Pasaulio lietuvių balsas

2020.11.21 20:00

Londone gyvenantis programuotojas papasakojo apie kainas: kraustytis tuščiomis kišenėmis čia nepatartina

Karolina Marcinkevičiūtė, LRT.lt2020.11.21 20:00

Ne vieną dešimtmetį Jungtinės Karalystės sostinė Londonas yra laikomas emigrantų iš viso pasaulio traukos centru. Didelė čia gyvenančių lietuvių bendruomenė nuolat pasipildo, todėl kalbėti apie kainas ir išlaidas šiame megapolyje visada aktualu. Čia įsikūrę lietuviai sako, kad galima pragyventi ir neišleidžiant tūkstančio svarų sterlingų, o kainos priklauso nuo kelių aspektų.

Lietuvis Gitas į Londoną atsikraustė 2016 metais ir, nors iš pradžių gyveno atokiau nuo miesto centro, vėliau su draugu išsinuomojo trijų kambarių butą antrojoje zonoje, kuri yra visiškai netoli pagrindinių miesto bei dažnai turistų lankomų objektų. Programuotoju dirbantis jaunas vyras pasakojo, kad būstas kiekvienam iš jų atsieina 1 100 svarų sterlingų.

„Kainos gali labai skirtis ir galiu pasakyti, kad prieš čia kraustantis, žinoma, tuščiomis kišenėmis to daryti nereikėtų, pirmiausia reikėtų nusistatyti biudžetą – kiek skirsite nuomai, būsto paieškoms, maistui. Galite sutaupyti nuomodamasis pigesnį kambarį atokesniame rajone, bet brangiau kainuos transportas, sugaišite daugiau laiko važiuodami į darbą ir iš jo. Svarbiausia čia – prioritetai.

Tiesa, dabar situaciją gerokai pakeitė COVID-19 pandemija. Kas galėjo, išsikraustė į užmiestį ir išsinuomojo namus arčiau gamtos, o kiti grįžo į Lietuvą. Per karantiną gyvenimas miesto centre ar nedideliame bute netenka visų pliusų“, – patirtimi dalijosi Anglijos lietuvis.

Emigrantas suskaičiavo, kiek kainuoja kraustytis į Londoną. Lėktuvo bilietas į vieną pusę kainuos apie 100 eurų. 50 eurų kainuos kurjerių paslaugos likusiems reikalingiems daiktams atvežti. Kol ieškosite nuolatinės gyvenamosios vietos, laikinas būstas keletui savaičių gali kainuoti 400 eurų.

„Kadangi reikės ilgesniam laikui, kad galėtum deklaruoti gyvenamąją vietą, geriau ieškoti Londone jau gyvenančių draugų ir iš pradžių apsistoti pas juos. Nuomos biudžetą nustačius iki 1 500 svarų sterlingų, buto savininkui reikės sumokėti pirmo mėnesio nuomos kainą ir 130–150 proc. dydžio užstatą.

Gali tekti sumokėti ir nekilnojamojo turto agentūrai, todėl, kad nieko netrūktų ir, jei norima gyventi geresniame būste, turėti pakankamai pinigų maistui bei pirminėms išlaidoms, galima sakyti, reikėtų vykti kišenėje turint bent 5 000 eurų.

Centre kambarį gali gauti už 1 400–1 500 svarų sterlingų, o nuvažiavęs į rytus, į Stratfordo apylinkes, kambarį name mėnesiui pavyks išsinuomoti ir už 300 svarų sterlingų. Ten daug emigrantų, bet dažniausiai gyvenama pagal kitų nustatytas taisykles“, – kalbėjo Gitas.

Kaip vieną pagrindinių aspektų emigrantas išskyrė darbą. Jei vykstama jau turint pirmą darbą, susitvarkyti visus reikalingus dokumentus bus kur kas paprasčiau. Kitu atveju bus sugaišta daug laiko, o pastaruoju metu situaciją kiek apsunkino ir „Brexitas“.

