yra tokia pat svarbi visuomenės dalis. Tuo tarpu Lietuvoje aktyvūs senjorai dažniau būna maloniai stebinanti išimtis“, – įspūdžiais dalijosi beveik savaitę Sicilijoje praleidę švietimo atstovai.

S. Crisafulli taip pat įsitikinusi, kad būtent toks sicilietiškas gyvenimo būdas gali tapti pavyzdžiu ir lietuviams, kaip visuomenėje natūraliai rasti vietos visų amžiaus grupių atstovams, tarp jų ir vyresniems asmenims.

„Lietuva turi nuostabių gerųjų patirčių, kuriomis drąsiai gali dalintis su kitų valstybių institucijų atstovais, bet, sakyčiau, mūsų šalyje vis dar trūksta natūralaus vyresniojo amžiaus asmenų dalyvavimo viešajame ir, neretai, asmeniniame gyvenimuose. Ilgiau pagyvenę užsienyje lietuviai, tikriausiai, man pritars, jog mūsų gatvėse vis dar per mažai regėti pagyvenusių žmonių. Deja, juos nedažnai pamatysi sėdinčius prie vieno stalo su artimiausiais ar draugais kavinėse ar net ir asmeninėse šventėse, vykstančiose viešojo maitinimo įstaigose“, – kalbėjo Erasmus projektų Sicilijoje organizatorė ir įgyvendintoja.

Pasak jos, Lietuvoje kol kas dar nėra susiformavusio įpročio, kuris yra natūralus siciliečių kasdieniniame gyvenime – Sicilijoje šeimos visą gyvenimą kartu liūdi, kartu švenčia, skiria vienas kitam itin daug laiko ir dėmesio, dažnai ir daug būna kartu.

„Man atrodo, kai Lietuvoje atsiras vietos seneliams ir vaikams prie vieno stalo, tuomet vienatvės ir liūdesio mūsų šalyje bus mažiau, sumažės kartais jaučiamas negatyvus kito žmogaus atžvilgiu klimatas. Galiausiai žmonės taps jautresni kitam ir kito skausmui, visuomenė taptų tvirtesnė, kas šiais susipriešinimo laikais – itin aktualu ir vertinga. Procesus pagreitintų kiekvieno asmeninė iniciatyva pamatyti šalia esantį senjorą/ senjorę ir tiesiog žmogiškai, su jautrumu tą žmogų priimti tokį, koks jis ar ji yra“, – įsitikinusi S. Crisafulli.

Projekte dalyvavo Rima Juozapavičienė (Pakruojo r. sav. Suaugusiųjų ir Jaunimo švietimo centras), Larisa Šiaulienė (Pakruojo Trečiojo amžiaus universitetas), Živilė Mitrulevičiūtė (Joniškio r. švietimo centras), Julita Simanavičienė, Živilė Laurutienė, Kęstutis Dambrauskas (Radviliškio r. sav. Švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir Jaunimo neformaliojo ugdymo skyrius), Rita Jasmontienė ir Jolanta Kvedarienė (Radviliškio Trečiojo amžiaus universitetas).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt