Pasaulio lietuvių balsas

2021.01.12 19:25

Graikijos lietuvių idėja Laisvės gynėjų atminimui pagerbti: neužmirštuoles sodins į tėvynėje sukurtus vazonus

Monika Petrulienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.01.12 19:25

Šiuo metu iš Lietuvos į Graikiją paštu keliauja simboliniai gėlių vazonėliai su neužmirštuolėmis. Graikijos lietuvių bendruomenė nutarė paminėti Sausio 13-ąją, pasodindama namuose neužmirštuolių į Lietuvoje sukurtus vazonus. Idėja įgyvendinta su nuotykiais, nes, pasirodo, Graikijoje nusipirkti neužmirštuolių sėklų nėra taip paprasta. Ieškota ir žemės iš Lietuvos. Griežto karantino sąlygomis Graikijoje gyvenantys lietuviai tikisi, kad po pandemijos galės pasidalyti idėja su tautiečiais visame pasaulyje.

Gintarė Zinkevičienė, gavusi prašymą nulipdyti gėlių vazonų su neužmirštuolių simboliu, pradėjo nuo balto molio masės. Kol ji kūrė vazonus, Graikijos lietuvių bendruomenė rengėsi, kaip Sausio 13-ąją, Laisvės gynėjų dieną, paminėti prasmingai. Pirmiausia galvota apie neužmirštuolių pievą, tačiau dėl karantino Graikijoje ribojami susibūrimai.

„Man ta pievelės idėja labai patiko, pagalvojau, kodėl neperkelti į vazonėlius ar apibrėžtą erdvę, kilo vazonėlių idėja“, – LRT TELEVIZIJAI sakė Graikijoje gyvenantis Audrius Morkūnas.

Be nuotykių neapsiėjusi Graikijos lietuvių idėja Laisvės gynėjų dienai paminėti – neužmirštuoles sodins į Lietuvoje kurtus vazonus

Graikijos lietuviai kreipėsi į Vilniuje gyvenančią keramikę G. Zinkevičienę, kad ši nulipdytų bent kelis vazonėlius.

„Pati dirbu su baltuoju moliu ir kažkaip kitos spalvos net ir neatėjo panaudoti į galvą, nes balta yra šviesi spalva ir ta neužmirštuolė ant jos kaip detalė, kaip simbolis. Iš karto taip ir įsivaizdavau, kad turi atrodyti“, – pažymi keramikė.

Gėlių vazonų kūrėja teigia sulaukusi ir daugiau užsakymų, žmonės nori puodelių su neužmirštuolėmis, kitų gaminių: „Taip pat mano šeima prisidėjo prie visos šios gražios iniciatyvos, mes su vaikučiais kartu pakavome tuos vazonėlius, vyniojome, vežėme kurjeriui ir pasakojome, kodėl visa tai darome, kas yra Sausio 13-oji, ir taip perdavėme jiems savo patirtį ir savo žinias apie šią datą.“

Neužmirštuolės Graikijoje vadinamos panašiai – „neužmiršk manęs“. Tačiau lietuvių bendruomenės pirmininkė Graikijoje Viktorija Gribinaitė-Naki sako, kad rasti šių gėlių sėklų buvo daug sudėtingiau, nei tikėtasi iš pradžių.

„Kadangi pas mus griežtas karantinas, negalime iš namų išeiti be priežasties, parduotuvės uždarytos, pradėjau skambinėti: ar turite? Sako: ne, mes tokių retų nevežame. <...> Galiausiai visai kitame Atėnų gale paskambinau į vieną gėlyną, sakau: ar turite? Sako: taip, turime. Sakiau: tai palaukite, aš atvažiuosiu, tik niekam neparduokite. Sėdome su sūnumi, nuvažiavome ir mums buvo palikę kelis pakelius“, – prisimena pašnekovė.

Toli nuo Lietuvos gyvenantys tautiečiai teigia, kad visada dalijasi informacija, kai, pavyzdžiui, parduotuvėje aptinka lietuviškų prekių. Pasirodo, Graikijos salose galima įsigyti iš Lietuvos atvežtos žemės gėlėms sodinti. Tačiau Sausio 13-ajai paminėti skirtos gėlės bus sodinamos į specialiai bendruomenei iš Lietuvos atsiųstą žemę.

„Bus ir baltų, ir rožinių, ir melsvų, bus margaspalvių. Nežinom, kas išaugs, ir, aišku, tuo rezultatu pasidalinsime“, – LRT TELEVIZIJAI sakė A. Morkūnas.

Kai pasibaigs karantinas, Graikijos lietuviai pasakoja sugalvoję dalytis neužmirštuolių vazonais su kitomis šeimomis – taip tautiečių susitikimai primins apie tėvynę ir už jos laisvę kovojusius žmones.

Plačiau – LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ reportaže.