Gitas skaičiuoja per mėnesį nuomai, maistui ir kitoms nuolatinėms išlaidoms išleidžiantis apie 2 000 svarų sterlingų. „Iki pandemijos stengdavausi bent kas mėnesį grįžti į Lietuvą savaitgaliui ar savaitei, o lėktuvo bilietai buvo tikrai pigūs. Viską gerokai pakeitė ir Lenkijos oro linijos „LOT Polish Airlines“, kai pradėjo skraidyti iš Londono į Vilnių. Dažnos kelionės tapo ir patogesnės.

Turbūt daug kas sakys, kad neapsimoka mokėti tiek už butą, jei penktojoje ar šeštojoje zonoje už tokią sumą gali gauti visą namą. (Čia visą namą galima išsinuomoti už 1 000–1 200 svarų sterlingų). Taip, bet aš žiūriu kiek globaliau. Nenoriu deginti savo laiko ir noriu mokėti už patogumą. Kita vertus, kam tuomet dirbti?“ – svarstė pašnekovas.

Gitas pataria visuomet pagalvoti, galbūt mieste gyvena ar planuoja apsigyventi jūsų draugas, nes taip pavyktų sutaupyti nuomai. Dviejų kambarių butą dviem išsinuomoti pigiau nei vieno kambario butą vienam.

Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Alvija Černiauskaitė LRT.lt pasakojo, kad kraustymasis iš Londono į tolimesnius rajonus ar priemiestį prasidėjo kur kas anksčiau. Nemažai lietuvių įsigijo nekilnojamojo turto ketvirtojoje ar penktojoje zonoje dar prieš keletą metų. Prasidėjus COVID-19, išsinuomoti būstą tapo sudėtingiau, todėl ne visiems pavyko pakeisti gyvenamąją vietą.

„Karantinas pristabdė naujų vietų paieškas. Sunku, žinoma, ir pasiūlyti žmonėms naują būstą. Nuomos industrija patyrė tam tikrą nuopuolį. Stratfordo rajone, kai prasidėjo olimpinio miestelio statybos, kai kur kainos labai išaugo ir tapo lygios miesto centrui.

Vieno kambario butas naujos statybos name gali kainuoti ir 2 500 svarų sterlingų. Netoliese yra prekybos centras, Karalienės Elžbietos parkas, transporto mazgas, kuris buvo skirtas Londono olimpinėms žaidynėms, ir greitojo traukinio stotis.

Platesnis Stratfordas, kur tikrai daug lietuvių gyvena, ir Bektono rajonas, kur yra lietuviškų parduotuvių, tapo labai populiarūs, tačiau kylant kainoms nemažai lietuvių pradėjo keltis toliau“, – kalbėjo bendruomenės pirmininkė.

A. Černiauskaitė pritarė Londone gyvenančiam Gitui ir pridūrė, kad skiriasi ne tik atsikraustančių ar jau gyvenančių tautiečių poreikiai, bet ir galimybės. Gyventi arčiau darbovietės ar miesto centro norėtų daugelis, tačiau kartais tai apriboja finansinės galimybės ar tai, kad, pavyzdžiui, su šeima gyventi patogiau priemiesčio namelyje.

„Lietuviai šiek tiek traukiasi į tolimesnes zonas. Ten pigiau išsinuomoti 3–4 miegamųjų namą nei gyventi pačiame centre, pirmojoje ir antrojoje zonose. Kaip ir kiekvienoje šalyje, gyventi centre visada kainuos brangiau“, – kalbėjo ji.

Pasak Jungtinėje Karalystėje gyvenančios lietuvės, kai kurie žmonės į Londoną vyksta tuščiomis kišenėmis. „Būna skirtingų situacijų. Jei esi avantiūristas ir, pavyzdžiui, turi jau čia gyvenančių giminaičių, kas nors gali tave net nemokamai apgyvendinti, jau turi darbą, bus daug lengviau.

Tikrai daug kas priklauso nuo lūkesčių. Galbūt pakaks išsinuomoti laikinai vieną kambarį, tuomet pakaks gerokai mažesnės sumos. Porai nuomotis vieną kambarį – dar pigiau. Dažnai tokius variantus renkasi žmonės, kurie čia atvyksta tik užsidirbti“, – sakė pašnekovė.

Taip pat skaitykite