Pasaulio lietuvių balsas

2020.12.30 10:55

Palygino kainas Vokietijoje ir Lietuvoje: maistas pigesnis svetur, bet rasti būstą trunka ilgiau nei darbą

Karolina Marcinkevičiūtė, LRT.lt2020.12.30 10:55

Vokietijoje gyvenantys lietuviai sako, kad čia atvykti tuščiomis nevertėtų, nes vien būstas atsieis nemažą sumą pinigų, tačiau maisto kainos gali ir nustebinti. Vokietijoje gyvenančios LRT.lt pašnekovės sutiko papasakoti, kaip skiriasi pragyvenimo lygis Vokietijoje ir Lietuvoje ir ką garantuoja čia veikiantis sveikatos draudimas. 

Būsto paieškos – tikras iššūkis

Prieš 17 metų Berlyne įsikūrusi lietuvių bendruomenės pirmininkė Vilma Range dabar gyvena priemiestyje. Nors jos šeima turi nuosavą būstą, moteris sakė, kad nuoma, pavyzdžiui, pačiame Berlyne kainuoja brangiai, o ir rasti būstą nėra paprasta. Ji patvirtino ir seną Berlyno lietuvių posakį, kad čia greičiau atsiranda darbas nei butas.

„Dar prieš atsikraustydama į Vokietiją buvau čia lankiusis. Tai man nebuvo kažkokia nauja ir nematyta šalis. Buvau meilės emigrantė ir vykau pas savo vyrą, su kuriuo esame sukūrę šeimą. Žinoma, tada buvo iššūkis, juolab kad ir dirbti laisvai negalėjai. Reikėjo grįžti kas keletą mėnesių, tvarkytis dokumentus. Dabar iš Lietuvos į Vokietiją vykstame laisvai.

Jeigu kalbame apie kainas, pati šalis nėra brangi. Žinoma, priklauso ir nuo to, ko ieškosime. Tačiau lygindama su Lietuva galiu pasakyti, kad, pavyzdžiui, Lietuvoje net per didžiausius išpardavimus nesu nusipirkusi batų už tris eurus, o Vokietijoje esu“, – su šypsena pokalbį pradėjo moteris.

Ji pasakojo, kad šiuo metu dviejų kambarių buto nuoma brangesne laikomoje vakarinėje Berlyno dalyje gali atsieiti 700–800 eurų. Rytinėje dalyje kaina gali būti ir perpus mažesnė. Kita problema yra tai, kad nuomos kainos nuolat auga, o pasiūla nėra didelė, būstus greitai išgraibsto.

„Valdžia jau nori uždrausti didinti nuomą, nes kainos tikrai stipriai kyla. Butą Berlyne gauti yra labai sunku. Vakarų Berlynas iki šiol yra išlikęs Vakarais, todėl ten ir kainos kur kas didesnės“, – pasakojo pašnekovė.

Vokietijoje pusantrų metų gyvenanti Agnė Mickevičiūtė sakė, kad atvykusi studijuoti į Miuncheną pagal mainų programą galiausiai nusprendė pasilikti šioje šalyje. Planus pakoregavo tik karantinas. Kartu su antrąja puse ji grįžo į Lietuvą pas tėvus, nes abu gali dirbti iš namų, o nuoma Miunchene išties nemaža. Pora ketina vėliau sugrįžti į tą patį butą, kurį savininkas dabar skyręs trumpalaikei nuomai.

„Atvykę dviese išsinuomojome laikiną būstą, kad gautume registracijos adresą. Būstas mėnesiui atsiėjo 900 eurų. Vėliau susiradome kiek pigesnį netoliese ir su sužadėtiniu kraustėmės gal keturis kartus, nes vis rasdavome patogioje vietoje, bet nemažai butų skirti gyventi laikinai.

Palyginti su Lietuva, skirtumas akivaizdus. Net Vilniaus centre gali išsinuomoti butą iki 500 eurų, o Kaune apskritai šimtu pigiau. Tad būsto kaina vienareikšmiškai yra mažesnė Lietuvoje.

