Pasaulio lietuvių balsas

2021.09.21 16:39

Estijos lietuviai surengė literatūrologės Irenos Veisaitės atminimo vakarą

LRT.lt2021.09.21 16:39

Šeštadienį, rugsėjo 18 d., Estijos lietuvių bendruomenė (ELB) sukvietė bendruomenės narius ir bičiulius į netoli Talino įsikūrusį garsiausio estų kompozitoriaus Arvo Pärto centrą. Šioje kultūros menėje buvo surengtas literatūrologės, teatrologės Irenos Veisaitės atminimo vakaras, rašoma ELB pranešime žiniasklaidai.

„Tai jokiu būdu nebuvo minėjimas, bet tiesiog pabuvimas su Irena“, – perfrazuodama vakaro viešnios aktorės ir dėstytojos Aldonos Vilutytės žodžius, pabrėžė bendruomenės pirmininkė Rita Kuzminienė.

Jos teigimu, mintis suorganizuoti I. Veisaitei skirtą renginį kilo prieš keletą metų, kai profesorė dar buvo gyva. „Tuomet telefonu tarėmės dėl renginio vietos, galimų svečių bei vakaro pobūdžio. Gavome visišką profesorės pritarimą mūsų vizijai, todėl ruošiantis renginiui nebuvo didelės baimės, net jautėmės turintys savotišką I. Veisaitės palaiminimą“, – pasakojo bendruomenės pirmininkė.

Būtent intensyvus ir labai artimas profesorės ryšys su Estija paskatino bendruomenės valdybos narius imtis tokio atsakingo žingsnio.

Yra žinoma, kad savo garsųjį kūrinį „Für Alina“ kompozitorius Arvo Pärtas sukūrė matydamas liūdinčią Ireną Veisaitę po išsiskyrimo su dukra Alina, pasitraukusia į vakarus su tėvu. O maestro sukurtas tintinnabuli (išvertus į liet. kalbą reiškia „varpelis“) muzikinis stilius gimė būtent tuo periodu, kai I. Veisaitė ir jos vyras legendinis estų režisierius Grigorijus Kromanovas gyveno Nora ir A. Pärto bute Taline. Būtent todėl kompozitoriaus muzika skambėjo ir renginio metu.

Kultūros istorikas Aurimas Švedas, pristatydamas renginyje savo knygą „Irena Veisaitė. Gyvenimas turėtų būti skaidrus“, palietė temą apie moters galimybes reikštis kaip visuomenės veikėjai. A. Švedui papasakojo apie svarbiausius bei asmeniškiausius profesorės gyvenimo vingius ir atskleidė, kad ir drąsa mylėti nėra visuomet savaime suprantama žmogaus prigimtinė teisė.

Aktorė A. Vilutytė pasidalino savo atsiminimais apie judviejų su Irena Veisaite jaukius vakarus prie arbatos puodelio garsiai skaitant knygas, skambėjo jautrios iš profesorės rankų gautos jaunos tragiško likimo žydų kilmės poetės Matildos Olkinaitės eilės.

Renginyje taip pat svečiavosi kino režisierė Giedrė Žickytė, kuri, dar nespėjusi atsikvėpti nuo savo filmo „Šuolis“ sėkmės, jau žengia į savo naujo filmo apie Ireną Veisaitę kūrimą.Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt