Pasaulio lietuvių balsas

2021.05.31 17:46

Dar vienas žingsnis stiprinant lituanistinį švietimą užsienyje – įkurta Lituanistinių mokyklų asociacija

LRT.lt2021.05.31 17:46

Užsienio lituanistinių mokyklų mokytojai susivienijo ir įkūrė Lituanistinių mokyklų asociaciją, o prie jos jau prisidėjo daugiau nei 50 lituanistinių mokyklų iš visų žemynų – nuo Šiaurės ir Pietų Amerikos iki Australijos ir Europos, rašoma asociacijos pranešime žiniasklaidai.

Pasak Lituanistinių mokyklų asociacijos koordinatorės Donatos Simonaitienės, lituanistinio švietimo judėjimas turi gilias tradicijas ir dėl naujos išeivijos bangos per pastaruosius 20 metų labai stipriai išsiplėtė.

„Kuriasi naujos mokyklos, keičiasi jų formos, pamažu tiek užsienyje, tiek Lietuvoje keičiasi ir pats požiūris į lituanistines mokyklas, tad natūralu, kad atsirado poreikis sutelkti jėgas bendram darbui.

Lituanistinės mokyklos ne visada yra užsienio kraštų lietuvių bendruomenių dalis, nemaža dalis jų veikia individualiai ir dar nebuvo tokios organizacijos, kuri jas visas vienytų – tiek individualias, tiek priklausančias bendruomenėms, tiek virtualias, tiek formalias, tiek neformalias“, – sako D. Simonaitienė.

Jos teigimu, pagrindiniai asociacijos tikslai yra mokytojų kvalifikacijos kėlimas, lituanistinių interesų gynimas, lituanistinių mokyklų tinklo plėtra bei specialistų, mokytojų profesionalų, vienijimas.

„Užsienyje gyvena ir dirba gražus būrys pedagogų, tarp jų yra įvairių dalykų mokytojų: lituanistų, užsienio kalbų pedagogikos specialistų, istorikų, gamtamokslinių disciplinų pedagogų ir taip toliau.

Mokytojų patirtis irgi plati: nuo ką tik baigusių studijas ir išvykusių iki mokytojų metodininkų ir ekspertų, universitetų dėstytojų. Dalydamiesi žiniomis, patirtimi bei įdirbiu, bendradarbiaudami su pasaulio ir Lietuvos švietimo institucijomis mes galime vieni kitiems padėti tobulėti profesinėje srityje, o tai neabejotinai pakels lituanistinio švietimo užsienyje lygį ir svarbą“, – komentuoja D. Simonaitienė.

Šiuo metu lituanistines mokyklas lanko ir lietuvių kalbos mokosi tik 5–7 proc. užsienyje gyvenančių lietuvių kilmės vaikų. Anot Lituanistinių mokyklų asociacijos koordinatorės, skaičiai nėra džiuginantys ir tam, kad juos pavyktų pakeisti, reikia pasiekti „visų tėvelių širdis ir protus“.

„Esame įsitikinę, kad mokytojų darbo kokybė, mokyklų veikla akcentuojant dvikalbystės naudą bei svarbą, tapatybės išsaugojimą bei istorinės atminties būtinybę, įvairūs inovatyvūs mokymo metodai, šios veiklos viešinimas ne tik tarp užsienio lietuvių, bet ir Lietuvoje gali žymiai padidinti šiuos skaičius“, – sako D. Simonaitienė.

Lituanistinių mokyklų asociacija jau vienija daugiau nei 50 lituanistinių mokyklų iš visų žemynų – nuo Šiaurės ir Pietų Amerikos iki Australijos ir Europos. Jose dirba per 400 mokytojų, mokosi apie 2 500 mokinių.

Asociacija yra nepriklausoma ir savanoriškais pagrindais veikianti ne pelno organizacija, besivadovaujanti nešališkumo principais politinių bei visuomeninių jėgų atžvilgiu, rašoma asociacijos pranešime žiniasklaidai. Jos nare gali tapti bet kuri užsienyje veikianti lituanistinė mokykla. Daugiau informacijos galima rasti ČIA.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt