Pasaulio lietuvių balsas

2021.07.27 20:20

Netoli Romos esančiame miestelyje atidaryta Lietuvos aikštė – pasirinkta vieta turi istorinę reikšmę

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2021.07.27 20:20

Apie 60 kilometrų nuo Romos esančiame Torri in Sabina miestelyje atidaryta Lietuvos vardu pavadinta aikštė. Kaip portalui LRT.lt sakė Lietuvos ambasadorius Italijoje Ričardas Šlepavičius, pasirinkta vieta – istorinė, čia lankosi nemažai turistų.

Liepos 23 dieną įvyko oficiali aikštės atidarymo ceremonija. Pasak ambasadoriaus, mintis įprasminti Lietuvos vardą šioje vietoje kilo Lietuvos garbės konsului Toskanoje Enrico Palasciano. Nuo sumanymo iki jo įgyvendinimo praėjo dveji metai.

„Idėja Italijoje Lietuvos ar atskirų miestų vardais pavadinti gatves ar aikštes kilo gal kiek mažiau nei prieš 10 metų. Iš esmės tai yra Lietuvos vardo populiarinimo, žinomumo didinimo vienas iš elementų. Tai nėra taip paprasta, nes Italijoje gatvių pavadinimai nesikeičia iš esmės niekada. Ne taip lengva rasti vietų, kurios dar neturi pavadinimų“, – portalui LRT.lt sako pašnekovas.

Ambasadoriaus teigimu, pasirinkta vieta – istorinė, čia lankosi nemažai turistų.

„Tai aikštė, kuri sujungia antikinį Romos forumą (Forum Romanum) ir istorinę bažnyčią, kurioje šv. Mišias laikė ir šv. Petras. Bažnyčią dėl jos istorinės reikšmės ir nuostabių freskų aplanko nemažai turistų, joje lankėsi ir Popiežius Jonas Paulius II“, – komentuoja R. Šlepavičius.

Anot pašnekovo, nors ši vieta neturi sąsajų su Lietuva ar Italijos lietuvių bendruomene, tokios aikštės atsiradimas svarbus ir šioje šalyje gyvenantiems tautiečiams.

„Tai dar vienas lietuviškas akcentas Italijoje, padėsiantis Lietuvos diasporai palaikyti ryšį su Lietuva, be to, tai bus traukos objektas turistams iš Lietuvos.

Diasporos nariai jaučiasi esantys lietuviai, nepamiršta kultūros, kalbos, savo vaikus moko kalbėti lietuviškai, stengiasi, kad jie irgi būtų lietuviai. Tad dar vienas lietuviškas akcentas pagelbės išlaikant lietuviškumą“, – sako ambasadorius.

R. Šlepavičius tikisi, kad aikštėje vyks ir su Lietuva susiję renginiai, o juos paskatinti galėtų Torri in Sabina miestelio administracijos išreikštas noras susibičiuliauti su kokiu nors miesteliu Lietuvoje.

„Jei tai pavyks, tada greičiausiai aikštėje galėtų įvykti ir ne vienas su Lietuva susijęs renginys, ypač žinant, kad lietuviškas kultūrinis gyvenimas Italijoje gana intensyvus“, – pažymi jis.

Ambasadorius pateikia ir bendradarbiavimo tarp šalių pavyzdį, atsiradusį po to, kai viena aikštė Lietuvos vardu buvo pavadinta Palerme, šalia Galileo Galilei`aus licėjaus.

„Tada licėjus susidomėjo Lietuva ir užsimezgė bendradarbiavimas su Vilniaus Užupio gimnazija. Vyksta moksleivių mainai, vaikai važiuoja tiek į Palermą, tiek į Lietuvą. Per gyvą kontaktą jie pažįsta mūsų šalį, mūsų istoriją“, – pasakoja pašnekovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.