Pasaulio lietuvių balsas

2021.02.09 12:18

Asmeninės patirtys ir lietuviška tapatybė: lietuvių karo pabėgėlių istorija Britanijoje nugulė į knygą

LRT.lt2021.02.09 12:18

Nauja lietuvių autorės išeivės Aldonos Grupas knyga atskleidžia karo pabėgėlių gyvenimą Britanijoje, rašoma „Hertfordshire Press“ pranešime žiniasklaidai. 

Knygoje „Vakarų Midlandsas Ho!“ A. Grupas atskleidžia asmeninius lietuvių migrantų, po Antrojo pasaulinio karo persikėlusių į Didžiąją Britaniją, pasakojimus. Negalėdami grįžti į tėvynę dėl sovietų okupacijos, nuo 1947 m. keli tūkstančiai pabėgėlių iškeitė sąjungininkų okupuotos Vokietijos pabėgėlių stovyklas į gyvenimą Didžiojoje Britanijoje, kur dirbo vietos gamyklose ir žemės ūkio srityse.

Per kelis dešimtmečius jie suleido šaknis Didžiojoje Britanijoje, tačiau kartu išlaikydami savo lietuvišką tapatybę. Interviu serijoje A. Grupas gvildena penkių šios migrantų bendruomenės narių Vakarų Midlandse asmeninę patirtį.

Knyga prasideda Lietuvos istorijos apžvalga, kuri apima Antrojo pasaulinio karo ir pokario sovietinį laikotarpį. Remdamasi esama literatūra, autorė paaiškina, kodėl pokariu Vokietijoje įstrigo tiek daug lietuvių, o vėliau jiems buvo pasiūlytas naujas gyvenimas Didžiojoje Britanijoje pagal tokias perkėlimo programas kaip „Balt Cygnet“ ir „Westward Ho!“

Pagrindinę knygos dalį sudaro penki pokalbiai su Lietuvos migrantų bendruomenės nariais Vulverhamptono mieste, kur jie praleido didžiąją savo gyvenimo dalį. Visi penki pasakoja apie tai, kaip buvo sunku bendrauti su Lietuvoje likusiais artimaisiais Šaltojo karo laikotarpiu ir apie pokyčius, kurie įvyko po Nepriklausomybės.

Knygos pabaigoje pateikiama santrauka veiksnių, lėmusių pokario lietuvių migrantų susivienijimą ir stiprios bendruomenės sukūrimą, kuri padėjo jiems formuoti savo tapatybę nepaisant visų sunkumų.

Pagrindinis akcentas knygoje skiriamas asmeniškiems pasakojimams, kuriuos atskleidė autorės atlikti interviu, todėl knygoje parteikiamos bendruomenės pakilimai ir nuosmukiai, iššūkiai ir triumfas svarbiausių istorinių įvykių kontekste.