Visiems patarčiau būsto ieškotis anksčiau ir pasidomėti rajonais, kuriuose būtų patogu gyventi, kiek iš viso norėtumėte išleisti nuomai ir panašiai. Būna ir taip, kad žmonės nuomojasi net nematę būsto gyvai. Pamato skelbimą, kainą, o sužinoję, kad butas dar laisvas, iškart rezervuoja ir perveda pinigus“, – pasakojo lietuvė.

Norint gauti darbą Vokietijoje reikia registracijos, tad rasti būstą, kuriame galima registruotis, yra būtina. V. Range sakė, kad Vokietijoje gana dažnas atvejis, kai viename nedideliame bute yra registruota daugybė žmonių.

Skiriasi ir kainos, ir kokybė

V. Range teigimu, nemažai Vokietijoje kainuoja ir pramogos. Pavyzdžiui, nueiti į kiną keturių asmenų šeimai gali kainuoti 60 eurų. O Agnė teigė, kad dar iki pandemijos nemažai išleisdavo vakarieniaudama mieste ar penktadienį po darbo kartu su draugais išėjusi į miestą.

„Pramogos brangios visur. Kalbant apie maistą, Vokietijoje kai kurių produktų kainos žemesnės nei Lietuvoje. Vienintelis dalykas, kuriuo Lietuva tikrai gali džiaugtis, yra kokybė. Už kokybę visada galima ir brangiau sumokėti. Čia, manau, reikia toli augti iki tokių parduotuvių, kokių turi Lietuva.

Vokietijoje daug pusgaminių. Turbūt todėl, kad žmonės tikrai mažiau gamina. Per visus šiuos metus, kiek gyvenu čia, daug kas pasikeitė ir atsirado šviežių žuvų, bet kitų produktų vis dar trūksta“, – pasakojo lietuvė.

Vokietijos lietuvių bendruomenės pirmininkė pridūrė, kad Vokietijoje ir Kūčioms žmonės dažniausiai renkasi dešreles su bulvių mišraine. Maisto gaminimas šalyje nėra toks populiarus, todėl ir šviežių produktų ieško retas. Keturių asmenų šeimai maisto produktai netaupant savaitei kainuotų apie 100 eurų. Porai – nuo 30 iki 60 eurų. Tiek preliminariai išleidžiančios pinigų maistui suskaičiavo pašnekovės.

Pati V. Range dar prieš pirmąją viruso bangą pradėjo maisto ruošimo ir švenčių organizavimo verslą, bet pandemija viską pristabdė. Visiškai ji nedirba nuo lapkričio.

Sveikatos draudimo ypatumai

Kaip pasakojo A. Mickevičiūtė, Vokietijoje nemažai klausimų iš pradžių gali sukelti sveikatos draudimas. Jis gali būti valstybinis arba privatus. V. Range taip pat atkreipė dėmesį, kad ne visada dirbantis žmogus gali būti draustas valstybiniu draudimu. Tam reikia uždirbti bent 500 eurų.

Pirmuoju atveju, kai žmogus gauna valstybinį draudimą, už jį moka darbdavys ir sistema čia panaši į veikiančią Lietuvoje.

„Aš dirbau puse etato ir gavau 450 eurų atlyginimą. Kitas mano darbas buvo kuriamas verslas. Tačiau jis dar neįsibėgėjo ir uždirbdama 450 eurų už privatų draudimą mokėjau 200 eurų. Turiu tokį draudimą, dėl kurio tikrai pykstu.

Kai verslas galės įsibėgėti, viskas susitvarkys. Galėsiu būti tik verslininkė, o tuomet pasikeis ir mano draudimas“, – turimo draudimo ypatumus apibūdino moteris.

Susirgus ar norint apsilankyti pas odontologą mokėti nereikia. Lietuvės pridūrė, kad ir vienas apsilankymas pas burnos higienos specialistą per metus yra nemokamas. „Draudimas tikrai patikimas ir geras, padengia pakankamai sričių, todėl nereikia jaudintis, kad nutikus bėdai teks daug sumokėti ar nebūsi apdraustas“, – pridūrė Agnė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt