Pasaulio lietuvių balsas

2020.09.18 09:15

Vaidas Matulaitis. Mano herojus – Mykolas iš Airijos

Vaidas Matulaitis, Pasaulio Lietuvių Bendruomenės valdybos narys2020.09.18 09:15

Jaunasis Mykolas 18-ąjį gimtadienį švęs spalio 11-ąją, Lietuvos Seimo rinkimų dieną. Mykolas gyvena Airijoje, nedideliame Kavano mieste, kuris yra maždaug Pasvalio dydžio. Abu jaunuolio tėvai yra lietuviai ir jis pats gimęs Lietuvoje, tačiau augęs jau ne gimtinėje, todėl kalbant jam kartais pritrūksta vieno kito lietuviško žodžio.

Nors ir pasitaiko lingvistinių dvejonių ieškant tinkamo žodžio, Mykolas tvirtai apsisprendęs balsuoti Lietuvos Seimo rinkimuose, o jo atsakymas į klausimą, kodėl jam tai svarbu, atėmė žadą daugeliui.

Anądien LRT laidos „Labas rytas, Lietuva“ vedėjas nuotoliniu būdu kalbino Mykolą Simonaitį iš Airijos ir paklausė, kodėl šis savo pilnametystės dieną pažymės balsuodamas Lietuvos Seimo rinkimuose. Mykolo atsakymas sukėlė šiurpuliukus studijos svečiams ir privertė susirasti laidos įrašą, kad išgirsčiau jo atsakymą dar ne kartą.

Jis pasakė: „Jaučiuosi, kad nebesu vaikas. Rinkimai yra vienas iš mano brandos simbolių ir suprantu, kad su tuo ateina atsakomybė, ją prisiimu su pasididžiavimu.“ Fantastika. Ko gero, daugelis suaugusiųjų nelabai sugebėtų atsakyti taip brandžiai.

Kuklusis Mykolas iš airiško Pasvalio – toks pat kaip jo bendraamžiai. Labai mėgsta muziką, sportuoja. Tiesa, dar šaudo iš lanko. Tik kaip jaunoje asmenybėje sudygo toks stiprus lietuvybės genas?

Manau, kad kaltininkai yra Mykolo tėvai. Jo mama aktyviai dalyvauja Airijos lituanistinio švietimo veikloje, yra viena iš pilietiškumo skatinimo platformos „Mūsų metas DABAR“ koordinatorių. Akivaizdu, kad patriotizmo puoselėjimas duoda vaisių – vaikas užaugo su Vyčiu širdyje.

Ne paslaptis, kad balsuoti šiuose Seimo rinkimuose diaspora registruojasi gana vangiai ir tokio pilietinio letargo priežasčių yra ne viena. Nusivylimas, motyvacijos trūkumas, galų gale tai, kad Seimo rinkimai nėra tokie „sexy“ kaip prezidentiniai ar referendumas dėl pilietybės išsaugojimo.

Tačiau yra vienas motyvas, dėl kurio verta rasti dvi minutes tam, kad užsiregistruotum ir balsuotum. Tai Mykolas iš Airijos. Arba Ugnė iš Italijos, Melanie iš Vokietijos ir Nida iš Estijos. Visi mūsų vaikai, kuriems mes auginame pilietiškai brandžią Lietuvą. Šalį, į kurią jie norėtų grįžti mokytis, dirbti, gyventi ir mylėti.

Todėl apie šiuos rinkimus verčiau galvokite kaip apie investiciją į savo vaikų ateitį, o ne momentinę naudą: kas man iš to. Tuo labiau kad šie rinkimai yra unikalūs – pirmą kartą Lietuvos istorijoje bus išrinktas Seimo narys vien tik diasporos balsais. Jūsų balsais.

Mes visi esame skirtingų politinių pažiūrų. Atskiroje vienmandatėje Pasaulio lietuvių apygardoje varžosi net 10 kandidatų, atstovaujančių skirtingoms partijoms, todėl rinktis yra iš ko. Aš pats dar nesu galutinai apsisprenęs, kam atiduosiu savo balsą rinkimuose, tačiau tiksliai žinau, kas yra mano šių rinkimų herojus.

Nenuvilkite savo ateities. Balsuokite su Mykolu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt