Pasaulio lietuvių balsas

2021.03.12 16:21

Pirmajame lituanistinio ugdymo forume – dėmesys lietuvių kalbos užsienyje išsaugojimui ir stiprinimui

LRT.lt2021.03.12 16:21

Penktadienį pirmą kartą organizuotame Lituanistinio ugdymo forume politikai, akademikai, lituanistinio ugdymo praktikai, diasporos organizacijų atstovai nagrinėja lituanistinio ugdymo užsienyje problemas, lituanistinių mokyklų vaidmenį ir jų stiprinimo būdus, nuotolinio ugdymo iššūkius ir galimybes, rašoma užsienio reikalų ministerijos (URM) pranešime.

Daug dėmesio skirta ir tėvų vaidmeniui bei mišrių šeimų vaikų daugybinės tapatybės bei lietuvių kalbos mokymo ypatumams.

„Naujoji Lietuvos Vyriausybė itin didelį dėmesį skiria diasporai bei valstybės ir diasporos ryšio stiprinimui. Vienas mūsų diasporos politikos prioritetų šiandien yra ženkli lituanistinio švietimo plėtra ir galimybių mokytis lietuvių kalbos diasporos vaikams didinimas“, – teigė užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Skaičiuojama, kad šiuo metu lituanistines mokyklas lanko iki 6 proc. užsienyje gyvenančių lietuvių vaikų. Lietuvių kalbą vertinant kaip vieną svarbiausių lietuviškosios tapatybės elementų, kyla akivaizdi grėsmė, kad ateityje valstybės ryšys su didele dalimi diasporos – lietuvių kilmės vaikais ir jaunimu, šiuo metu augančiu užsienyje – gali silpnėti.

Kaip rašoma Prezidentūros pranešime žiniasklaidai, forume nuotoliniu būdu dalyvavo ir jo organizatorius bei dalyvius pasveikino ir Diana Nausėdienė.

„Gimtoji kalba – tai ne tik bendravimo ir žinių perdavimo įrankis, tai mąstymo būdas, tapatybės pamatas ir valstybingumo sąlyga. Mūsų istorija, gyvenant civilizacijų pariby, nebuvo lengva. Bet mes išlikome, išliko kalba. O gal atsiremdami į kalbą išlikome?“ – sakė ji.

Pasak D. Nausėdienės, emigracija, technologiniai pokyčiai verčia lietuvių kalbą įsitvirtinti skaitmeniniame pasaulyje ir virtualioje erdvėje. Tai nauji iššūkiai. Ir kartu naujos galimybės, naujos gyvavimo ir sklaidos formos.

Forumas bus apibendrintas organizatorių parengta deklaracija, kurioje bus aptariama, kokia yra dabartinė lituanistinio ugdymo situacija ir ko galėtume tikėti per artimiausius ketverius metus.

Planuojama, kad forumas taps kasmetiniu renginiu, kurio metu bus aptariama aktuali lituanistinio ugdymo užsienyje situacija, per metus įvykę pokyčiai ir tolesni darbai.

Lituanistinio ugdymo forumo rengėjai – Vytauto Didžiojo universitetas, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Užsienio reikalų ministerija, Seimo narė Dalia Asanavičiūtė, Pasaulio lietuvių bendruomenės Švietimo komisija ir Lietuvos ambasada Airijoje. Forumą globoja pirmoji ponia Diana Nausėdienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt